Συνεχίζουν απτόητοι Νίκη Βόλου και Γυμναστικός

συνεχίζουν-απτόητοι-νίκη-βόλου-και-γυ-126123

Νίκη Βόλου και Γυμναστικός έμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ξεπερνώντας τα εμπόδια των δύο ομάδων της Νίκαιας. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν της Νίκαιας εύκολα με 67-56, ενώ οι παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου κέρδισαν λίγο πιο δύσκολα με 69-62 τη Νίκαια 2012 στη 12η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Ο ΓΣ Αλμυρού ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την Ανάληψη με σκορ 78-62. Οι Νέοι Αθλητές έκαναν σημαντικό βήμα για την παραμονή, κερδίζοντας με 76-56 το Δίλοφο, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου δεν τα κατάφερε στη Λάρισα απέναντι στον Εθνικό και ηττήθηκε με 61-53.

Νίκαια – Νίκη Β. 56-67

Πέμπτο σερί ροζ φύλλο για την ομάδα του Θανάση Μπουλιάκη, η οποία δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, παρά τις απουσίες των Νάνη και Τοκατλίδη, κόντρα στη Νίκαια και επικράτησε άνετα με 67-56. Από την αρχή του παιχνιδιού οι κυανόλευκοι πήραν τον έλεγχο, με πιεστική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου με 26-12. Στη 2η περίοδο δεν άλλαξε κάτι, οι κυανόλευκοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και να ελέγχουν το ματς, με το ημίχρονο να τους βρίσκει προηγούμενους στο σκορ με 46-29. Οι φιλοξενούμενοι δεν χαλάρωσαν ούτε στο 3ο δεκάλεπτο, διατηρώντας τη διαφορά κοντά στους 20πόντους με τον πίνακα στο 30’ να δείχνει 60-42. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι παίκτες της Νίκης Βόλου χαλάρωσαν αρκετά και επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσουν αρκετά τη διαφορά, με το τελικό σκορ να είναι το 56-67 και τους κυανόλευκους να πανηγυρίζουν την 5η σερί επιτυχία τους.

Δεκάλεπτα: 12-26, 29-46, 42- 60, 56-67

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μπουλιάκης): Τζίνης 8 (2), Καραγιώργος 9 (2), Καραμανλής 8 (1), Καρπέτης 2, Μουχάρεμ, Χρηστομάνος 3, Τσαβές 4, Μαυροφώτης 5 (1), Τσώλης 13, Τάσσος 10, Κέτουλας 1,Ξυπνητός 4 (1).

Νίκαια 2012- ΓΣ Βόλου 62-69

Ενα παιχνίδι που το είχε στα χέρια του καθ’ όλη τη διάρκειά του παραλίγο να χάσει ο Γυμναστικός, με τους παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου, όμως, να είναι πολύ ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και να παίρνουν τη νίκη με 69-62. Στην 1η περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το Γυμναστικό να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα από την αρχή και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 10-13. Στη 2η περίοδο οι ασπρόμαυροι ανέβασαν την απόδοσή τους και αύξησαν τη διαφορά, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 23-31. Στην 3η περίοδο η Νίκαια ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά ο Γυμναστικός συνέχισε να έχει το προβάδισμα με το σκορ στο 30’ να είναι στο 42-47. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο 5λεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου και κατάφεραν να προηγηθούν κιόλας στο σκορ με 51-50. Οι παίκτες του Γυμναστικού φάνηκαν ψύχραιμοι και με σωστές επιλογές στο τέλος του αγώνα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με τελικό σκορ 62-69.

Δεκάλεπτα: 10-13, 23-31,42- 47, 62-69

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Καλογερόπουλος 11, Κωστούλας 6, Τσαπραΐλης 13, Σουλιώτης 5, Ζαρογιάννης 21, Τάσσος, Παλάσκας, Παυλόπουλος 13 (1), Παπαδόπουλος, Κουρουπάκης.

Ανάληψη- ΓΣ Αλμυρού 65-78

Χάρη σ’ ένα εκπληκτικό 3ο δεκάλεπτο ο Αλμυρός κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση στον αγώνα με την Ανάληψη και να πάρει μία μεγάλη νίκη με 78-65. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι, παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, προηγήθηκαν στο τέλος της περιόδου με 20-8. Στο 2ο δεκάλεπτο η Ανάληψη συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και στο ημίχρονο προηγούταν με 19 πόντους (36-17). Ο Αλμυρός βγήκε στο 2ο ημίχρονο μεταμορφωμένος. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη ανέβασαν ταχύτητα και πίεσαν πολύ στην άμυνά τους, πράγμα το οποίο τους επέτρεψε να βρουν πολλούς εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και να τρέξουν ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 38- 10. Η λήξη της 3ηςπεριόδου βρήκε τον Αλμυρό να έχει πάρει το προβάδισμα και να προηγείται με 55-46. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας πλέον το ρυθμό υπέρ τους, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά από τους αντιπάλους τους και έφτασαν στην τελική επικράτηση με σκορ 78-65.

Δεκάλεπτα: 20-8,36-17, 46-55, 65-78

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Μαμούρας Θ. 1, Καραψιάς, Παπούλιας 32, Κοντοστάθης 7, Συνάζος 8, Μαμούρας Π., Αναγνωστόπουλος 5, Θέος 11, Θεοδώρου 2, Μπάρδας, Μήτρουλας 13.

Εθνικός – Ολυμπιακός Β. 61-53

Δεν τα κατάφερε στη Λάρισα κόντρα στον Εθνικό ο Ολυμπιακός και γνώρισε την ήττα με 61-53, χάνοντας έδαφος στη μάχη που δίνει για μία εκ των δύο πρώτων Συνεχίζουν απτόητοι Νίκη Βόλου και Γυμναστικός θέσεων. Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να έχουν μία μικρή διαφορά υπέρ τους αλλά τους ερυθρόλευκους να είναι κοντά στο σκορ το οποίο, με την ολοκλήρωση της περιόδου, ήταν στο 17-13. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Εθνικός ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του, με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους Λαρισαίους με 36-25. Στην 3η περίοδο οι παίκτες του Εθνικού συνέχισαν να είναι καλύτεροι και να έχουν τον έλεγχο του αγώνα με το σκορ στη λήξη της 3ηςπεριόδου να διαμορφώνεται στο 55-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπόρεσαν οι ερυθρόλευκοι να αλλάξουν κάτι, με αποτέλεσμα ο Εθνικός να φτάσει στο ροζ φύλλο, με το τελικό 61-53. Δεκάλεπτα: 17-13, 36-25, 55- 42, 61-53

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Βλήτσιος 3, Καφάσης 4, Αλεξίου 5, Καραθάνος 5, Καραγεώργος 12, Καραρρήγας, Αχριάνης 8, Αναστασόπουλος 5 (1), Παρασκευάς 11.

Ν.Α. Νίκης – Δίλοφο 76-56

Με πολύ καλή εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες του Απόστολου Καμακά πήραν μία πάρα πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή στην κατηγορία, καθώς επικράτησαν του Διλόφου με 76- 56. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα στη λήξη της περιόδου (16-18). Στο ίδιο μοτίβο και η 2η περίοδος, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα πολύ μικρό προβάδισμα, με το ημίχρονο να τους βρίσκει στο +2 (33-35). Στο 3ο δεκάλεπτο η απόδοση των γηπεδούχων ανέβηκε κατακόρυφα. Μ’ ένα επιμέρους 26-15 πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και στο 30’ ήταν μπροστά με 59-50. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Α. Καμακά κράτησαν την απόδοσή τους σε υψηλά επίπεδα. Η διαφορά συνεχώς ανέβαινε και τελικά σταμάτησε στο +20, με τους Νέους Αθλητές να φτάνουν στη νίκη με τελικό σκορ 76- 56.

Δεκάλεπτα: 16-18, 33-35, 59- 50, 76-56

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Καμακάς): Mανωλόπουλος 8(1), Κοντογιάννης, Καραθανάσης 6, Μακρόπουλος, Σκαμάγκας 13(3), Τύμπας 29(1), Νικολόπουλος 15, Δάφκος, Πανιόπουλος, Σούλης 5.