Τεράστια… Νίκη επί του Αγρινίου

τεράστια-νίκη-επί-του-αγρινίου-585630

Πολύ σημαντική νίκη για τους κυανόλευκους οι οποίοι κέρδισαν την πολύ δυνατή ομάδα του Αγρινίου με 75-74, παίρνοντας ένα τεράστιας σημασίας ροζ φύλλο αγώνα το οποίο μπορεί να κρίνει πολλά στη συνέχεια της σεζόν. Την επόμενη αγωνιστική η Νίκη Βόλου θα ταξιδέψει στη Βέροια, γι ακόμη ένα δύσκολο ματς, κόντρα στον τοπικό Φίλιππο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν γρήγορα ρυθμό στην επίθεσή τους φτιάχνοντας μία μικρή διαφορά την οποία μπόρεσαν και διατήρησαν μέχρι και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου που τους βρήκε μπροστά με +5 (22-17).

Ιδιο σκηνικό και στη 2η περίοδο με τη Νίκη να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα αλλά με το Αγρίνιο να μένει κοντά και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους κυανόλευκους προηγούμενους με 40-36. Στην 3η περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζονται ελαφρώς καλύτεροι και να παίρνουν, αυτοί με τη σειρά τους, ένα πολύ μικρό προβάδισμα με το σκορ στο 30’ να είναι στο 56-58.

Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο με τους δύο αντιπάλους να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Η Νίκη φάνηκε πιο ψύχραιμη κάνοντας σωστές επιλογές στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα φτάνοντας, με αυτόν τον τρόπο, σ’ ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα (75-74) το οποίο μπορεί να φανεί καθοριστικό στο τέλος της σεζόν.

Σε ανακοίνωση της η Δ.Ε μπάσκετ των κυανόλευκων επεσήμανε: «Η Διοικούσα Επιτροπή μπάσκετ του Γ.Σ.Β. «Η ΝΙΚΗ» συγχαίρει τους παίκτες και το προπονητικό τιμ της ομάδας για τη μεγάλη νίκη που πέτυχαν κι ευχαριστεί τον κόσμο που βρέθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Ν.Ιωνίας και δημιούργησε υπέροχη ατμόσφαιρα

Οι παίκτες της ομάδας έκαναν κατάθεση ψυχής. Τίποτα δεν έχει τελειώσει!

Συνεχίζουμε δυναμικά».

Ο Γεράσιμος Δελεντζές στην αντρική ομάδα

Στο μεταξύ ο αθλητής από τις ακαδημίες της Νίκης Βόλου, Γεράσιμος Δελεντζές, συμπεριλήφθηκε χθες στο ρόστερ της αντρικής ομάδας. Το τμήμα συνεχίζει με υπομονή και επιμονή και με στόχο μέσα από την δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες, να αναρριχηθούν και να αξιοποιηθούν παίκτες των ακαδημιών, στην ανδρική ομάδα, επισημαίνεται σε ανακοίνωση.

Νίκη Βόλου-ΑΟ Αγρινίου 75-74
Δεκάλεπτα: 22-17, 40-36, 56-58, 75-74

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης – Νάνης): Καραγέωργος 9 (3), Βερτζάγιας 5, Γιωτόπουλος, Κουτίνας 11(1), Τσαβές, Τασιούδης 7, Τσώλης 15(3), Τάσσος 12, Φρουσκλιάς 16(2), Διγενής, Δελεντζές, Καρπέτης

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 4, Μιχάλογλου 12(2), Καπινιάρης 16(2), Τσατάς 2, Σταμούλης, Γκρέκας 13, Μήτσου 10(2), Ψαράς 10 (2), Μπερερής 7(1), Χρήστου, Σταμίρης