Διπλό με ανατροπή και ήρωα τον Πίσπα

διπλό-με-ανατροπή-και-ήρωα-τον-πίσπα-700280

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον 20χρονο Σωτήρη Πίσπα, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα σε λιγότερο από δέκα λεπτά συμμετοχής, η ΠΑΕ Βόλος επιβλήθηκε με 3-1 της Σπάρτης στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Football League και βρέθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ περιμένει και το τρίποντο από τη Δράμα.

Οι κυανέρυθροι ήταν ανώτεροι στο παιχνίδι και παρά το γεγονός ότι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 71’, λόγω αποβολής του Πέντα, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο φινάλε, με τα γκολ του Πίσπα (88’, 91’). Νωρίτερα είχαν ισοφαρίσει με τον Πίτου Γκαρσία (22’), το τέρμα του Βλαχομήτρου (6’).

Η Σπάρτη προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Βλαχομήτρο και αιφνιδίασε την ΠΑΕ Βόλος, η οποία αντέδρασε σχετικά γρήγορα και ισοφάρισε με εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία στο 22’. Στη συνέχεια χάθηκαν πολλές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν, αλλά να μην μπορούν να βρουν χώρους.

Χρειάστηκε να φτάσει το παιχνίδι στο τέλος του, για να μπει ως αλλαγή ο Σωτήρης Πίσπας που αναδείχθηκε σε χρυσή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, αφού μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά συμμετοχής, μαζί με τις καθυστερήσεις, σημείωσε δύο γκολ, το πρώτο με κεφαλιά και έδωσε μια σημαντική νίκη στην ομάδα του και την κράτησε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

ΣΠΑΡΤΗ-ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ 1-2

Σκόρερ: 6’ Βλαχομήτρος – 22’ Πίτου Γκαρσία, 88’, 91’ Πίσπας,

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)

Βοηθοί: Κοκμοτός (Δωδ/νήσου), Πετρίδης (Χίου)

Κόκκινη: 71’ Πέντα

ΣΠΑΡΤΗ: Σταματόπουλος, Καλούσης, Κολτσίδας, Βλάχος, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καινούργιος (66’ Αρώνης), Παυλής (54’ Ρομπίνιο), Κωνσταντινόπουλος (75’ Ρούμπος), Βλαχομήτρος.

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ: Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Πέντα, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Ουνγιαλίδης, Κότο, Καμπαγιέρο (86’ Πίσπας), Μάντζης, Πίτου Γκαρσία (67’ Φράγκος), Λούκας (61’ Ηλιόπουλος).

Εύκολα ο Ηρακλής, κόλλησε ξανά η Παναχαϊκή

Πήρε τα πάνω του ο Ηρακλής! Δείχνοντας τη δύναμή του για δεύτερη σερί αγωνιστική, η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου πέρασε με 3-0 από τα Σπάτα και έδειξε να επιστρέφει για τα καλά στα θετικά αποτελέσματα.

Οι κυανόλευκοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους με το «καλημέρα», ανοίγοντας, μάλιστα, το σκορ στο 15’ με σουτ του Πασά, ενώ στο 39’ ο Ντούνης με σουτ στην επαναφορά από απόκρουση του Κοκκαλά έκανε το 2-0. Η κυριαρχία του Ηρακλή στον αγωνιστικό χώρο συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό, με τον Μουμίν στο 78’ να έχει δοκάρι και τον Παναγιωτούδη να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 90’.

Σε τρίτη σερί ισοπαλία υποχρέωσε την Παναχαϊκή η Δόξα Δράμας, ισοφαρίζοντας σε 1-1 ματς που «άναψε» στο τελευταίο τέταρτο. Οι Δραμινοί ήταν αυτοί που διατήρησαν ελαφρά υπεροχή στο πρώτο μισό, πιέζοντας κυρίως με τον Πέρεθ, με τους Πατρινούς να ανεβάζουν την απόδοσή τους στο δεύτερο μισό και να κυνηγούν περισσότερο το γκολ. Κάτι που κατάφεραν, τελικά, στο 74’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελευθεριάδη μετά από ανατροπή του Βιτλή στον Κυνηγόπουλου. Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση, με τον Κοσκουνά από κοντά να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Την αήττητη πορεία του στην κορυφή της βαθμολογίας συνεχίζει ο Απόλλων Λάρισας, που επικράτησε 1-0 του Καραϊσκάκης την Αρτα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 30’ ο Χατζής, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρκολίνο, για το οποίο διαμαρτύρονται έντονα οι γηπεδούχοι.

Αιφνιδίασε τον Εργοτέλη ο Ηρόδοτος στο κρητικό ντέρμπι και επικράτησε 1-0. Με γκολ του Γιαλούση στο πέμπτο λεπτό του ματς ο σύλλογος της Νέας Αλικαρνασσού πανηγύρισε σημαντικό τρίποντο. Οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν για την ισοφάριση, έχοντας, μάλιστα, δοκάρι στο 19’ και στις καθυστερήσεις του ματς, όμως δεν κατάφεραν να αποφύγουν την πρώτη τους φετινή ήττα.

Την τρίτη της σερί νίκη πήρε η Κέρκυρα, λυγίζοντας με 1-0 τον ΑΟΧ Κισσαμικό. Οι Φαίακες είχαν τον έλεγχο του ματς, με τους Χανιώτες να έχουν σε μεγάλη μέρα τον Λαζαρίδη κάτω από τα δοκάρια. Τελικά, όμως, κατάφερε να τους λυγίσει ο Τουράμ στο 81’ με κεφαλιά, για το τελικό 1-0.