Σπουδαία νίκη της Αγριάς με 69-59 επί του Αιολικού

σπουδαία-νίκη-της-αγριάς-με-69-59-επί-του-αι-171435

Χωρίς απώλειες συνέχισαν οι ομάδες που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Ο πρωτοπόρος Αλμυρός είχε εύκολο απόγευμα με αντίπαλο τον Σπάρτακο τον οποίο και διέλυσε με 91-58, με την Αγριά να μένει μόνη 2η περνώντας με διπλό από την έδρα του Αιολικού με 69-59.

Ο Ιωνας δε δυσκολεύτηκε με αντίπαλο την ΑΕΒΔ της οποίας και επιβλήθηκε με 73-46, ενώ ο ΓΣ Βόλου δεν τα κατάφερε στη Λάρισα απέναντι στον Κεραυνό και ηττήθηκε με 66-48. Τέλος, ο Ελευθεριακός δεν συνάντησε καμία αντίσταση στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Αστέρα και τον κέρδισε με το εντυπωσιακό 87-57.

ΓΣ Αλμυρού-Σπάρτακος 91-58
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση κι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί έχοντας μάλιστα κι ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της 1ης περιόδου (16-19). Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αλμυρός ανέβασε ρυθμούς και πήρε το προβάδισμα και τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους στο +10 (40-30). Στην 3η περίοδο οι αλμυριώτες ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και έτρεξαν ένα επιμέρους 24-10 κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 64-40 και τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τους γηπεδούχους να φτάνουν με ευκολία σε ακόμη μία νίκη με τελικό σκορ 91-58.

Δεκάλεπτα: 16-19, 40-30, 64-40, 91-58
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 20(3), Μυλωνάς 6, Μαμούρας 8, Παπούλιας 13(3), Συνάζος 6(2), Τσαβές 6, Τοκατλίδης, Μασούρας 2, Καρπέτης 7(1), Γώγουλας 5(1), Γιωτόπουλος 6, Βαλαμούτης 12(1)
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Φλώρος 4, Αθανασόπουλος 13(2), Λάιος 7, Χαντζαρίδης 5(1), Καραγιάννης 10(2), Φαρμάκης 5, Πάσχος 2, Χρόνης, Ντικούδης 12

Αιολικός-Αγριά 59-69
Οι δύο αντίπαλοι ήταν νευρικοί και συνεχώς κοντά στο σκορ στην εναρκτήρια περίοδο με την Αγριά να έχει ένα ισχνό προβάδισμα με 14-16 στο τέλος της 1ης περιόδου. Το ίδιο σκηνικό και στο 2ο δεκάλεπτο με την Αγριά να διατηρεί μία μικρή διαφορά και να κλείνει το ημίχρονο στο +5 (35-40). Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν λίγο την υπέρ τους διαφορά με το σκορ στο 3ο’ να είναι στο 47-56. Το παιχνίδι κύλησε στον ίδιο ρυθμό μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, με την Αγριά να κρατάει το προβάδισμά της κοντά στους 10 πόντους φτάνοντας μέχρι το τελικό 59-69.

Δεκάλεπτα: 14-16, 35-40, 47-56, 59-69
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Ζαμπέτογλου, Καραγιώργος 16(4), Σαμαράς11(1), Λογοδότης 4, Κουτσούκης, Κολτσιδόπουλος 2, Παπανικολάου7(1), Παπαστρατής, Βαγιόπουλος 4, Δαρτιώτης, Στρέζος 8, Γεωργατζής 7(1)
ΑΓΡΙΑ (Στεργιόπουλος): Ιλτσογλου 16(3), Καλογερόπουλος 22(4), Καραμανλής 12(1), Παλάσκας 6, Κωστόπουλος, Μητρουλάς 4(1), Καραθάνος 5(1), Ρόσσιος, Σουλίνας, Χατζάκος, Χαρχαρής 4, Πάτσης

Ιωνας-ΑΕΒΔ 73-46
Από το πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του ματς και με καλή αμυντική λειτουργία πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 19-9. Δεν άλλαξε κάτι στη 2η περίοδο με τον Ιωνα να κρατάει τον έλεγχο και να συντηρεί το προβάδισμα σε διψήφια νούμερα, με την κόρνα λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +12 (34-22). Στην 3η περίοδο ο Ιωνας ανέβασε κι άλλο ρυθμούς και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 26-11 στην 3η περίοδο έκλεισε το δεκάλεπτο στο +27 (60-33). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τον Ιωνα να φτάνει πολύ εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 73-46.

Δεκάλεπτα: 19-9, 34-22, 60-33, 73- 46
ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Σιδερής , Ζήσης 11(3), Παρισάκης 2, Μαντζουράνης 12, Αναστασιάδης 2, Τζήμας 22(5) , Χρηστομάνος , Παυλόπουλος 11(1), Στάμος 13.
ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος): Κουρατίδης 3(1) , Νικολής 3(1), Πουλίτσης 8(2), Καλιντζέος , Στρατάκης , Τσινικας 4, Ζούρης 8, Νικολής 4, Βλάχος 5(1), Χαρχαρής , Γκουντόπουλος 8(1), Μπανιάς 3(1)

Κεραυνός Λ.-ΓΣ Βόλου 66-48
Από την αρχή ο Κεραυνός επέβαλε τον ρυθμό του με εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και πήρε γρήγορα διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει με το σκορ στο 19-7. Στο ίδιο τέμπο κύλησε και η 2η περίοδος με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 38-23. Δεν άλλαξε κάτι ούτε στην 3η περίοδο με την διαφορά να αυξάνεται και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Κεραυνό στο +20 (54-34). Ο Κεραυνός έφτασε τελικά με άνεση στη νίκη με σκορ 66-48.

Δεκάλεπτα: 19-7, 38-23, 54-34, 66- 48
ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Κουτρούλης-Πάκας): Ε. Πανάγος 7(1), Αργυρούλης 1, Τσιαμπαλής 9(2), Ευθυμίου, Αλέξης, Ο. Πανάγος 4(1), Χαχόπουλος 8, Μαργαριτόπουλος 9(3), Τζαλαβάρας, Μπάρμπας 16(2), Φτάρας, Κορκόβελος 12(1)
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Τύμπας-Ντάκης): Αυλογιάρης , Κοντογιάννης, Ντάκης, Κορτέσης 9(1), Μούτσιος 2, Νικολαΐδης, Δραγατζίκης 8(1), Σταθούρος 11(1), Κουτσομπόρης, Κουρουπάκης, Κυριαζής 1, Τσίρος 17(1)

Αστέρας Λ.-Ελευθεριακός 57-87
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν διψήφια διαφορά με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-21. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και ισορρόπησαν τα πράγματα με τον Ελευθεριακό να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με μία διαφορά 5 πόντων (30-35). Οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί στην 3η περίοδο όπου σκόραραν 30 πόντους και δεχόμενοι 15 ανέβασαν τη διαφορά στο +20 (45-65) κλειδώνοντας τυπικά την υπόθεση νίκη στην αναμέτρηση. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ελευθεριακό να φτάνει σε μία ευρεία νίκη με 57-87.

Δεκάλεπτα: 11-21, 30-35, 45-65, 57- 87
ΑΣΤΕΡΑΣ Λ. (Πασιώτης): Ζησούλης 3(1), Ζαχαρόπουλος, Περιστέρης 10, Παρασκευάς 2, Πασιώτης 5, Νίτσιος 4, Θ. Κουγιώνας 8, Πατσιάνης, Γ. Κουγιώνας 8(1), Σωφλός 12, Χατζηγιάννης 5(1)
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ (Λουκίδης): Παπαδόπουλος 6(2), Ταουσάνης 6, Χατζάκος 14, Ροδολάκης 14(2), Μαθιουδάκης 2, Τσούτσικας 2, Λουκίδης 27(5), Κροσμαν 6, Κέτουλας 10