Νίκη στην παράταση σε… ματσάρα – θρίλερ

νίκη-στην-παράταση-σε-ματσάρα-θρίλε-221420

Ματς με εκπληκτικό ρυθμό και 210 πόντους παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της Ν. Ιωνίας καθώς η Νίκη Βόλου ανέτρεψε την μέτρια εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο και, αν και χρειάστηκε το πεντάλεπτο της παράτασης, έκαμψε τελικά την αντίσταση της Αναγέννησης με σκορ 108-102.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Ο Κουτίνας βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα σημειώνοντας 38 πόντους με 5 τρίποντα, με τους Καραγέωργο (23 με 4 τρίποντα) και Τάσσο (22) να ακολουθούν στο σκοράρισμα. Την επόμενη αγωνιστική οι κυανόλευκοι πηγαίνουν στα Τρίκαλα για το ντέρμπι κορυφής με τον Αίολο, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος είχε ρεπό, υποδέχεται τον ΦΟ Αριδαίας στο ΕΑΚ.

Νίκη Βόλου-Αναγέννηση Καρ. 108-102 (κ.δ. 95-95)
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με δαιμονιώδη ρυθμό στην επίθεση, με τις άμυνες να περνάνε σε δεύτερη μοίρα, και τους φιλοξενούμενους να έχουν την μικρότερη δυνατή διαφορά στο τέλος της 1ης περιόδου (29-30). Στο 2ο δεκάλεπτο η Αναγέννηση συνέχισε να βρίσκει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι με τη Νίκη όμως να δυσκολεύεται. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι καρδιτσιώτες να κάνουν ένα επιμέρους 10-24 στην περίοδο και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 39-54. Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και το +18, όμως οι κυανόλευκοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση και μείωσαν τη διαφορά στους 3 (71-74) με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο έγινε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με το παιχνίδι να τελειώνει με το σκορ ισόπαλο στους 95 πόντους. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Νίκη ήταν καλύτερη και πιο συγκεντρωμένη και κάνοντας ένα επιμέρους 13-7 έφτασε σ’ ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο με σκορ 108-102.

Δεκάλεπτα: 29-30, 39-54, 71-74, 95-95, παρ. 108-102
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Βερτζάγιας 3, Καραγεώργος 23(4), Σιμάκης 6, Ακούνια, Κουτίνας 38(5), Παρασκευάς, Τσώλης 7(1), Τάσσος 22, Σταυροθεόδωρος, Σαριμπαλίδης 9(2), Μαυροφώτης, Αναγνωστίδης
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡ. (Κρομμύδας): Μπιρνάρας, Ψυχογιός 11(3), Πανταζής 3 (1), Γεωργατζάς 26(5), Κοβάτσεφ 2, Ντούρλιας, Αργύρης 14(4), Αντωνίου 10(2), Καλιάρας 17, Δίκαρος 7, Τσέλιος 12(2), Νότος