Πρωταθλητής Ε.Π.Σ.Θ. ο Πύρασος

πρωταθλητής-ε-π-σ-θ-ο-πύρασος-851206

Πρωταθλητής και μαθηματικά είναι από προχθές ο Πύρασος, που κάνοντας την καλύτερή του χρονιά έφθασε δίκαια στη κατάκτηση του τίτλου στην Α΄ κατηγορία Ε.Π.Σ.Θ με μια μόνο ήττα (13η αγωνιστική 1-2 ο Ιάσων), έχοντας την καλύτερη άμυνα (24 γκολ ) και παραμένοντας αήττητος εκτός έδρας (12 νίκες, 4 ισοπαλίες, 35-11 γκολ).
Ο Πύρασος γνώρισε τη μοναδική του ήττα στο γήπεδο των Μικροθηβών που είχε έδρα στο μισό του πρωταθλήματος και μόνο σε δυο παιγνίδια εκτός δεν πέτυχε γκολ (0-1 με Πανιώνιο 21η και Ακρόπολη 25η).
Η ομάδα της Νέας Αγχιάλου κατάφερε ό,τι φαίνονταν όνειρο στο πρόσφατο παρελθόν , καθώς τα τελευταία 20 χρόνια ο Πύρασος έχει 5 περάσματα από τη Β΄ κατηγορία, ένα τίτλο ως πρωταθλητής Β΄ κατηγορίας την περίοδο 1989-90, μια άνοδο από Β΄ σε Α το 1999, ενώ την περίοδο 2004-2005 έφθασε στον τελικό του κυπέλλου ερασιτεχνών, χάνοντας 2-0 από τον Ρήγα. Με προπονητή τον Γιώργο Παναγιωτόπουλο και πρόεδρο τον Θοδωρή Στάμο η ομάδα της Αγχιάλου αλλάζει κατηγορία .
Στα θετικά του φετινού πρωταθλήματος τα 1.000 γκολ… το ότι 13 ομάδες δεν άλλαξαν προπονητή, το επί 7 μήνες αήττητο του Πρωτεσιλάου και το ενδιαφέρον σχεδόν ως το τέλος.
Όσον αφορά στα ματς της 33ης και προτελευταίας αγωνιστικής, ξεχώρισε η ήττα (3η φετινή) του δεύτερου Πρωτεσιλάου από τον Αίαντα Σούρπης με 2-1.
Τα αποτελέσματα στην 33η αγωνιστική:
*Πύρασος-Άνω Λεχώνια 6-1 (15’,77’Αρσένος, 32’ Πετρίδης, 60, 81’ Δανόπουλος, 75’ Φασουράκης – 29’ Μπούρντα)
*Αίας Σούρπης -Πρωτεσίλαος 2-1 (62’,70’ Μπιρτσάι – 82 Κωστούλας)
*Αγροτικός Αϊδινίου- Μαγνησιακός 1-2 (70 Τιμπλαλέξης – 20 Ντογκάνι, 45 Προβιάς)
*Κένταυρος Β.-Κεραυνός Σαμπάναγα 1-2 (41 Τσαντόπουλος – 55 Τσεκούρας, 65 Πακλατζής)
*Νηλέας-Δόξα Αερινού 2-0 (60, 74 Παπαστεργίου)
* Ιάσων Διμηνίου-Εθνικός 7-0 (7 Τσιάμης, 12, 30, 55, 63 Ζαρκάδας, 80 Γεωργούλας, 87 Κουλάκογλου)
*Πανιώνιος Ν. Ιωνίας -ΓΣ Αλμυρού 0-3 (32’ Βαΐτσης, 39΄Β.Νικηφοράκης, 84’ Μπούτλας)
*Σκιάθος-Άρης Μελισσατίκων 2-0 (57’ Σκέμπι, 72’ Γ. Γιαουράκης)
*Δήμητρα Ευξεινούπολης-Ακρόπολη Σέσκλου (5’Γκόβαρης – 20’ Φλάμος, 73’ Κολημήτρας)