ΤΟΠΙΚΟ

Συνέχισε την παράδοση ο Ρήγας

συνέχισε-την-παράδοση-ο-ρήγας-272603

Τη θετική παράδοση που έχει δημιουργήσει ο Ρήγας Φεραίος παίζοντας τοπικά ντέρμπι με άλλες ομάδες της Μαγνησίας σε μεγαλύτερες κατηγορίες από το τοπικό πρωτάθλημα συνέχισε και προχθές στον αγώνα με τη Νίκη Βόλου.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Την τελευταία δεκαετία ο Ρήγας δύσκολα χάνει ματς καθώς για το πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής παίζοντας με άλλες ομάδες της Μαγνησίας δίνοντας συνολικά 29 τοπικά ντέρμπι έχασε μόνο 3!

Ο Ρήγας που έχει και τις περισσότερες συμμετοχές στις μεγαλύτερες κατηγορίες την τελευταία δεκαετία ήταν μάλιστα νικητής στα 16 από αυτά.

Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι τα δύο ματς που έχασε ήταν την περίοδο 2008 – 2009 και από την ίδια ομάδα χάνοντας από το Θησέα 2-0 στην Αγριά και 1-2 στο Βελεστίνο, ενώ η άλλη ήττα σημειώθηκε από τον Πύρασο (2-0 στην Αγχίαλο) το 2011.

Μετά το προχθεσινό 0-0 με τη Νίκη ο Ρήγας γράφει ιστορία αφού δεν έχει χάσει και από τον Ολυμπιακό Βόλου εκτός έδρας που την περίοδο 2004 – 2005 τον είχε κερδίσει 1-6! (και 1-0 στο Βελεστίνο). Την ίδια περίοδο είχε πάρει ισοπαλίες εκτός έδρας με Κένταυρο (2-2) και Αλμυρό (1-1) τους οποίους κέρδισε στο Βελεστίνο 2-0 και 5-1 αντίστοιχα.

Την περίοδο 2005 – 2006 ο Ρήγας κέρδισε εκτός έδρας τον Θησέα 0-4 και τον Ολυμπιακό 1-3, ενώ πήρε 1-1 στον Αλμυρό και είχε νίκες στο Βελεστίνο (2-0 τον ΓΣΑ, 3-0 το Θησέα και 1-0 τον Ολυμπιακό).
Την περίοδο 2006-07 ο Ρήγας ήταν νικητής, μάλιστα ίδια ημερομηνία όπως προχθές με τη Νίκη Βόλου, δηλαδή στις 18/10/06 κέρδισε στο Βελεστίνο τον Ολυμπιακό 1-0 (και 1-3 στο Βόλο), ενώ κέρδισε και δύο φορές τον Αστέρα Ριζομύλου με το ίδιο σκορ (2-1).

Να σημειωθεί πάντως πως σε μεγαλύτερη κατηγορία ο Ρήγας είχε ξανασυναντηθεί με τον Ολυμπιακό Βόλου στη Β’ Εθνική και τον κέρδισε 1-0 στο Βελεστίνο με γκολ του Αλεξανδρή, ενώ είχε ηττηθεί στο Βόλο 4-0 με γκολ των Σιγάλα, Γκαζινόπουλου, Ρακιτζογλου και Γιακάκογλου.
Την περίοδο 2007 – 2008 ο Ρήγας είχε τρεις ισοπαλίες (με Αστέρα μέσα – έξω 1-1) και μια με το ίδιο σκορ στην Αγριά με τον Θησέα που τον κέρδισε στο Βελεστίνο 2-1.
Στα ντέρμπι της σεζόν 2008 – 2009 έχασε τα δύο ματς από το Θησέα κι ένα στην Αγχίαλο από τον Πύρασο τον οποίο κέρδισε 2-0 στο Βελεστίνο.

Στην Δ’ Εθνική το 2010 – 2011 οι δύο ομάδες που έπαιξαν κέρδισαν στις έδρες τους (24/10/10: Ρήγας – Πύρασος 1-0 και στις 27/2/11 Πύρασος – Ρήγας 2-0), ενώ τα επόμενα ντέρμπι ήταν πάλι για Ρήγας – Πύρασος πέρσι με τα ματς ισόπαλα και χωρίς γκολ.

Στις επιτυχίες του Ρήγα τις περισσότερες φορές στον πάγκο ήταν ο Λάκης Μπακάλης, ενώ ένα σημαντικό στατιστικό για τον Ρήγα είναι ότι μετά από επιτυχίες του υπάρχει απομάκρυνση των αντιπάλων προπονητών!