Στα ημιτελικά η Γιουβέντους, απέκλεισε τη Μίλαν

στα-ημιτελικά-η-γιουβέντους-απέκλεισ-53049

Η Γιουβέντους μπορεί να αποκαλείται «γηραιά» αλλά παραμένει πάντοτε η «μεγάλη κυρία» του ιταλικού ποδοσφαίρου.

Η «βέκια σινιόρα» έπαιξε σαν πρωταθλήτρια απέναντι στη Μίλαν, την οποία νίκησε στην παράταση με 2-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λάτσιο.

Στο σούπερ ντέρμπι των προημιτελικών, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι «πάγωσε» το Τορίνο ανοίγοντας το σκορ με το νέο αστέρι της, τον Ελ Σαραουί, μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε όμως για πολύ, αφού στο 12΄ ο Τζιοβίνκο ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το 1-1 δεν άλλαξε ως το τέλος της κανονικής διάρκειας και οι ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, με τον Βούτσινιτς να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του Αντόνιο Κόντε σκοράροντας στο 95΄.