Πρώτη και καλύτερη η Νίκη Βόλου μαζί της και ο ΓΣ Βόλου στα playoffs

πρώτη-και-καλύτερη-η-νίκη-βόλου-μαζί-τη-50424

Μία πολύ εύκολη επικράτηση που της χάρισε το πρωτάθλημα πέτυχε η Νίκη Βόλου κόντρα στον Εθνικό Λάρισας και θα συνεχίσει, με αυτόν τον τρόπο, την προσπάθειά της για επιστροφή στις Εθνικές κατηγορίες στα playoffs της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Μαζί με τους κυανόλευκους, το παρών στα playoffs θα δώσει και ο Γυμναστικός, ο οποίος με την επικράτησή του με 86- 72 επί του Ολυμπιακού Βόλου στο τοπικό ντέρμπι, κατέκτησε τη δεύτερη προνομιούχο θέση. Με σπουδαίο διπλό έκλεισε η χρονιά για τους Νέους Αθλητές, οι οποίοι επιβλήθηκαν του ΓΣ Αλμυρού με 77-75, ενώ με ροζ φύλο έκλεισε η χρονιά και για την ομάδα της Ανάληψης, η οποία κέρδισε το Δίλοφο με 84-74.

Νίκη Β. – Εθνικός Λ. 93-62

Με μία εκκωφαντική νίκη οι κυανόλευκοι έφτασαν στην κατάκτηση του Πρωταθλήματος, καθώς σκόρπισαν με 93-62 τον Εθνικό στο Κλειστό της Ν. Ιωνίας «Σμύρνη». Η 1η περίοδος ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το τέλος της να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με βραχεία κεφαλή (22-21). Στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου μία αψιμαχία του Νάνη με τον έναν διαιτητή της αναμέτρησης έφερε την αποβολή του. Αυτό δεν επηρέασε καθόλου τους κυανόλευκους, οι οποίοι παίζοντας πολύ καλά στη 2η περίοδο, πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 17 πόντους (55-38). Η 3η περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ανδρέα Τσιριγωτάκη. Με άμυνα για σεμινάριο και εξαιρετικές δημιουργίες αλλά και εκτελέσεις στην επίθεση, η Νίκη έτρεξε ένα επιμέρους 33-8 και εκτόξευσε τη διαφορά, με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι 88-46. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική, με τον κόουτς των γηπεδούχων να χρησιμοποιεί και τους νεαρούς παίκτες της ομάδας, με το τελικό σκορ να είναι το 93-62.

Δεκάλεπτα: 22-21, 55-38, 88- 46, 93-62

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Τσιριγωτάκης): Τζίνης, Καραγιώργος 28(7), Καραμανλής, Καρπέτης 2, Νάνης 2, Μουχαρέμ 2, Τσαβές 15, Μαυροφώτης 12, Τσώλης 15(2), Τάσσος 17, Τοκατλίδης

ΓΣ Βόλου – Ολυμπιακός Β. 86-72

Τη νίκη που θα τον έφερνε στη 2η θέση και στα playoffs έψαχνε ο Γυμναστικός και… τη βρήκε, καθώς επικράτησε, σχετικά άνετα, του Ολυμπιακού με 86-72 και βρέθηκε πάνω από τον Εθνικό στη μεταξύ τους ισοβαθμία. Από την αρχή του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και ήλεγξαν τον ρυθμό, κάνοντας ένα γρήγορο 9-0, με τη λήξη της 1ης περιόδου να τους βρίσκει στο +12 (24-12). Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο στροφές, σε άμυνα και επίθεση, και αύξησαν τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-27. Στην 3η περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους ασπρόμαυρους να ελέγχουν τον ρυθμό και να κρατάνε τη διαφορά σε πολύ ψηλά επίπεδα, με το σκορ στο 30’ να είναι 66-48. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν τυπική διαδικασία, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να Πρώτη και καλύτερη η Νίκη Βόλου μαζί της και ο ΓΣ Βόλου στα playoffs Μία πολύ εύκολη επικράτηση που της χάρισε το πρωτάθλημα πέτυχε η Νίκη Βόλου κόντρα στον Εθνικό Λάρισας και θα συνεχίσει, με αυτόν τον τρόπο, την προσπάθειά της για επιστροφή στις Εθνικές κατηγορίες στα playoffs της Α1 ΕΣΚΑΘ. μειώσουν λίγο τη διαφορά και το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 86-72.

Δεκάλεπτα: 24-12, 44-27, 66-48, 86-72

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 13, Καλογερόπουλος 8 (1), Τσαπραΐλης 15 (3), Σαμαράς 18, Σουλιώτης 7, Τσίρος, Παυλόπουλος, Παλάσκας 2, Τάσος, Κουρουπάκης, Ζαρογιάννης 22.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 18 (5), Παραλίκης, Καραρρήγας 5 (1), Αλεξίου 8 (1), Καφάσης 3, Αχριάνης, Βλασταρίδης, Καραθάνος 1, Βασιλείου, Αναστασόπουλος 14 (1), Βλήτσιος 2, Παρασκευάς 18 (1).

ΓΣ Αλμυρού – Ν.Α. Νίκης 75-77

Με σπουδαίο διπλό, το οποίο σφράγισε και τυπικά την παραμονή τους, έκλεισαν τη σεζόν οι παίκτες του Απόστολου Καμακά. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από την αρχή, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ σε όλη την 1η περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 25-23. Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα, αλλά να μην μπορούν να… ξεφύγουν στο σκορ. Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τον Αλμυρό να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (41- 40). Στην 3η περίοδο οι παίκτες του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη έδειξαν καλύτερο πρόσωπο και κατάφεραν να χτίσουν μία διψήφια διαφορά με το τέλος του δεκαλέπτου (65-55). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς. Με το σκορ στο 74-74 και 1’ να απομένει, ο Σούλης ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε το προβάδισμα στους Νέους Αθλητές. Ο Αναγνωστόπουλος μείωσε με μία βολή, οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην επίθεσή τους, αλλά το ίδιο έκανε και ο Αλμυρός στην τελευταία του προσπάθεια. Με αυτόν τον τρόπο οι φιλοξενούμενοι πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 75-77.

Δεκάλεπτα: 25-23, 41-40, 65-55, 75-77

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Κοντοστάθης 10 (2), Καραπτσιάς 5, Παπούλιας 9, Σινάζος 4, Ποζιόπουλος 2, Αναγνωστόπουλος 19 (1), Θεοδώρου 6, Μητρουλάς 20 (4).

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Καμακάς): Μανωλόπουλος 13 (1), Κοντογιάννης 5 (1), Καραθανάσης 15 (2), Θέος, Σκαμάγκας 19 (4), Τύμπας 9 (3), Νικολόπουλος 11, Λωρίτης 2, Πανιόπουλος, Σούλης 3 (1).

Ανάληψη – Δίλοφο 84-74

Πιο δύσκολα απ’ ότι μαρτυρά το τελικό σκορ επικράτησε η Ανάληψη, καθώς η ομάδα του Διλόφου είχε κίνητρο και κυνήγησε το παιχνίδι μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και βρίσκοντας πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση προηγήθηκαν με 27-20 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο τους βρήκε μπροστά με 41-43. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να κρατήσει μία διαφορά ασφαλείας στην 3η περίοδο η ολοκλήρωση της οποίας βρήκε τους κυανέρυθρους προηγούμενους με 61-60. Το μεγαλύτερο διάστημα της 4ης περιόδου κύλησε στο ίδιο μοτίβο. Στα τελευταία 3 λεπτά όμως, η Ανάληψη κατάφερε να περιορίσει τα μακρινά σουτ των φιλοξενούμενων και βρίσκοντας τις σωστές επιλογές στην επίθεση πήρε μία διαφορά ασφαλείας την οποία και διατήρησε μέχρι το τελικό 84- 74.

Δεκάλεπτα: 27-20, 41-43, 61-60, 84-74

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας):Ιλτσογλου 8 (1), Κωλέτσης 2, Γαλανάκης 5 (1), Ντίκας 26 (3), Φ. Φωτιάδης 9 (1), Παλάντζας 13 (1), Λουλούδης 21.