ΒΟΛΕΪ

Εχασε τη μάχη μετά από δυόμισι ώρες η Αργώ

εχασε-τη-μάχη-μετά-από-δυόμισι-ώρες-η-αρ-110785

Χρειάστηκαν δυόμισι περίπου ώρες αγώνα, για να αναδείξουν τον τελικό νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στην ομάδα του ΑΣ Αργώ και του ΑΟ Καβάλας, για τη δεύτερη αγωνιστική του Δ’ ομίλου της Α2 εθνικής κατηγορίας γυναικών.

Η ομάδα της Μακεδονίας επικράτησε με 3-2 της Αργούς, αφού πρώτα χρειάστηκε η διαδικασία του τάϊ μπρέϊκ.

Η βολιώτικη ομάδα δεν ξεκίνησε καλά στο 1ο σετ, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-1.

Στο 2ο σετ και στο 3ο σετ, πιάνοντας πολύ καλή απόδοση και εξουδετερώνοντας τα ατού της αντιπάλου ομάδας, κατάφερε να προηγηθεί με 2-1 σετ σχετικά εύκολα.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για την ΑΡΓΩ στο 4ο σετ, όταν εμφανίστηκαν σημάδια κόπωσης στις παίκτριές της και αρκετές μεταπτώσεις στην απόδοσή της, με αποτέλεσμα να έρθει η ισοφάριση για την ομάδα της Καβάλας, η οποία βρήκε ρυθμό κυρίως με μεγάλη αποτελεσματικότητα από τις επιθέσεις των κεντρικών της.

Στο τάϊ μπρέϊκ η Αργώ πήρε μικρό προβάδισμα στην αρχή, αλλά το έχασε γρήγορα, αφού δεν άντεξε στη πίεση από το πολύ δυνατό σέρβις των παικτριών της Καβάλας, οι οποίες κατέκτησαν τελικά το σετ και το παιχνίδι.

Γενικά έγινε ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι, με δυνατές μονομαχίες πάνω στο φιλέ, το οποίο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που βρέθηκαν στο κλειστό της Αγριάς, για να το παρακολουθήσουν, και χειροκρότησαν στο τέλος και τις δύο ομάδες.

Ο ΑΣ Αργώ ευχαριστεί τον γιατρό κύριο Νίκο Ρούμπο και τη Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Βόλου για την παροχή υγειονομικής υποστήριξης του αγώνα.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 25-16, 25-14, 21-25, 13-15)

Διαιτητές: Κατσιούλης Χρ., Παρασκευάς Θ., Μακρυγιάννη Θ.

ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ (Σταθόπουλος, Γεωργουλάς, Φουρκιώτης): Κασιούρα Β., Κασιούρα Χ., Στύλα, Παπακωνσταντίνου, Σκιαθίτη, Προκουντίνα, Αγγέλη, Πώπου, Γερολυμάτου, Ξάνθη, Μαστρογιάννη, Αντωνοπούλου, Πόλη, Ζαφειρίου

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑΣ (Μπαλασάς): Μπατντακτζιάν, Γεωργιάδου, Ντόμι, Καπούλα, Πάλλα, Τσακιρίδου, Κουλούρη, Ρωσσιάδου, Βατκάλη, Ντεϊνέγκα, Παπαδοπούλου, Κουτσίκ, Γερακίνη.