ΤΟΠΙΚΑ

Αγκαλιά με τον τίτλο η Μάντσεστερ

αγκαλιά-με-τον-τίτλο-η-μάντσεστερ-851206

Το μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς με ένα γκολ του Τζον Ο Σέι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, νίκησε τη Λίβερπουλ 0-1 μέσα στο «Ανφιλντ», στο μεγάλο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος.
Στο 86ο λεπτό, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Πολ Σκόουλς.
Καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η Λίβερπουλ, έχασε καλές ευκαιρίες,
(και γκολ στο 50ο λεπτό με τον Μπέλαμι, το οποίο σωστά δεν μέτρησε ως οφσάιντ), αλλά εν τέλει ηττήθηκε στην έδρα της μετά από 30 αγώνες, ενώ ύστερα από εννέα, είδε την εστία της να παραβιάζεται.
Έτσι, οι «κόκκινοι διάβολοι» έφτασαν τους 72 βαθμούς ύστερα από 29 αγώνες, ενώ η δεύτερη Τσέλσι έχει 60 με δύο παιχνίδια λιγότερα.
Στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» η Αρσεναλ στον εντός έδρας αγώνα της με τη Ρέντινγκ και επικρατώντας 2-1 έχει το «πάνω χέρι» έναντι της Λίβερπουλ, για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην Πρέμιερ Λιγκ. Οι «κόκκινοι», που ηττήθηκαν νωρίτερα 1-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο μεγάλο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής, έχουν έναν βαθμό παραπάνω, αλλά και δύο αγώνες περισσότερους συγκριτικά με τους «κανονιέρηδες».
Από τους υπόλοιπους αγώνες ξεχώρισε αυτός του «Βίκαρετζ Ρόουντ», όπου η Γουότφορντ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Τσάρλτον και ουσιαστικά την… τράβηξε μαζί της στην «Τσάμπιονσιπ». Οι δύο ομάδες πολύ δύσκολα πλέον θα αποφύγουν τον υποβιβασμό, ειδικά από τη στιγμή που η Γουϊγκαν πέτυχε εκπληκτική νίκη 1-0 στο Μάντσεστερ επί της Σίτι, με την οποία αγωνίστηκε μόνο στο α΄ ημίχρονο ο Γιώργος Σαμαράς (αντικαταστάθηκε στο 46 από τον Εμίμ Μπενζά).