Στον τελικό οι έφηβοι του Γυμναστικού

στον-τελικό-οι-έφηβοι-του-γυμναστικού-31434

Αποκλείστηκαν στον ημιτελικό των παίδων οι Νέοι Αθλητές

Στον τελικό του πρωταθλήματος μπάσκετ εφήβων Θεσσαλίας, όπου θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΛ, προκρίθηκαν οι έφηβοι του Γυμναστικού Συλλόγου Βόλου, μετά τη νίκη τους σε βάρος του Ολυμπιακού Καρδίτσας με 68-60 στο κλειστό των Φαρσάλων.

Οι παίκτες των Κοσμάτου – Ντάκη, μπορεί να βρέθηκαν πίσω με 13 πόντους μετά το α’ δεκάλεπτο, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα και του σκορ μέχρι τα μισά, όταν και προηγήθηκαν με 33-30.

Με βραχεία κεφαλή στη συνέχεια και την τρίτη περίοδο, ο ΓΣΒ πήγε στο δ’ δεκάλεπτο με διαφορά και πάλι τριών πόντων αλλά δεν ήταν δυνατό να χάσει την πρόκριση πετυχαίνοντας ακόμη 22 πόντους για το τελικό 68-60. Αξίζει να σημειωθεί πως τρομερή ήταν η εμφάνιση του Κωστούλα, ο οποίος πέτυχε 39 πόντους με δύο τρίποντα.

Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Ξέρας

Δεκάλεπτα: 11-24, 33-30, 46-43, 68-60

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος – Ντάκης): Ντάκης, Σέρρης 11 (1 τρ), Τάσος 4, Κορτέσης, Κοντογιάννης, Τσουράπας, Γιάνναρος 2, Σωτηρίου, Νικηφόρος 10, Κωστούλας 39 (2 τρ), Παπαδόπουλος 2.

Αποκλείστηκαν οι παίδες της Νίκης

Στον ημιτελικό των παίδων οι Νέοι Αθλητές Νίκης ηττήθηκαν με 38-65 από τον Κεραυνό Λάρισας στο κλειστό των Φαρσάλων. Οι κυανόλευκοι δεν μπόρεσαν να επαναλάβουν ανάλογες επιτυχίες, πριν φτάσουν στον ημιτελικό, με τους Λαρισαίους να παίρνουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ και να προηγούνται με 24-37 στο ημίχρονο και 31-51 στο 30’. Το γεγονός αυτό επέστρεψε στους προπονητές της Νίκης Βόλου, Τύμπα – Μανωλόπουλο, να ρίξουν στο παρκέ και τον Βενιαμίν της διοργάνωσης, το δεκάχρονο Χρήστο Σούλη, ο οποίος και καταχειροκροτήθηκε και από τους αντιπάλους ιδιαίτερα και μετά το καλάθι που σημείωσε. Από την άλλη ο αδερφό του Θοδωρής Σούλης, σημείωσε 17 πόντους, έχοντας μάλιστα και 4 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 10-15, 24-37, 31-51, 38-65

ΝΕΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ: (Τύμπας – Μανωλόπουλος) Ανδρέογλου 5, Ρουσιώτης 7, Τίνανας 3, Χ. Σούλης 2, Πανιόπουλος 2, Θ. Σούλης 17 (4), Τόρης, Κραβαρίτης, Παπαδόπουλος, Παπαστρατής, Καστιλινιάκης, Παναγιώτου.