«Πέρασε» και ο Ερμής από το ΕΑΚ

πέρασε-και-ο-ερμής-από-το-εακ-851206

Ακόμη μια ήττα προσέθεσε στο παθητικό του ο Ολυμπιακός. Αυτή τη φορά ήταν ο Ερμής Λαγκαδά, που στο «ρελαντί» και χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου «πέρασε» από το ΕΑΚ. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 66-86 το ουραγό βολιώτικο συγκρότημα για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ.
Οι Βολιώτες άντεξαν μόνο για δέκα λεπτά. Τότε ήταν μόλις έξι πόντους πίσω στο σκορ και φάνηκαν να διεκδικούν τουλάχιστον μια αξιοπρεπή εμφάνιση. Στερούμενη όμως πολλών λύσεων από τον πάγκο, η γηπεδούχος ομάδα δεν μπόρεσε να έχει ανάλογη συνέχεια. Από τη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν στα χέρια τους τα ηνία του παιχνιδιού, επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με μια διαφορά της τάξης των 19 πόντων.
Κάπου εκεί το παιχνίδι είχε τελειώσει. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι και το τελικό σκορ κρίνεται απολύτως δίκαιο για τον Ερμή Λαγκαδά. Ο Παναγιώτης Νάνης με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Βολιώτες, ενώ 19 σημείωσε ο Παναγιώτης Τσώλης.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταρενίδης Σ.- Ευφραιμίδης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 31-50, 56-69, 66-86
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Μπαξεβάνης): Κλουτζός 8, Τζιόκας 2, Παρίτσης 9, Τρούλιαλης, Μπέλλος 10, Παπακωνσταντίνου 11(1), Βουρλίτης 2, Λευκαδίτης 9, Γκαμούρας 12, Ακεψεμαΐδης 5, Δημητριάδης 18(2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρίου): Μπαλωμένος, Φούντας 2, Τσουρέλης 6(2), Νάνης 23(3), Πολίτης 10(2), Τσώλης 19(2), Μίχος 6, Καραθάνος.