Πέρασε και από τη Δράμα ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας τους Τιτάνες με 65-48

πέρασε-και-από-τη-δράμα-ο-ολυμπιακός-κε-86314

Με μία εξαιρετική 2η περίοδο, ο Ολυμπιακός Βόλου έκαμψε την αντίσταση των Τιτάνων Δράμας, ενώ η Νίκη Βόλου κατέβαλε προσπάθεια, αλλά τελικά υπέκυψε στην ομάδα της Πυλαίας, χάνοντας με 54-43.

Τιτάνες Δράμας – Ολυμπιακός Βόλου 48-65

Ενα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό για να φύγει νικητής από τη Δράμα με 65-48. Το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο στην 1η περίοδο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι ισόπαλες στους 15 πόντους. Η 2η περίοδος αποδείχθηκε και η καθοριστική για την έκβαση του ματς. Τα κορίτσια του Μιχάλη Καπουρνιώτη ήταν καταιγιστικά και με επιμέρους σκορ 7-23 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 22-38. Στο 3ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκες διατήρησαν το προβάδισμά τους πάνω από τους 10 πόντους και στο 30’ το σκορ ήταν 35-48. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τους προπονητές και των δύο ομάδων να χρησιμοποιούν και αρκετές νεαρές παίκτριες, και με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικητή τον Ολυμπιακό Βόλου με 48-65.

Δεκάλεπτα: 15-15, 22-38, 35- 48, 48-65

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Μυλωνά): Θωμά 7 (1), Γαϊτανίδου 5, Α. Γαϊτάνη 15, Ε. Γαϊτάνη 17 (3), Αθανασιάδου 2, Μ. Καριώτη, Κ. Καριώτη, Κ. Αρσένογλου 2, Κυριακίδου, Μ. Αρσένογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 11 (3), Σαρακατσάνη 3 (1), Αγαγιώτη 8 (2), Βογιατζάκη, Σουλτάνη 15 (3), Ντελή 2, Χούτα, Ζέρβα 18, Ζήτη 4 (1), Αγκάνη, Διαμαντοπούλου 2, Μπαλλά 2.

Νίκη Βόλου- Πυλαία 43-54

Πάλεψε η Νίκη Βόλου, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το ροζ φύλλο στην αναμέτρηση με την Πυλαία, όπου και ηττήθηκε με 54-43. Οι φιλοξενούμενες πήραν ένα ελαφρύ προβάδισμα από την αρχή και η λήξη της 1ης περιόδου τις βρήκε μπροστά με 10-15. Οι κυανόλευκες προσπάθησαν να αντιδράσουν στο 2ο δεκάλεπτο, αλλά η Πυλαία διατηρούσε μία διαφορά της τάξης των 6-8 πόντων. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 24-33. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο, με την Πυλαία να κρατάει τα ηνία και να μην επιτρέπει στη Νίκη να πλησιάσει στο σκορ. Στο 30’ οι φιλοξενούμενες είχαν προβάδισμα 12 πόντων (32-44). Στην τελευταία περίοδο οι παίκτριες του Γιάννη Στεργιόπουλου προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά δεν κατάφεραν να μπουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, χάνοντας τελικά με 43-54.

Δεκάλεπτα: 10-15, 24-33, 32-44, 43-54

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στεργιόπουλος): Χρήστου 2, Γεροκώστα, Ντέγκα 3, Παρασχάκη 6, Κοπάνου 2, Παγκαλίδου 19, Ντόβα 9, Μάντζου 2.

ΠΥΛΑΙΑ (Λίτσου): Γρηγοριάδη, Ντόζη, Λάλου, Ντάμπη 11 (1), Δραγκόλα 9 (1), Παπαδάκη 14, Γραμματικού, Νότη 15 (2), Βατσιτσίδου 5.