ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

Καθάρισε… με Κάσσο η Νίκη, 3-0 τον Διαγόρα στη Νεάπολη

καθάρισε-με-κάσσο-η-νίκη-3-0-τον-διαγόρα-884053

Η Νίκη Βόλου επέστρεψε στη Νεάπολη και μαζί και στις νίκες χθες το απόγευμα, κερδίζοντας τον Διαγόρα Ρόδου για την 6η αγωνιστική του α’ ομίλου της Super League 2 με 3-0.

Στο τελευταίο παιχνίδι του Αλέκου Βοσνιάδη, που είπε αντίο στον κόσμο της Νίκης Βόλου και χειροκροτήθηκε, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν σαν μια… οικογένεια τα τέρματα του Κάσσου στο 21ο και 29ο λεπτό και του Μιλούνοβιτς στο 88’, δείχνοντας το καλό τους πρόσωπο.

Το πρώτο μέρος

Η πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι ήρθε από εκτέλεση φάουλ του Μιράντα από τον άξονα, με τον Κάσσο να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γαλάνη στο 9ο λεπτό. Μακρινό σουτ του Κυριακίδη δεν είχε τύχη στο 14ο λεπτό με τη Νίκη να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως τη μεγάλη ευκαιρία στα αντίπαλα καρέ.

Αυτή ήρθε τελικά στο 21’ μετά την πίεση του Τοπαλίδη, που έκλεψε την μπάλα εκτός περιοχής από τον Μανιώτη και «έσπασε» την μπάλα από τα δεξιά για το σημείο του πέναλτι, απ’ όπου ο Κάσσος δεν λάθεψε και πέτυχε το 1-0 με ψύχραιμο πλασέ, πανηγυρίζοντάς το με τους συμπαίκτες του και το τεχνικό τιμ μπροστά από τον πάγκο της Νίκης.

Από νέο κλέψιμο του Τοπαλίδη στον Μανιώτη, που κράτησε την μπάλα εντός περιοχής στο 25’, ο δεξιός μπακ της Νίκης τροφοδότησε τον Γαβριηλίδη, που από θέση βολής και από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει με τον Κάσσο πρωταγωνιστή και πάλι όταν στο 29’ ο Δημητρίου έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο αρχηγός της Νίκης τσίμπησε την μπάλα κι αφού την πέρασε πάνω από τον εξερχόμενο Γαλάνη στο 29’ την έστειλε στα δίχτυα. Δύο λεπτά μετά ο Κάσσος είχε την ευκαιρία για χατ-τρικ, αλλά το σκαφτό πλασέ του εκτός περιοχής μπλόκαρε αυτή τη φορά ο Γαλάνης.

Η Νίκη διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι μετά από χέρι που έκανε ο Μανιώτης στο 38ο λεπτό, αλλά δεν συγκίνησε τον άπειρο ρέφερι Δημητριάδη, στο πρώτο του παιχνίδι σε επαγγελματική κατηγορία.

Στην τελευταία φάση πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, ο Μιράντα σούταρε εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το δεύτερο μέρος

Ο Μιράντα θέλησε να απειλήσει στο 49’ με εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά με την μπάλα να αναπηδά και στο χορτάρι, για να δυσκολέψει τον Γαλάνη, με τον μεσοεπιθετικό της Νίκης να αποχωρεί από το παιχνίδι μετά από λίγα λεπτά λόγω ενοχλήσεων.

Με το παιχνίδι να χάνει… τον ρυθμό του, μιας και η Νίκη είχε ήδη σκορ ασφαλείας, σουτ του Μέτσε εκτός περιοχής στο 65’ κέρδισε το χειροκρότημα από την κερκίδα, αλλά τίποτα παραπάνω, με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία. Με το παιχνίδι να έχει «τελειώσει» ήδη από το πρώτο μέρος, το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 88ο λεπτό, με τον Σιαφά να κλέβει την μπάλα από τον Γαλάνη και να δίνει στον Μιλούνοβιτς, που πέτυχε εύκολα το πρώτο του τέρμα με τη Νίκη, κάνοντας το 3-0 σε κενή εστία.

ΝΙΚΗΔΙΑΓΟΡΑΣ 3-0

Δημοτικό γήπεδο Νεάπολης

Super League 2-6η αγωνιστική

Σκόρερ: 21’, 29’ Κάσσος, 88’ Μιλούνοβιτς

Διαιτητής: Δημητριάδης (Χαλκιδικής)

Βοηθοί: Μαλανδρής (Χαλκιδικής), Μάνος (Λάρισας)

4ος: Τσιοφλίκη (Λάρισας)

Κίτρινες: 19’ Τσιαντούλας, 80’ Καραμάνης, 89’ Κάσσος

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: (Αλέκος Βοσνιάδης) Μπάγιτς, Τοπαλίδης (84’ Μιλούνοβιτς), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Δημητρίου Παναγιωτίδης (84’ Μπάλλας), Κυριακίδης, Γαβριηλίδης (60’ Μέτσε), Κάσσος, Μιράντα (55’ λ.τρ. Τσουκαλάς), Σιαφά

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ: (Πάρης Ανδράλας) Γαλάνης, Μαγκάκης, Πετράκης (67’ Οικονομίκος), Τάτσης, Μανιώτης, Παπαϊωάννου (75’ Καβαλιέρι), Καραμάνης, Παραστατίδης (46’ Βουργουτζής), Τσαντούλας (46’ Μπούμπας), Λαϊουέλ, Γκάτα

SUPER LEAGUE 2

Πανηγύρισαν, ΠΑΟΚ Β’, ΑΕΛ,

και Αναγέννηση Καρδίτσας

Η ΑΕΛ και η Αναγέννηση Καρδίτσας κέρδισαν εκτός έδρας τον Αλμωπό Αριδαίας (0-2) και τον Απόλλωνα Λάρισας (0-3) αντίστοιχα και ακολουθούν τον ΠΑΟΚ Β’, ο οποίος νίκησε 3-0 τον Ηρακλή Λάρισας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του α’ ομίλου της Super League 2. Στον β’ όμιλο έγιναν μόνο δύο ματς χθες και η Παναχαϊκή επικράτησε σε επεισοδιακό ματς του Αιγάλεω (1-0) και τα Χανιά της Ηλιούπολης (1-0).