Μεγάλος νικητής ο ΓΣ Βόλου στο ντέρμπι για την πρεμιέρα των playoffs

μεγάλος-νικητής-ο-γσ-βόλου-στο-ντέρμπι-41755

Νικητής στο ντέρμπι της πρεμιέρας των playoffs του Πρωταθλήματος της A1 ΕΣΚΑΘ αναδείχθηκε ο Γυμναστικός, ο οποίος επικράτησε σ’ ένα ματς θρίλερ της Νίκης Βόλου με σκορ 64-60. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, με τη Νίκη να ισορροπεί την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τον Γυμναστικό να είναι πιο ψύχραιμος στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και να καταφέρνει να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Οι κυανόλευκοι στερήθηκαν τις υπηρεσίες του Παναγιώτη Νάνη ο οποίος εκτίει ποινή τιμωρίας τεσσάρων αγωνιστικών.

Το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά νευρικές στον αγωνιστικό χώρο και δυσκολεύονταν να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Στο 5ο λεπτό ο Τάσσος, σε μία ανύποπτη φάση, τραυματίστηκε ελαφρά κι αναγκάστηκε να αποχωρήσει για το υπόλοιπο του 1ου δεκαλέπτου. Αυτή η φάση φάνηκε να αποσυντονίζει κάπως τους κυανόλευκους, οι οποίοι «κόλλησαν» επιθετικά, ενώ δεν είχαν πλέον αντίπαλο δέος κάτω από το καλάθι, με αποτέλεσμα ο Γυμναστικός να χτυπήσει στο ζωγραφιστό κι ο Ζαρογιάννης να πετύχει αρκετά καλάθια.

Οι γηπεδούχοι έχτισαν μία διψήφια διαφορά κι η περίοδος έκλεισε στο 21- 10. Στο 2ο δεκάλεπτο οι ασπρόμαυροι συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα, με τη διαφορά να ανεβαίνει μέχρι και τους 14 πόντους (29-15) με 5:52’ για το ημίχρονο. Ο Τάσσος επέστρεψε κι η Νίκη κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-28.

Η 3η περίοδος ανήκε στους κυανόλευκους. Η Νίκη ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να μειώσει σε 45-41 με 3:40’ για τη λήξη του δεκαλέπτου και να περάσει μπροστά στο σκορ με αιφνιδιασμό του Τσώλη (47-48) με 1:30’, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 49-52. Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε πραγματικό θρίλερ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ενώ δεν έλειψαν και οι εντάσεις.

Με 6:40’ για το τέλος, ο Ζαρογιάννης έκανε φάουλ και δέχθηκε στη συνέχεια και τεχνική ποινή, με τον κόουτς του Γυμναστικού, Γιώργο Κοσμάτο, να έχει έντονα παράπονα και να αποβάλλεται από τον πάγκο των γηπεδούχων ο έφορος της ομάδας. Ο Καραγιώργος ευστόχησε σε δύο βολές και πέτυχε τους πρώτους πόντους στην 4η περίοδο, με τις δύο ομάδες να μένουν άποντες για περισσότερα από 3 λεπτά. Με έξι συνεχόμενους πόντους του Τσαπραΐλη, το σκορ έγινε ισόπαλο (56-56) με 4:22’ για το τέλος.

Τα τελευταία 3 λεπτά η μία εναλλαγή στο σκορ διαδεχόταν την άλλη. Ο Καραγιώργος έβαλε μπροστά τη Νίκη με 57-58, ο Σαμαράς απάντησε δίνοντας το προβάδισμα με 59-58 στους γηπεδούχους, για να έρθει και πάλι ο Καραγιώργος και να διαμορφώσει το 59-60 για τους κυανόλευκους με 43’’ να μένουν στο ρολόι. Ο Σαμαράς έκανε λάθος και η κατοχή πέρασε στη Νίκη, όμως με την επαναφορά έκλεψε ο ίδιος την μπάλα και πέτυχε καλάθι και φάουλ και ευστοχώντας και στην συμπληρωματική βολή έβαλε το Γυμναστικό μπροστά με 62-60.

Οι γηπεδούχοι είχαν να δώσουν ένα φάουλ και το έκαναν με 14’’ για το τέλος. Την τελευταία προσπάθεια την πήρε ο Καραγιώργος, ο οποίος αστόχησε σε ένα δύσκολο σουτ για δύο πόντους, με το Γυμναστικό να βγάζει αιφνιδιασμό και ο Σουλιώτης να πετυχαίνει το καλάθι για το τελικό 64-60.

Δεκάλεπτα: 21-10, 36-28, 49-52, 64- 60

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 1, Καλογερόπουλος 14 (4), Τσαπραΐλης 8 (1), Σαμαράς 14 (1), Σουλιώτης 2, Παυλόπουλος 2, Κουρουπάκης, Σωτηρίου, Κοντογιάννης, Ζαρογιάννης 18 (1).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Τσιριγωτάκης): Τζίνης, Καραγιώργος 25, Καραμανλής 4, Καρπέτης 3 (1), Τοκατλίδης, Χρηστομάνος, Τσαβές, Μαυροφώτης 6 (2), Τσώλης 7, Τάσσος 15, Κέτουλας, Μουχάρεμ

Σοφάδες – Φάρσαλα 69-75

Ντέρμπι με τα όλα του διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο Σοφάδων, όπου η τοπική ομάδα φιλοξένησε τα Φάρσαλα για την πρώτη αγωνιστική των play-off. Τα Φάρσαλα, έστω και δύσκολα, επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί που έχουν για την άνοδο στη Γ’Εθνική και επικράτησαν με 75-69 σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον σε όλους όσοι το παρακολούθησαν. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, με την 1η περίοδο να κλείνει στο 21-19και το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους γηπεδούχους με 39-36. Στο δεύτερο ημίχρονο το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να φεύγουν νικητές με 75-69.

Δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 53-54, 69- 75

ΣΟΦΑΔΕΣ (Αροντούλης): Τσιάπουλας 16 (2), Μανόπουλος 12 (1), Γκαντιάς 7, Καλλιάρας 17 (1), Κοβάτσεφ 7 (1), Μπιζιώτης 3, Ντούρβας 7 (1), Κόγιας, Ψυχογιός.

ΦΑΡΣΑΛΑ (Αλεξίου): Λιούπης, Ντίνος, Κυριακόπουλος 5, Ιλτσογλου 5, Χ. Αναγνωστόπουλος 5 (1), Ντόνας, Μάρκος, Γ. Αναγνωστόπουλος 31 (3), Ψύρρας 7, Φούντας 25 (2).