Μεγάλη… Νίκη στο τοπικό ντέρμπι, κέρδισε με 85-94 το Γυμναστικό

μεγάλη-νίκη-στο-τοπικό-ντέρμπι-κέρδι-86297

Με 94-85 επικράτησε η Νίκη Βόλου του Γυμναστικού για τη 15η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ. Οι κυανόλευκοι με τον Ανδρέα Τσιριγωτάκη στον πάγκο τους πετούσαν φωτιές και κέρδισαν για δεύτερη φορά στη φετινή σεζόν την ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου και πορεύονται πλέον μόνοι στην κορυφή.

Αναλυτικά:

Γ.Σ. Βόλου – Νίκη 85-94

Στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος, η Νίκη με υψηλά ποσοστά από την περιφέρεια, ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής, επικρατώντας του ΓΣ Βόλου με 94-85. Η καλή μέρα φάνηκε από την αρχή, όταν οι κυανόλευκοι με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και συνεχόμενα εύστοχα σουτ των Καραγιώργου, Τάσσου και Καραμανλή έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +17 (12- 29). Τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας συνεχίστηκαν για τους φιλοξενούμενους και στη δεύτερη περίοδο. Με τον Καραμανλή να βομβαρδίζει το αντίπαλο καλάθι από μακρινή απόσταση, η Νίκη έφτασε ακόμη και στο +20 στο 15’ (21-41), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 31- 49 με εύστοχη προσπάθεια του Καραγιώργου. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Βόλου προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 43-58 με συνεχόμενα εύστοχα σουτ των Καλογερόπουλου και Παυλόπουλου, αλλά ο σεληνιασμένος Καραγιώργος είχε πάρει φωτιά, εκτοξεύοντας και πάλι τη διαφορά στο 52- 71 στο 28’ με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο +17 (56-73). Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 67-78 με τον Καλογερόπουλο, αλλά η Νίκη με τρίποντο του Καραγιώργου και τους Τάσσο – Τζίνη απόλυτα ψύχραιμους από τη γραμμή των βολών, έφτασε στην μεγάλη νίκη με 85-94.

Δεκάλεπτα: 12-29, 31-49, 56-73, 85-94

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ(Κοσμάτος): Κωστούλας 6, Καλογερόπουλος 21(4), Τσαπραϊλης 13 (3), Σαμαράς 12 (1), Σουλιώτης, Τσίρος, Παυλόπουλος 5, Παλάσκας, Τάσος, Κουρουπάκης 2, Σερρής, Ζαρογιάνννης 26(1).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Τσιριγωτάκης): Τζίνης 8 (1), Καραγιώργος 23 (3), Καραμανλής 15(3), Καρπέτης 5 (1), Τοκατλίδης 5, Χρηστομάνος 5 (1), Τσαβές 3, Μαυροφώτης 5 (1), Τσώλης 8, (1), Τάσσος 17, Κέτουλας, Μουχάρεμ.

Ολυμπιακός Βόλου-Νίκαια 83-54

Ενα πολύ εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός Βόλου απέναντι στην ομάδα της Νίκαιας, την οποία και διέλυσε με 83-54. Από την αρχή του παιχνιδιού οι ερυθρόλευκοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και πήραν γρήγορα μία διαφορά ασφαλείας, με την 1η περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 26-16. Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν τους παίκτες του Φώνη Μαυρομιχάλη, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40-25. Στην 3η περίοδο η εικόνα του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι καλή και η απόδοση των γηπεδούχων στην επίθεση τους έδωσε μία διαφορά 22 πόντων (69-47) στο 30’. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν σ’ ένα εύκολο ροζ φύλλο, με τελικό σκορ το 83-54.

Δεκάλεπτα: 26-16, 40-25, 69-47, 83-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 14 (4), Παραλίκης, Καραρρήγας 11 (3), Αλεξίου 4 (1), Καφάσης 16 (1), Αχριάνης 14 (2), Βλασταρίδης, Καραθάνος 3 (1), Βασιλείου 3, Κολλιός, Βλήτσιος 11, Παρασκευάς 13.

Ν.Α. Νίκης-Ανάληψη 75-74

Πραγματικό ντέρμπι έγινε ανάμεσα σε Νέους Αθλητές και Ανάληψη, με το παιχνίδι να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και την ομάδα του Απόστολου Καμακά να παίρνει μία νίκη… παραμονή στην κατηγορία με 75-74. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν γρήγορα και με καλά ποσοστά στο τρίποντο έκλεισαν προηγούμενοι την 1η περίοδο με 23-20. Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε, κάτι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Νέους Αθλητές να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων (36-34). Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και η 3η περίοδος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και το ταμπλό στο 30’ να δείχνει 55-57. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ανάληψη έδειξε πως θα τα κατάφερνε να φύγει από τη Ν. Ιωνία με το ροζ φύλλο καθώς, με 1:20’ να απομένει, είχε προβάδισμα 6 πόντων (68-74). Ενα τρίποντο του Τύμπα και δύο εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό από Καραθανάση και Νικολόπουλο, μετά από καλές άμυνες, έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά με 75- 74 και το ρολόι να δείχνει πως μένουν 46’’ για τη λήξη. Η Ανάληψη δεν σκόραρε στην επίθεσή της και στη συνέχεια ο Καραθανάσης αστόχησε σε δύο βολές. Στην τελευταία της προσπάθεια η Ανάληψη, με 13’’ για τη λήξη, δεν κατάφερε να σκοράρει με τον Γαλανάκη κι οι γηπεδούχοι πήραν μία υπερπολύτιμη νίκη. Δεκάλεπτα: 23-20, 36-34, 55-57, 75-74

Ν.Α ΝΙΚΗΣ (Καμακάς): Μανωλόπουλος 11 (3), Νικολόπουλος 15, Τύμπας 14 (2), Καραθανάσης 4, Λωρίτης, Κοντογιάννης, Σκαμάγκας 24 (6), Σούλης 2, Ανδρεόγλου, Πανιόπουλος, Θέος 5 (1), Φάρκωνας.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ιλτσογλου 17 (1), Φωτιάδης 15 (2), Συλεόπουλος, Ευαγγελινός, Ντίκας 14, Ρόσσιος 12, Παλάντζας 10 (1), Γαλανάκης 6 (1).

Δίλοφο-ΓΣ Αλμυρού 76-64

Δεν μπόρεσε να φύγει με το… διπλό από τη Λάρισα η ομάδα του Αλμυρού, που ηττήθηκε από το Δίλοφο με 76-64. Το παιχνίδι ήταν κλειστό από την αρχή, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στο επιθετικό τους παιχνίδι και τον Αλμυρό να έχει προβάδισμα 3 πόντων (18-21) στη λήξη της 1ης περιόδου. Το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα και το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 39- 41. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και το τέλος της, βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 57 πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν βραχεία κεφαλή στο σκορ και στο 38’ προηγούνταν με 66-64. Ο Αλμυρός δεν μπόρεσε να σκοράρει στα τελευταία 2 λεπτά κι έτσι η ομάδα του Διλόφου έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ το 76-64.

Δεκάλεπτα: 18-21, 39-41, 57-57, 76-64

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Καραπτσιάς 2, Παπούλιας 22, Κοντοστάθης, Σινάζος 5, Γιάγκος, Μαμούρας 2, Αναγνωστόπουλος 3, Θέος 11, Θεοδώρου, Μητρουλάς 19.