Ηττα στο φινάλε με 72-74 για τον Ολυμπιακό Βόλου

ηττα-στο-φινάλε-με-72-74-για-τον-ολυμπιακό-β-912897

Μία ανάσα από την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής μπάσκετ βρέθηκε σήμερα στο ΕΑΚ ο Ολυμπιακός Βόλου, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής με 72-74 από τον Πρωτέα Γρεβενών, που έχει πλέον δύο ροζ φύλλα, αμφότερα επί των ερυθρόλευκων.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Όλα κρίθηκαν στο τέλος, που ο Π. Λογοδότης αστόχησε σε δύο τρίποντα, ενώ ενδιάμεσα, στα 19 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Αναστασόπουλος με εύστοχο σουτ έξω από τα 6.75 «πλήγωσε» τους γηπεδούχους, που τα έδωσαν όλα για την πρώτη νίκη, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η μεγαλύτερη ζημιά για τον Ολυμπιακό έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο, που είχε επιμέρους σκορ 16-29 υπέρ του Πρωτέα, αν και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν ποτέ και στα 56 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή προηγήθηκαν με 72-69. Ωστόσο δέχθηκαν στο υπολειπόμενο διάστημα σερί 0-5 και έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι.

Εφτασε και στο +8 ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο

Ο Ολυμπιακός Βόλου, με εξαίρεση το 2-4 στις πρώτες στιγμές του αγώνα, είχε συνεχώς μικρά προβαδίσματα στο πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο 1.06’ πριν τη λήξη με καλάθι του Π. Λογοδότη στο 14-8 και στο +6 για πρώτη φορά, ενώ στα 14’’ ο Γουάμπα επέτρεψε στην ομάδα του, σκοράροντας κάτω από το καλάθι ολομόναχος, να φτάσει σε νταμπλ σκορ (16-8), με το 16-10 ήταν το σκορ της 1ης περιόδου.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου ο Πρωτέας έβαλε δύο αναπάντητα καλάθια, ολοκληρώνοντας σερί 0-6 (16-14), με τους Γρεβενιώτες να παίρνουν στο 6.48’ πρώτη φορά προβάδισμα μετά το 2-4 στην αρχή.

Αρχικά, ο Κλωνάρας ισοφάρισε με τρίποντο σε 20-20, ενώ έγινε γρήγορο κλέψιμο στην επαναφορά των γηπεδούχων και ο Μαραβέγιας με λέι απ έγραψε το 20-22 για τον Πρωτέα, με τον Νίκο Μπουντούρη να παίρνει αμέσως τάιμ άουτ, για να τα ψάλει στους παίκτες του.

Ο Π. Λογοδότης ισοφάρισε αμέσως μετά (22-22), αλλά ο Κεραμάρης «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό έξω από τα 6.75 (22-25) και ο Πέντιτς στη συνέχεια βρήκε ελεύθερο πεδίο μπροστά του και πήγε μόνος ως το καλάθι (22-27).

Ο Γουάμπα μπορεί να μείωσε στους τρεις, αλλά πάλι ο Κεραμάρης έβαλε τρίποντο (24-30), με τους Βολιώτες να μειώνουν αρχικά στους τρεις (27-30), αλλά δέχθηκαν έως τα 2.02’ ένα σερί 0-5 (27-35), απάντησαν αυτοί με ένα 3-0 (30-35), ωστόσο ο Κουρέπης που μάζευε εύκολα επιθετικά ριμπάουντ, πήρε φάουλ και ευστοχώντας και στις δύο βολές σημείωσε το 30-37.

Ακολούθησε το πολύ δύσκολο καλάθι του Νίκολη (32-37), ενώ ο Γουάμπα είχε 0/2 βολές στα 39’’. Αντί για το μείον τρία στην επόμενη επίθεση του Πρωτέα έγινε το 32-39, που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Πήγε νωρίς σε διψήφια διαφορά

ο Πρωτέας στο δεύτερο μέρος

Με το πρώτο καλάθι του δεύτερου μέρους από τον Πέντιτς έγινε το 32-41, για να έρθει ο Μόρας να δώσει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (32-42, +11), με τον ίδιο να διευρύνει τη διαφορά επτάμισι λεπτά πριν τη λήξη της 3ης περιόδου στο +13 (32-45), που ήταν και η μεγαλύτερη στην αναμέτρηση.

Πρώτος πόντος για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο 20λεπτο με τη μία στις δύο βολές του Νίκολη στο 23’, με τον Γουάμπα να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ στη δεύτερη άστοχη, γράφοντας το 35-45.

Το +10 για τον Πρωτέα επαναλήφθηκε κι άλλες φορές (37-47, 39-49, 41-51, 44-54) κι αφού πρώτα ο Ολυμπιακός Βόλου είχε μειώσει έως τους επτά με τον Νίκολη (44-51), αλλά ο Μόρας αμέσως μετά έδωσε συνέχεια στο προσωπικό του κρεσέντο με τρίποντο.

Εμμεσο τρίποντο και για τον Λογοδότη στο 3.18’ με γκολ-φάουλ (47-54), ενώ λίγο αργότερα, ο Γουάμπα ολοκλήρωσε αιφνιδιασμό (49-54), πήρε και το φάουλ και βάζοντας και τη βολή έκανε πάλι το ματς ντέρμπι (50-54).

Πλησίασε στους δύο ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο

Στα 2.42’ ο Π. Λογοδότης ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή των βολών (52-54), επιτρέποντας στην ομάδα του να πλησιάσει ακόμη περισσότερο, στους δύο πόντους.

Για φλόπινγκ του Μαραβέγια δόθηκε τεχνική ποινή στο 2.24’, ο Νίκολης έβαλε τη βολή, αλλά στην επαναφορά οι γηπεδούχοι έκαναν αβίαστο λάθος και έδωσαν το δικαίωμα στον Πρωτέα ν’ ανασάνει (53-56).

Οι διαιτητές φαίνεται ότι είχαν … τύψεις για το φλόπινγκ που έδωσαν προηγουμένως και χρέωσαν αυστηρά με την ίδια παράβαση τον Νίκολη, με τον Πέντιτς να γράφει με βολή το 53-57.

Στο 1.30’ ο Κεραμάρης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε (53-59), όπως έκανε και τα 26’’ ο Μόρας, ο οποίος έκανε και πάλι τη ζημιά (54-61). Το σκορ της 3ης περιόδου ήταν το 56-61 με 2/2 βολές του Νίκολη.

Ισοφάρισαν γρήγορα οι γηπεδούχοι στην 4η περίοδο

Ιδανικά ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο για τους Βολιώτες με τρίποντο του Στεφόπουλου, που έκανε το 59-61, ενώ ο Κ. Μπουντούρης ισοφάρισε στα 8.35’ κάτω από το καλάθι (61-61).

Ο Μόρας συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της ζωής του (61-63), ο Γουάμπα είχε 1/2 από τη γραμμή της … φιλανθρωπίας (62-63), αλλά τα αμυντικά ριμπάουντ ήταν μεγάλη πληγή για την ομάδα του Νίκου Μπουντούρη, καθώς ο Μόρας πήρε ακόμη ένα στην επίθεση του Πρωτέα και κέρδισε φάουλ, αλλά ευτυχώς αστόχησε και στις δύο βολές.

Προβάδισμα με Νίκολη στο 33′

Ο Νίκολης στα 6.53’ έδωσε προβάδισμα μετά από ώρα στους γηπεδούχους με τρίποντο (65-63), που πανηγυρίστηκε έξαλλα, αλλά απάντησε με τον ίδιο τρόπο στα 6.25’ ο Πέντιτς (65-66).

Στα 5.17’ ο Αναστασόπουλος ήταν κατά το ήμισυ εύστοχος στις βολές (65-67), αλλά στα 4.20’ ο ίδιος πήγε στο λέι απ και έγραψε το 65-69, για να έρθει στα 3.53’ ο Γουάμπα μετά από επιθετικό ριμπάουντ να μειώσει σε 67-69, με τον ψηλό του Ολυμπιακού να έχει λίγο αργότερα άσχημο πέσιμο στο παρκέ, αλλά συνήλθε γρήγορα από τον τραυματισμό του στον καρπό και πέρασε πάλι στο παρκέ γρήγορα.

Στα 2.16’ ο Π. Λογοδότης έβαλε παλικαρίσιο καλάθι και κέρδισε και το φάουλ, γράφοντας το 70-69, αφού έβαλε και τη βολή, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία για αύξηση της διαφοράς και στο 1.18’, με τον Π. Λογοδότη πάντως να βάζει τη μία στις δύο (71-69).

Στο +3 ο Ολυμπιακός στα 56”, αλλά έχασε το ματς

Στα 56’’ ο Γουάμπα είχε το ίδιο ποσοστό από τη γραμμή των βολών (72-69) και στα 51’’ ο Πέντιτς έβαλε δύο στις δύο (72-71), με τον Στεφόπουλο να κάνει μεν δύσκολη τη ζωή στον Σέρβο παίκτη με την πίεσή του, αλλά να υποπίπτει σε ένα αχρείαστο φάουλ.

Ακολούθως, στα 40’’ ο Π. Λογοδότης αστόχησε σε τρίποντο και στα 19’’ ο Αναστασόπουλος έβαλε τρίποντο-μαχαιριά, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ 72-74, καθώς ο Π. Λογοδότης πήρε την ευθύνη και στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού Βόλου, αλλά αστόχησε σε νέο σουτ τριών πόντων στα 2’’.

Ετσι, ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε για δεύτερη φορά στις λεπτομέρειες στην έδρα του μετά το ματς με τον Ναύαρχο Βότση, κάνοντας πάντως τιτάνια προσπάθεια για την πρώτη νίκη.

Να σημειωθεί πως σε ανάρτησή του σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης ο Νίκος Μπουντούρης χαρακτήρισε τους παίκτες του ως ήρωές του, δείχνοντας την ικανοποίηση για την εμφάνισή τους.

Δεκάλεπτα: 16-10, 32-39, 56-61, 72-74

Ολυμπιακός Βόλου (Μπουντούρης Ν.): Στεφόπουλος 4 (1), Παρασχάκης, Γουάμπα 21, Νίκολης 23 (1), Μπουντούρης Κ. 6, Δημητρόπουλος 1, Λογοδότης Μ., Λογοδότης Π. 17, Μπουντούρης Σ.
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Μόρας 17 (1), Αναστασόπουλος 8 (1), Κλωναράς 7 (1), Παλάσκας 9 (1), Πέντιτς 8, Μαραβέγιας 7, Κουρέπης 6, Μιχαηλίδης, Κεραμάρης 10 (2), Κατηρτζίδης 2, Ασλανίδης