Επέστρεψε στις νίκες… η Νίκη ηττήθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου

επέστρεψε-στις-νίκες-η-νίκη-ηττήθηκε-171411

Δε συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα η Νίκη Βόλου με αντίπαλο τους Τιτάνες Παλαμά και έφτασε εύκολα στην επικράτηση με 85-61, ενώ οι ερυθρόλευκοι δεν τα κατάφεραν στα Γιάννενα κόντρα στον τοπικό ΑΓΣ και ηττήθηκαν με 88-63. Πλέον, άπαντες και στα δύο στρατόπεδα στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι της ερχόμενης αγωνιστικής που θα γίνει στο ΕΑΚ Βόλου.

Νίκη Βόλου-Τιτάνες Παλαμά 85-61
Οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν πολύ καλά επιθετικά το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να ακολουθούν όμως και να μένουν κοντά, με την 1η περίοδο να τελειώνει στο 20-16. Ο καλός επιθετικός ρυθμός της Νίκης συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 24-15 έκλεισε το ημίχρονο με μία μεγάλη διαφορά της τάξης των 15 πόντων (44-29). Η εικόνα των γηπεδούχων συνέχισε να είναι πολύ καλή με την διαφορά να ανεβαίνει και να ξεπερνά τους 20 πόντους, με το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου να είναι στο 69-43. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να φτάνουν με άνεση στην τελική νίκη με σκορ 85-61.

Δεκάλεπτα: 20-16, 44-29, 69-43, 85-61

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ(Κοσμάτος): Βερτζάγιας 1, Καραγεώργος 9 (3), Σιμάκης 10 (2), Ακούνια-Ρόχας 10, Κουτίνας 16 (1), Παρασκευάς 10, Τσώλης 9 (1), Τάσσος 6, Σταυροθεόδωρος 7, Σαριμπαλίδης 5, Μαυροφώτης, Δελεντζές 2.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ(Γκουγκουτούδης): Γκογκίδης 10 (1), Φαλάγγας, Μπακαβέλος, Τσατάλας 13 (1), Σφακιανός 3 (1), Ξένος 14 (4), Τσούμας 11 (1), Φαλιάκης 3 (1), Μακρής 6 (2), Σκουφεζής 1.

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Ολυμπιακός Β. 88-63
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-16. Στη 2η περίοδο οι γιαννιώτες ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια νούμερα, με τις ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με τον ΑΓΣ να προηγείται με 44-31. Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το 3ο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να αυξάνουν συνεχώς το προβάδισμά τους με το σκορ στο 30’ να είναι στο 69-47. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στα τελευταία 10 λεπτά του ματς με τον ΑΓΣ να συντηρεί την μεγάλη διαφορά που είχε χτίσει μέχρι και το τελικό 88-63.

Δεκάλεπτα: 21-16, 44-31, 69-47, 88-63
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Γυφτάκης 2, Σαχπατζίδης, Καλογεράτος 19(4), Αντωνίου, Σβώλης 8(2), Παπανικολάου 9, Μάκης 4, Παπαδόπουλος 21(1), Δαβάνης 23(3), Φίλιος 2, Τζίμας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Μπεκρής 12(2), Μπούρας 2, Ιλτσογλου 14(2), Σπανόπουλος 4, Μπόγδανος 26(2), Μπουσκολίτης, Σκαμαγκάς, Ευτυχίδης 1, Μούμογλου 2