Ηττες για Νίκη και Ολυμπιακό σε εκτός έδρας αναμετρήσεις

ηττες-για-νίκη-και-ολυμπιακό-σε-εκτός-έ-321955

Με ήττες σε Σχηματάρι και Καρδίτσα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, συνέχισαν Νίκη Βόλου και Ολυμπιακός Βόλου στον 3ο όμιλο για το πρωτάθλημα της Β’ εθνικής. Οι δύο εκπρόσωποι του Βόλου ετοιμάζονται πλέον για την επόμενη αγωνιστική τους υποχ΄ρεωση με τη Νίκη να υποδέχεται τον ΣΚ Ιωαννίνων και τον Ολυμπιακό Βόλου να φιλοξενεί τον Ερμή Σχηματαρίου.

Ερμής Σχηματαρίου-Νίκη Βόλου 84-71
Ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο εμφανίστηκε η Νίκη Βόλου απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα του Ερμή Σχηματαρίου, φεύγοντας τελικά ηττημένη με 84-71. Οι δύο ομάδες μπήκαν… φουριόζες στην αναμέτρηση με το τέλος της 1ης περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους προηγούμενους και το σκορ να είναι στο 24-20. Οι επιθέσεις συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και στο 2ο δεκάλεπτο με τον Ερμή να διατηρεί μικρές διαφορές υπέρ του και η λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τους κυανόλευκους πίσω με 41-35. Το 3ο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους οι οποίοι συνέχισαν σε υψηλό τέμπο με τη Νίκη να φαίνεται ανήμπορη να ακολουθήσει. Ο Ερμής ανέβασε σε διψήφιες διαφορές το σκορ και έκλεισε την περίοδο στο +14 (67-53) τρέχοντας ένα επιμέρους 26-18. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης η Νίκη προσπάθησε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος, η έμπειρη ομάδα του Ερμή όμως διατήρησε τα ηνία του ματς φτάνοντας μέχρι το τελικό 84-71.

Δεκάλεπτα: 24-20, 41-35, 67-53, 84-71
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου-Γιαννακόπουλος): Κυριακόπουλος 21 (4), Ανδρέου, Δουρούκης 5 (1), Ζαρμακούπης 9, Χατζηγιαννάκης, Μπόρσης, Καλημέρης 8, Μπακέας 3 (1), Χάλιος, Κωνσταντακάκης 9 (1), Μπότσης, Δημητριάδης 29 (2)
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος): Νίκολης, Βερτζάγιας 7(1), Σπανόπουλος 3(1), Σκουφέζης, Ζησόπουλος, Κουτίνας 21(3), Λόλας 5, Μπουσκολίτης, Ξενιτίδης 9(1), Καλλές 7, Σαριμπαλίδης 19(4)

Αναγέννηση Καρ.-Ολυμπιακός Β. 53-49
Ματς για γερά νεύρα έγινε στην Καρδίτσα ανάμεσα στην τοπική Αναγέννηση και στον Ολυμπιακό Βόλου, με τους ερυθρόλευκους να μην καταφέρνουν να φτάσουν στο ροζ φύλλο. Οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο από τα πρώτα λεπτά, αυτό είχε ως αποτέλεσμα 1η περίοδος να κλείσει με χαμηλό σκορ και τους ερυθρόλευκους να έχουν μία μικρή υπέρ τους διαφορά της τάξεως των 5 πόντων (8-13). Οι γηπεδούχοι βρήκαν καλύτερο επιθετικό ρυθμό στο 2ο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την κόρνα λήξης του ημιχρόνου να τις βρίσκει στην απόλυτη ισορροπία (25-25). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό και στο 3ο δεκάλεπτο, ενώ η αμυντική ένταση των δύο αντιπάλων δεν μειωνόταν η Καρδίτσα συντηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα και έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους ερυθρόλευκους να υπολείπονται 5 πόντων των γηπεδούχων (43-38). Ο ρυθμός δεν άλλαξε ούτε στα τελευταία λεπτά. Αναγέννηση και Ολυμπιακός δεν μπορούσαν να βρουν επιθετικές λύσεις, οι Καρδιτσιώτες έμειναν με νύχια και με δόντια μπροστά στο σκορ φτάνοντας, τελικά, στην πολυπόθητη νίκη με 53-49.

Δεκάλεπτα: 8-13, 25-25, 43-38, 53-49
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κρομμύδας): Ψυχογιός 10(2), Πανταζής 7(2), Γεωργαντζάς 10(3), Αρκούδας, Παπαστολόπουλος, Παπακώστας, Κρεμμύδας 12(2), Αντωνίου 6, Καλλιάρας 8, Τουφεξής, Οικονόμου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 11(2), Ιλτσογλου 9(1), Αγκρής, Αναγνωστόπουλος, Καραμήτσος 3, Ευαγγελινός 2, Σταθούρος 2, Σιμάκης 15(3), Παρασκευάς 7, Γιαννίκος