Σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό Βόλου με 69-51 κόντρα στην Ολύμπια

σημαντική-νίκη-για-τον-ολυμπιακό-βόλο-117856

Μία ακόμη σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για τη δεύτερη θέση πέτυχε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος συνέτριψε με 69-51 την Ολύμπια, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας του στον πρώτο γύρο. Από την άλλη η Νίκη Βόλου δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική κόντρα στον Ηρακλή και ηττήθηκε με 96-42.

Ολυμπιακός Β. – Ολύμπια Λ. 69-51

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, τα κορίτσια του Μιχάλη Καπουρνιώτη επικράτησαν με 18 πόντους της Ολύμπια, καλύπτοντας με αυτόν τον τρόπο και την διαφορά των 7 πόντων με την οποία είχαν ηττηθεί στη Λάρισα στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκες έδειξαν από το πρώτο λεπτό πως ήθελαν το παιχνίδι περισσότερο από την αντίπαλη ομάδα. Με εξαιρετική άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση οι γηπεδούχες πήραν διαφορά 15 πόντων (23-8) με τη λήξη της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα της Ολύμπια βελτιώθηκε, αλλά σε κανένα σημείο δεν ήταν αρκετή για να σταματήσει τον πολύ καλό ρυθμό του Ολυμπιακού. Το ημίχρονο βρήκε τις ερυθρόλευκες μπροστά με 37-27. Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον πλήρη έλεγχο και τη διαφορά να είναι σταθερά πάνω από τους 10 πόντους, με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι στο 53-35. Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε διαδικαστική. Το προβάδισμα των ερυθρόλευκων εκτοξεύθηκε ακόμα και στο +21 (58-37), με 7 λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Ο κόουτς του Ολυμπιακού χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή του, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 69-51. Εξαιρετικές για τις ερυθρόλευκες ήταν οι Ζέρβα, Κυριατζίδου και Σουλτάνη και με τον κόσμο του Ολυμπιακού να δίνει δυναμικά το παρών στο κλειστό του ΕΑΚ.

Δεκάλεπτα: 23-8, 37-27, 53-35, 69-51

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 19(1), Σαρακατσάνη 4, Γαλιατσάτου 6, Αγαγιώτη, Σουλτάνη 16, Αρτεμισίου, Ντελή, Ζέρβα 17, Ζήτη 2, Αγκάνη, Διαμαντοπούλου, Μπαλλά 5.

ΟΛΥΜΠΙΑ Λ. (Καπνιά): Νταουντάκη, Δεληγιάννη 9, Κουτσουνούρη 11(1), Χαβαλέ 13(1), Ράπτη, Κυριτσάκα 7(1), Σουλιώτη 10(2), Καλίδη 1.

Ηρακλής – Νίκη Βόλου 96-42

Η Νίκη Βόλου δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και ηττήθηκε με το βαρύ 96-42 από τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη. Από το 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες και μπόρεσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στο παιχνίδι, με τις παίκτριες του Γιάννη Στεργιόπουλου να δυσκολεύονται να ακολουθήσουν. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-12. Στη 2η περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε και ο Ηρακλής συνέχισε να είναι πιεστικός στην άμυνα και να έχει σωστές επιλογές στην επίθεση, με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τον Γηραιό με 43- 22. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τη Νίκη Βόλου, η οποία δέχτηκε ένα επιμέρους σκορ 33-10 και η διαφορά εκτινάχθηκε στους 44 (76-32) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Το τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν διαδικαστικό, με τις παίκτριες του Ηρακλή να φτάνουν τελικά στο ροζ φύλλο με σκορ 96-42. Δεκάλεπτα: 20-12, 43-22, 76-32, 96-42

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καφαντάρη): Παπαβασιλείου 9(1), Ντάλα 8(2), Τσουμπερλή 11, Οικονόμου 2, Γεροστεργίου 13, Ξανθοπούλου 10(1), Τσίτσου 9(1), Λογδανίδου 10, Ψαρρά 9(1), Μαρκουλάκη 2, Ελευθεριάδου 13(2).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στεργιόπουλος): Χρήστου 3, Γεροκώστα, Ντέγκα, Παρασχάκη 5, Κοπάνου 3, Μουρδουκούτα, Παγκαλίδου 20(3), Μάντζου 11.