Εχασε στο τέλος από τις Εσπερίδες ο Ολυμπιακός Β.

εχασε-στο-τέλος-από-τις-εσπερίδες-ο-ολυ-884952

Πολύ πιο βελτιωμένες ήταν οι κορασίδες του Ολυμπιακού Βόλου στη 2η αγωνιστική της τελική φάσης του πανελλήνιου πρωταθλήματος, αλλά έχασαν μετά τον Παναθηναϊκό και από τις Εσπερίδες Καλλιθέας με 64-54, με την αθηναϊκή ομάδα να κάνει το δύο στα δύο.

Στο κλειστό της Μεσσήνης, η ομάδα της Ελένης Παπαθανασίου είχε το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-12 στο 8ο λεπτό, όμως οι Εσπερίδες με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 14-19 και ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +4.

Με επιμέρους σκορ 2-10 η ομάδα της Καλλιθέας ξέφυγε με το σκορ με 19-31 στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε δυναμικά στην τρίτη περίοδο μειώνοντας σε 44-49, με τη διαφορά να είναι μονοψήφια (50-55) και στο 36’.

Ο Ολυμπιακός Βόλου διεκδικούσε με αξιώσεις τη νίκη, όμως η ψυχραιμία των αθλητριών των Εσπερίδων σε κρίσιμες στιγμές και επιλογές, ήταν καθοριστικός παράγοντας για να πάρει η ομάδα της Καλλιθέας το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 64-54.

Δεκάλεπτα: 17-21, 27-36, 44-51, 54-64

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου): Ράπτη, Κωστοπούλου, Σιουμουρέκη 28 (3), Λογοδότη 6, Καραστάθη 6, Κοτοπούλη 12, Πολύζου 2.

Εσπερίδες Καλλιθέας (Μπούτας): Στολίγκα 25(3), Σύψη, Αρσενιάδου 23, Βίγκα 4, Μανωλοπούλου, Τσούρντου 10, Αγραφιώτη 2, Σταθάτου.

Η καλύτερη του Ολυμπιακού Βόλου, Βασιλική Σιουμουρέκη, με 28 πόντους δήλωσε: «Το παλέψαμε πάρα πολύ. H ομάδα των Εσπερίδων ήταν καλύτερη, ωστόσο μπορέσαμε να διεκδικήσουμε τη νίκη. Χάσαμε κάποια κρίσιμα καλάθια και αυτό μας οδήγησε σε αυτό το αποτέλεσμα. Πλέον πάμε να διεκδικήσουμε την 5η θέση».