Με εξαιρετική εμφάνιση στο β’ μέρος κέρδισε τον Φαίακα Κέρκυρας η Νίκη

με-εξαιρετική-εμφάνιση-στο-β-μέρος-κ-624161

Με δύο πρόσωπα εμφανίστηκε η Νίκη Βόλου στο γήπεδο και μ’ ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 73-65, έστω κι αν αγωνίστηκε μπροστά σε άδειες κερκίδες, λόγω τιμωρίας, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κουτίνα, που πέτυχε 27 πόντους και κάλυψε επάξια το κενό του τιμωρημένου Μιχάλη Φρουσκλιά.

Την επόμενη αγωνιστική οι κυανόλευκοι παίζουν στη Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον Μακεδονικό και θέλουν να κάνουν μία δεύτερη σερί νίκη η οποία θα τονώσει την ψυχολογία της ομάδας για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ενα μέτριο πρώτο μέρος κι ένα εξαιρετικό δεύτερο ήταν τα δύο διαφορετικά πρόσωπα που παρουσίασε η Νίκη Βόλου στο παιχνίδι κόντρα στους Φαίακες. Η ομάδα του Γρηγόρη Γιασάρη με εκπληκτική αμυντική λειτουργία στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε τελικά στην επικράτηση με 73-65. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη την 1η περίοδο με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τον Φαίακα μπροστά με 17-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι κερκυραίοι βρήκαν καλύτερο ρυθμό και επέβαλαν τον ρυθμό τους με τη διαφορά να πλησιάζει τους 10 πόντους και το τέλος του ημιχρόνου να έχει τους φιλοξενούμενους στο +9 (33-42).

Στην 3η περίοδο τα πάντα άλλαξαν με τη Νίκη Βόλου να παίρνει τα ηνία της αναμέτρησης και να βελτιώνεται και στις δύο άκρες του γηπέδου, κάνοντας ένα επιμέρους 20-10 έκλεισε το δεκάλεπτο με την μικρότερη δυνατή διαφορά (53-52).

Στο μεγαλύτερο μέρος της 4ης περιόδου οι γηπεδούχοι συντηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα με τον Φαίακα να μένει κοντά, αλλά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά οι κυανόλευκοι με ψύχραιμες επιλογές και παίζοντας καλή άμυνα κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με τελικό σκορ 73-65.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 73-65