ΕΣΚΑΘ: Νικήτρια η Αγριά στο τοπικό ντέρμπι με Ιωνα

εσκαθ-νικήτρια-η-αγριά-στο-τοπικό-ντέρ-204681

Η Αγριά επικράτησε του Ιωνα (60-52) και ο Αλμυρός συνέχισε το σερί νικών του με ευκολία απέναντι στον Φοίβο (68-97) πριν το μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής την επόμενη αγωνιστική στον Αλμυρό.

Ο Αιολικός έχασε σ’ ένα κλειστό ματς από τον Κεραυνό στη Λάρισα (67-64), με τον ΓΣ Βόλου να επιβάλλεται άνετα του Αστέρα με το ευρύ 82-36. Ο Ελευθεριακός δεν τα κατάφερε απέναντι στον Σπάρτακο και ηττήθηκε στην έδρα του με 73-67, ενώ στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε χθες η ΑΕΒΔ έχασε με 58-59 από τη Νίκαια.

Αγριά-Ιωνας 60-52
Πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ επικράτησε η Αγριά του Ιωνα. Από την αρχή οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και στις δύο άκρες του παρκέ παίρνοντας διψήφια διαφορά με το τέλος της 1ης περιόδου (17-6). Στο 2ο δεκάλεπτο η υπεροχή της Αγριάς συνεχίστηκε με το προβάδισμά της να μένει σταθερά σε διψήφια νούμερα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-19. Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι καθώς η Αγριά συντηρούσε τη μεγάλη διαφορά που είχε χτίσει κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +15 (48-33). Η 4η περίοδος ήταν διαδικαστική με τους φιλοξενούμενους απλά να ρίχνουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους φτάνοντας έτσι στο τελικό 60-52.

Δεκάλεπτα: 17-6, 33-19, 48-33, 60-52

ΑΓΡΙΑ (Στεργιόπουλος): Ιλτσογλου 6(1), Καλογερόπουλος 20, Καραμανλής 8(1), Παλάσκας, Χατζάκος, Μητρουλάς 8(2), Μακρής, Καραθάνος 6(1), Ρόσσιος, Κωστόπουλος, Χαρχαρής 12

ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης, Σιδερής, Πρέκας 3(1), Ζήσης 11(3), Μαντζουράνης 12, Γιαδίνης, Αναστασιάδης 7(1), Τζήμας, Παρισάκης 2, Χρηστομάνος 7, Παυλόπουλος 10, Στάμος

Φοίβος-ΓΣ Αλμυρού 68-97
Καμία δυσκολία δεν συνάντησε ο Αλμυρός στο παιχνίδι με τον Φοίβο. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν από το πρώτο λεπτό τον ρυθμό τους παίρνοντας πολύ γρήγορα μεγάλη διαφορά με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου να τους βρίσκει μπροστά με 16-38. Στο ίδιο μοτίβο και η 2η περίοδος με τον Αλμυρό να κρατάει το προβάδισμά του κοντά στους 20 πόντους τελειώνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 39-58. Η υπόθεση νίκη είχε ουσιαστικά τελειώσει με τους φιλοξενούμενους να κρατούν με ευκολία τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα και το σκορ στο 30’ να είναι στο 54-74. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Αλμυρό να φτάνει σε ακόμη ένα ροζ φύλλο για τη φετινή σεόν με τελικό σκορ 68-97.

Δεκάλεπτα: 16-38, 39-58, 54-74, 68-97

ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝ. (Ανδρεου-Κακαδιάρης): Πουτσιάκας 7(1), Τρασάς, Κουρής 2, Παπανικολάου 3(1), Μουστέλης 22(1), Γρίβας 19(3), Καραδήμος 5, Τριανταφυλλίδης, Γουμενόπουλος 3(1), Χαλκιάς 5

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 14(2), Μυλωνάς 4, Μαμούρας 15, Παπούλιας 22, Παπακωνσταντίνου, Χατζής, Γώγουλας 4, Βαλαμούτης 23(5), Γιωτόπουλος 11(1), Τσαβές 4

Κεραυνός Λ.-Αιολικός 67-64
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ παίζοντας καλή άμυνα φτάνοντας έτσι να κλείσουν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 19-8. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αιολικός βρήκε επιθετικό ρυθμό όμως δεν μπορούσε να σταματήσει τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα η διψήφια διαφορά να παραμείνει για τον Κεραυνό με την κόρνα λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει τον Κεραυνό μπροστά με +12 (38-26). Στην 3η περίοδο ο Αιολικός βελτιώθηκε ακόμη πιο πολύ μειώνοντας τη διαφορά με το σκορ στο 30’ να είναι στο 51-46. Στο 4ο δεκάλεπτο έγινε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με τον Αιολικό να προσπαθεί για την ανατροπή. Η βολιώτικη ομάδα έφτασε το παιχνίδι στον πόντο (65-64) χάνοντας και ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα, αστοχώντας σε σουτ 3 πόντων, με τον Κεραυνό μετά με βολές να γράφει το 67-64 και τον Σαμαρά να αστοχεί στην τελευταία επίθεση σ’ ένα πολύ δύσκολο σουτ έξω από τη γραμμή.

Δεκάλεπτα: 19-8, 38-26, 51-46, 67-64

ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Κουτρούλης-Πάκας): Αλέξης 2, Χαχόπουλος 15(2), Ε. Πανάγος 9(3), Αργυρούλης, Γιάκουλας, Τσιαμπαλής 16(3), Ευθυμίου 7, Ο. Πανάγος, Τζαλαβάρας, Μπάρμπας 16(3), Φτάρας 2, Καραβάκας

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Λογοδότης 5, Καραγιώργος, Ζαμπέτογλου, Σαμαράς 25(2), Σούλης 22(2), Γεωργατζής, Κολτσιδοπουλος, Βαγιόπουλος 3, Διαμαντής, Παπανικολάου 6, Κουτσούκης 3(1), Στρέτζος

ΓΣ Βόλου-Αστέρας Λ. 82-36
Πολύ εύκολο ήταν το έργο του ΓΣ Βόλου απέναντι στον ουραγό Αστέρα. Οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα πήραν μία πολύ μεγάλη διαφορά με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 27-6. Η διαφορά αυξάνονταν συνεχώς με τον Γυμναστικό να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο +29 (45-16). Το ίδιο σκηνικό και στην 3η περίοδο με τους βολιώτες να μην δυσκολεύονται να διατηρήσουν το προβάδισμά τους σε πολύ υψηλά επίπεδα με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται στο 66-24. Το παιχνίδι πήγε έτσι μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο με τον ΓΣ Βόλου να επικρατεί τελικά με 82-36.

Δεκάλεπτα: 27-6, 45-16, 66-24, 82-36

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Τύμπας Π.-Ντάκης): Αυλογιάρης 6(2), Κυριαζής 4, Τσούκας 6, Ντάκης 9(1), Κορτέσης 9(2), Μούτσιος 14, Χατζόπουλος 5(1), Κοντογιάννης 2, Σταθούρος 5(1), Νικολαίδης 3(1), Κουρουπάκης 3(1), Τσίρος 16

ΑΣΤΕΡΑΣ Λ. (Μπαζάκης): Νίτσιος 8(1), Παρασκευάς 2, Σιούτης 10, Σωφλός 8, Χατζηγιάννης 8

Ελευθεριακός-Σπάρτακος 67-73
Ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια ήταν το παιχνίδι με τον Σπάρτακο να φεύγει τελικά με το διπλό. Οι δύο ομάδες άρχισαν το ματς με καλό ρυθμό στην επίθεση με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα με το τέλος της 1ης περιόδου (20-22). Ο καλός επιθετικός ρυθμός και των δύο έπεσε στο 2ο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να συντηρούν μία πολύ μικρή διαφορά, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ υπέρ τους στο 33-36. Η 3η περίοδος κύλησε όπως και οι δύο προηγούμενες με τον Σπάρτακο να έχει ένα μικρό προβάδισμα και τον Ελευθεριακό να είναι κοντά στο σκορ με το σκορ στο 30’ να είναι στο 52-56. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθειά τους για να πάρουν μία σημαντική, όμως οι παίκτες του Σπάρτακου φάνηκαν ψύχραιμοι και κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι το τέλος φεύγοντας με το διπλό με σκορ 67-73.

Δεκάλεπτα: 20-22, 33-36, 52-56, 67-73

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ (Λουκίδης): Καγιόπουλος, Παπαδόπουλος 3(1), Ταουσάνης 2, Κέτουλας 17, Ροδολακης 7(1), Τσούτσικας, Λουκίδης 21(2), Κρόσμαν 2, Π. Κέτουλας 15(1)

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Φλώρος, Αθανασόπουλος 29(1), Σαμουλαδάς 2, Χαντζαρίδης, Καραγιάννης 13(2), Φαρμακάς 8, Φαρμάκης, Χαιρετιδης 5(1), Πάσχος 1, Χρόνης, Ντικούδης 15