Μεγάλο «διπλό» στη Λευκάδα για τη Νίκη

μεγάλο-διπλό-στη-λευκάδα-για-τη-νίκη-828731

Τα παιχνίδια της Νίκης Βόλου και του Αλμυρού ήταν τα μοναδικά που έγιναν στον 3ο όμιλο της Β’ εθνικής και τον 4ο της Γ’ εθνικής κατηγορίας αντίστοιχα. Οι κυανόλευκοι πέτυχαν ακόμη μία εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Δόξα Λευκάδας, ενώ ο Αλμυρός κράτησε και πάλι την έδρα του αυτή τη φορά με αντίπαλο την Αναγέννηση Λαμίας.

Δόξα Λευκάδας-Νίκη Βόλου 71-73
Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει, και την 1η περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 16-16. Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο με τους κυανόλευκους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με μία πολύ μικρή διαφορά 2 πόντων (34-36). Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι και με εξαιρετική αμυντική λειτουργία επέτρεψαν στη Νίκη να σκοράρει μόλις 6 πόντους, με αποτέλεσμα το τέλος του δεκαλέπτου να βρει τη Δόξα στο +11 (53-42). Στο 4ο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Αφήνοντας πίσω την κακή εικόνα της 3ης περιόδου και παρά το γεγονός πως βρέθηκε να υπολείπεται ακόμη και 14 πόντων της Δόξας, με μεγάλη προσπάθεια κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και τελικά να το κερδίσουν με 71-73, συνεχίζοντας την αήττητη έως τώρα πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Η Νίκη κατάφερε στα τελευταία 2.27’’ να μην δεχθεί καλάθι, αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ με -9. Η άμυνα ζώνης και η καλή άμυνα στον Τζακόπουλο, που έμεινε άποντος στο β’ μέρος έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των κυανόλευκων που έφθασαν στο τελικό σκορ με δύο βολές του Βερτζάγια, που ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση.

Δεκάλεπτα: 16-16, 34-36, 53-42, 71-73

ΔΟΞΑ: Σηπιτάνος 13 (2), Κοτούδης 16, Πολυμένης 1, Λαζάρου 7, Τζακόπουλος 8(1), Ξενιτίδης 13, Κωνσταντινόπουλος 5(1), Κατσαούνης, Σταματέλος 4(1)

NIKH: Κωστούλας 6, Βερτζάγιας 12, Διγενής 3, Ευτυχίδης, Κουτίνας 22(1), Μπουσκολίτης 7(1), Τάσσος 5, Σαριμπαλίδης 2, Φιλιππόπουλος, Λόλας 16, Μπούρας, Βελετζές.

ΓΣ Αλμυρού-Αναγέννηση Λαμίας 68-58

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Αλμυρός ο οποίος επικράτησε της Αναγέννησης Λαμίας με 68-58. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και είχαν ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων στο τέλος της 1ης περιόδου (16-11). Στο 2ο δεκάλεπτο οι λαμιώτες βρήκαν καλύτερα πατήματα και με καλύτερη εικόνα στην άμυνα έφτασαν το ματς στην απόλυτη ισορροπία με το τέλος του ημιχρόνου (28-28). Οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της 3ης περιόδου με τον Αλμυρό να μπαίνει στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με διαφορά μόλις 3 πόντων (51-48). Στην 4η περίοδο υπήρχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ κι αυτή ήταν ο Αλμυρός. Οι γηπεδούχοι έσφιξαν πολύ την άμυνά τους και δεχόμενοι μόνο 10 πόντους έφτασαν τελικά στο ροζ φύλλο με σκορ 68-58.

Δεκάλεπτα: 16-11, 28-28, 51-48, 68-58

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 8, Μαμούρας 2, Παπούλιας 17, Πολίτης 13 (1), Χασιώτης 12 (2), Γώγουλας, Γιωτόπουλος 5 (1), Τσαβές 2, Χαρχαρής 4, Βαλαμούτης 5 (1)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Φετοκάκης 4, Λιάπης 17 (1), Αντωνόπουλος, Διαμάντης 2, Νικολάου 5 (1), Τσιώτας 9 (1), Μεϊντάνης 2, Πρίμπας, Γαλάνης, Καλλίδας, Κοντολάτος 5 (1), Σκαρμούτσος 14.