Νέα απώλεια έδρας για Κένταυρο Αγριάς

νέα-απώλεια-έδρας-για-κένταυρο-αγριάς-855276

Για ακόμη μια φορά ο Κένταυρος δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την έδρα του. Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου (Α’ υποόμιλος) της Β’ Εθνικής χάντμπολ, η ομάδα της Αγριάς υποδέχθηκε στο ΕΑΚ τον Εσπερο Καλλιθέας, με τον οποίο αναδείχθηκε ισόπαλος με 29-29. Ο Κένταυρος μετρά πλέον τρία «διπλά» μακριά από την έδρα του, αλλά σε αυτή μόλις μία ισοπαλία και μία ήττα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Μαγνησίας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, διατηρώντας μια μικρή διαφορά, την οποία όμως δεν κατάφερε να διευρύνει. Η κακή αμυντική λειτουργία επέτρεπε συνέχεια στους φιλοξενούμενους να ακολουθούν το σκορ.

Η ίδια εικόνα επαναλήφθηκε και στο δεύτερο μέρος και ενώ στο 45’ η διαφορά ήταν στα τέσσερα τέρματα στο τελευταίο λεπτό η αξιόμαχη ομάδα του Εσπερου κατάφερε να προηγηθεί με 28-29.

Οι νεαροί παίκτες του Κενταύρου ισοφάρισαν με όμορφο πλασέ του Ελευθεριάδη και μάλιστα στην εκπνοή του παιχνιδιού ο Λαζάρου είχε την ευκαιρία να «αποκαταστήσει την τάξη», αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο αμυντικό τείχος των παικτών του Εσπερου. Η προσπάθεια της ομάδας του Κενταύρου θα συνεχιστεί την Κυριακή 10/12, όταν θα φιλοξενήσει στο ΕΑΚ του Βόλου τους Αμφικτύονες Λαμίας.

ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 4-2, 7-4, 11-9, 13-12, 16-14, 17-15 (ημίχρονο), 19-16, 20-18, 23-19, 24-21, 28-26, 29-29 (τελικό)

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ: Μηλιόρδος, Κούπας, Χανιάς, Καλαποδάς, Λαζάρου (8), Μιχαλόπουλος (1), Παπαδόπουλος (2), Χαλκιάς (3), Χιώτης (6), Πάσχος (6), Ελευθεριάδης (3), Μαυρομάτης, Λαγδός.