Ελαμψε ο 13χρονος Γκόριας στη νίκη του Ιωνα

ελαμψε-ο-13χρονος-γκόριας-στη-νίκη-του-ι-887253

Ο Ιωνας, κυριαρχώντας απόλυτα στο δεύτερο μέρος, ήταν ο νικητής της βολιώτικης μονομαχίας με τον τυπικά γηπεδούχο Γ.Σ. Βόλου στο «Βάκης Παρασκευόπουλος», που αποτελεί την κοινή έδρα των δύο ομάδων. Το 48-75 υπέρ της ομάδας του Στέλιου Τσαβέ τής απέφερε το άνετο τρίτο ροζ φύλλο αγώνα.

Πέρα από την ευρεία επικράτηση του Ίωνα, που έκανε επιμέρους σκορ 17-38 στην επανάληψη, αυτό που μένει από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση ως ξεχωριστό γεγονός είναι η χρησιμοποίηση του 13χρονου (γεννηθέντος το 2009) Γιώργου Γκόρια από την πλευρά των νικητών, ο οποίος πέτυχε και τους δύο πρώτους του πόντους στην Α1 ΕΣΚΑΘ με βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης και καταχειροκροτήθηκε.

Ο Ιωνας με κύριο εκφραστή των επιθέσεών του τον ύψους 2.10 Χαρχαρή, που ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 17 πόντους, ήταν μπροστά με +5 στο πρώτο δεκάλεπτο, διαφορά που διατηρήθηκε έως το ημίχρονο μετά την ισόπαλη με 16-16 δεύτερη περίοδο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ιωνας μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Με μεγάλη πίεση και τον Μαστέλλο να σηκώνει το επιθετικό βάρος, άνοιξε τη διαφορά με επιμέρους σκορ αυτό το διάστημα το 5-24 και ουσιαστικά τελείωσε το ματς, το οποίο κέρδισε με 27 πόντους διαφορά.

Δεκάλεπτα: 15-21, 31-37, 36-61, 48-75

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Σιδηρόπουλος): Τιρτιράκης, Κασσανδρινός, Στρατάκης 3, Τρασάς, Καζεπίδης 4, Κυνουργιόπουλος, Ζάχος 5 (1), Αυλογιάρης 7, Πάντος 11 (2), Βασιλάκης 2, Καλλιτζέος 16 (2)

ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Χριστάκης, Καλογερόπουλος 18 (3), Κορτέσης 6, Παλάσκας 8, Μαστέλλος 16 (3), Διγενής 4, Χριστομάνος, Γιαννιώτης, Χατζόπουλος 2, Γκόριας 2, Παππάς 2, Χαρχαρής 17.