Ανετη Νίκη… ψυχολογίας

ανετη-νίκη-ψυχολογίας-836049

Στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, η Νίκη πήρε το προβάδισμα από την αρχή και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση της Σιάτιστας με 77-58. Εξαιρετικός ο Τσώλης με 31 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κατσαλής, Τάσσος και Τοκατλίδης.

Ρεπορτάζ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Στο πρώτο επτάλεπτο οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 9-8 με τους φιλοξενούμενους να μένουν πάντα κοντά στο σκορ και να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια (15-15) στο τέλος της περιόδου. Η απόδοσή των γηπεδούχων ανέβηκε αισθητά στη δεύτερη περίοδο. Στο 13’ η Νίκη έφτασε στο +7 (25-18), με τη Σιάτιστα να μην μπορεί να βρει λύσεις κόντρα στην σύνθετη άμυνα των γηπεδούχων. Με τον κόσμο να δίνει τρομερή ώθηση, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (36-22) στο 19’.

Κάποιες στιγμές χαλάρωσης στο αμυντικό κομμάτι έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 36-27, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Νίκη πραγματοποίησε εκρηκτικό ξεκίνημα, αποκτώντας και πάλι διψήφια διαφορά πόντων +13 (48-35) στο 25’.

Με τον Τσώλη να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους, το συγκρότημα του Θανάση Κασαπίδη προηγήθηκε 56-35 στο 26’. Ένα σερί 12-0 των φιλοξενούμενων έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (56-47) στο 29’, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 59-47. Στην τελευταία περίοδο η Νίκη δεν άφησε στη Σιάτιστα να μπει με αξιώσεις στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Με όπλο την καλή αμυντική λειτουργία και την ευστοχία από τα 6.75, οι κυανόλευκοι εκτόξευσαν και πάλι τη διαφορά στο +17 (71-54) στο 35’. Το τελευταίο πεντάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Νίκη να φτάνει άνετα στο τελικό 77-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-27, 59-47, 77-58

ΝΙΚΗ (Κασαπίδης): Τζίνης 7 (1), Κατσαλής 14 (4), Οικονόμου, Καραθανάσης, Βασδέκης, Μπίζιος 2, Τσώλης 31 (3), Θεοδώρου, Μαστοράκης, Τάσσος 10, Κέτουλας 4, Τοκατλίδης 9 (1).

ΣΙΑΤΙΣΤΑ (Σιάσιος): Γεωργακάς, Γράβας 14 (2), Ρέπας Χ. 5 (1), Παπάς, Ρέπας Ν. 8, Καλαμπούκας 4, Τζώνος Γ., Τζώνος Γ. 17 (3), Τσιαούσης 10.