Άνετη… Νίκη κόντρα στον ΣΚ Ιωάννινα, δεν άντεξε στο τέλος ο Ολυμπιακός

άνετη-νίκη-κόντρα-στον-σκ-ιωάννινα-δ-310719

Σε περίπατο μετέτρεψε, στο δεύτερο ημίχρονο, την αναμέτρηση απέναντι στον ΣΚ Ιωάννια η Νίκη Βόλου η οποία επιβλήθηκε πολύ εύκολα 71-47 για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών.

Ο Ολυμπιακός Βόλου από την πλευρά του πάλεψε με ό,τι είχε κόντρα στην, ίσως, ποιοτικότερη ομάδα του ομίλου, αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος, γνωρίζοντας τελικά την ήττα από τον Ερμή Σχηματαρίου στο ΕΑΚ με σκορ 55-66.Την επόμενη αγωνιστική οι κυανόλευκοι υποδέχονται στο Κλειστό της Νέας Ιωνίας των Πρωτέα Γρεβενών, ενώ οι ερυθρόλευκοι θα δοκιμαστούν στην έδρα του ΣΚ Ιωάνννινα.

Νίκη Βόλου-ΣΚ Ιωάννινα 71-47
Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά στο ματς και το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού ήρθε μετά από 2 λεπτά με σκόρερ τον Λόλα. Η Νίκη είχε εξαιρετική αμυντική λειτουργία και ήταν εύστοχη έξω από τα 6.75, κλείνοντας την 1η περίοδο προηγούμενη με +8 (20-12). Στην έναρξη του 2ου δεκαλέπτου η νευρικότητα επέστρεψε και στις δύο πλευρές. Χαρακτηριστικό της αστοχίας και των 2 ομάδων αποτελεί το επιμέρους σκορ (5-6) σε 7 λεπτά παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις στις τελευταίες επιθέσεις τους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με μία διαφορά 9 πόντων (34-25). Οι κυανόλευκοι μπήκαν εντυπωσιακά στην 3η περίοδο και τρέχοντας επιμέρους σκορ 11-1 ανέβασαν το προβάδισμά τους στους 19 πόντους (45-26) στο 24’. Η ομάδα των Ιωαννίνων προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι, μείωσε τη διαφορά στους 11 (47-36 στο 28’) χάνοντας και ευκαιρίες να την ρίξει σε μονοψήφια τιμή, όμως δύο τρίποντα του Ξενιτίδη κι άλλο ένα από τον Μπουσκολίτη έφεραν τους γηπεδούχους στο +20 (56-36), ακριβώς στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Στην τελευταία περίοδο δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι. Η Νίκη αύξανε συνεχώς την υπέρ της διαφορά φτάνοντας μέχρι και το τελικό 71-47.

Δεκάλεπτα: 20-12, 34-25, 56-36, 71-47
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 7(1), Βερτζάγιας 7(1), Σαριμπαλίδης 11(3), Σκουφεζής, Ζησόπουλος 3(1), Κουτίνας 13(2), Σπανόπουλος, Μπουσκολίτης 6(1), Δελεντζές, Λόλας 6, Καλλές 2, Ξενιτίδης 16(3)
ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παπαδόπουλος): Βρασταμινός 3(1), Ρούζιος, Μπάρμπας, Μουρατίδης 18(2), Καραμπίνης 4, Χαντζάρας, Κωνσταντινίδης 8, Τσατάλας 5, Σφουγγάρης 7(1), Σταμίρης 2

Ολυμπιακός Β.-Ερμής Σχηματαρίου 55-66

Ο Χρήστος Σιμάκης στο κλειστό του ΕΑΚ στο χθεσινό ματς

Πολύ σκληρός για να πεθάνει αποδείχθηκε ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τον πρωτοπόρο και αήττητο Ερμή Σχηματαρίου. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν από τα πρώτα λεπτά ρυθμό στην επίθεσή τους, οι ερυθρόλευκοι όμως ακολουθούσαν στο σκορ και υπολείπονταν μόλις 4 πόντων (15-19) του Ερμή στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τους δύο αντιπάλους να μην μπορούν να βρουν εύκολα καλάθια και το ημίχρονο να κλείνει στο 26-32. Ο Ερμής ξεκίνησε δυναμικά την 3η περίοδο και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 5-11 ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (31-43) στο 25’. Δύο τρίποντα από τον Σιμάκη κράτησαν τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ, ενώ άλλο ένα σουτ έξω από την γραμμή των 6.75 από τον Γκοντόπουλο, στη λήξη του δεκαλέπτου, έφερε τον Ολυμπιακό και πάλι στο -6 (43-49). Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν και να μένουν στην διεκδίκηση του ματς, μειώνοντας στην αρχή της 4ης περιόδου ακόμη και στους 2 πόντους (49-51). Τα πάντα όμως κρίθηκαν στα τελευταία 3 λεπτά. Στο σημείο εκείνο ο Ιλτσογλου δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν στη βολή της τεχνικής και στην συνέχεια ευστόχησαν και σε τρίποντο με τον Δουρούκη πηγαίνοντας την διαφορά στο +10 (53-63). Τελικά η ομάδα του Γιώργου Οικονόμου έφτασε σε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 55-66.

Δεκάλεπτα: 15-19, 26-32, 43-49, 55-66
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας):
Αγκρής, Ροδολάκης, Γκοντόπουλος 10(2), Ιλτσογλου 8, Αναγνωστόπουλος 8(2), Καραμήτσος, Ευαγγελινός 3(1), Σταθούρος, Σιμάκης 11(2), Παρασκευάς 15, Γιαννίκος
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Κυριακόπουλος 8(2), Ανδρέου, Δουρούκης 3(1), Ζαρμακούπης 9, Χατζηγιαννάκης 3(1), Καλημέρης 8, Χάλιος 2, Καρακωνσταντάκης 5(1), Δημητριάδης 19(2), Μπακέας 9(3), Ζορμπάνος

Θλίψη για τον χαμό του Χρήστου Γκότα

Η οικογένεια του μπάσκετ θρηνεί για την απώλεια ενός μέλους της. Ο Χρήστος Γκότας, μέλος του τεχνικού επιτελείου του Αίολου Τρικάλων, έφυγε από τη ζωή σκορπίζοντας τη θλίψη στους οικείους του, στους ανθρώπους της ομάδας του αλλά και σε όλον τον κόσμο του μπάσκετ. Ο πρόεδρος της ΕΟΚ Βαγγέλης Λιόλιος και τα μέλη του Δ.Σ. της ΕΟΚ εκφράζουν τα θερμά τους συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

Για το λόγο αυτό ο αγώνας του σωματείου με τους Τιτάνες Παλαμά που ήταν προγραμματισμένος για χθες για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Ανδρών (3ος Ομιλος), αναβλήθηκε.

Ο 49χρονος προπονητής έφυγε σε ηλικία 49 ετών, ενώ νοσηλεύονταν στο Γενικό νοσοκομείο Τρικάλων, έχοντας προσβληθεί από κορονοϊό, αλλά δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει τον ιό, παρότι ήταν πλήρως εμβολιασμένος.