Προσπάθησε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός αλλά…

προσπάθησε-στο-δεύτερο-μέρος-ο-ολυμπι-650517

Το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο στοίχισε το παιχνίδι στον Ολυμπιακό Βόλου ο οποίος προσπάθησε να επιστρέψει από το -26, μείωσε αρκετά τη διαφορά αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει σε μία επική ανατροπή χάνοντας τελικά από τον Μαντουλίδη με 77-89. Οι παίκτες των ερυθρόλευκων θα έχουν ευκαιρία για πολύτιμες ανάσες την επόμενη αγωνιστική καθώς έχουν το ρεπό τους.

Οι θεσσαλονικείς μπήκαν καλύτερα στο παρκέ του ΕΑΚ και κατάφεραν να πάρουν γρήγορα τον έλεγχο του παιχνιδιού πηγαίνοντας γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια νούμερα με την 1η περίοδο να τελειώνει στο 18-31. Στη 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν σε πολύ υψηλό ρυθμό με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν να ακολουθήσουν, ως αποτέλεσμα η διαφορά ανέβαινε συνεχώς με το ημίχρονο να κλείνει με τον Μαντουλίδη στο +26 (29-55). Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός βρήκε πολύ καλό επιθετικό ρυθμό αλλά στην άμυνα δεν μπόρεσε να περιορίσει πλήρως τους φιλοξενούμενους. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν αρκετά τη διαφορά με το σκορ στο 30’ να είναι στο 59-71. Στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσαν οι ερυθρόλευκοι να συνεχίσουν την αντεπίθεσή τους με τους φιλοξενούμενους να συντηρούν τη διαφορά που είχαν χτίσει φτάνοντας στο τελικό 77-89.

Ολυμπιακός Β.-Μαντουλίδης 77-89
Δεκάλεπτα:
18-31, 29-55, 59-71, 77-89

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γκουγκουτούδης): Στύλας 10 (2), Ιλτσογλου 16 (2), Κυριακόπουλος, Μπόγδανος 23 (3), Κωστούλας 15 , Μπουσκολίτης 6 (1), Σκαμάγκας 3 (1), Αναστασόπουλος 3, Χαρχαρής, Λουλούδης 1 .

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Νικολαΐδης): Καλόγερος 24 (2), Νικολαΐδης 21 (1), Τάκης 17 (1), Καναγκίνης, Μπέλλος 10 (2), Φόρογλου, Λαγός, Ρεφατλλάρι 6 (2), Ψαθάς 4, Μαλανδρής, Ντίαθ-Λούις, Σίμογλου 7 (1).

Αποτελέσματα (12η)
Μελίκη-ΑΟΚ Βέροιας 74-61
ΑΓΣ Ιωαννίνων-Δόξα Λευκάδας 62-66 (κ.δ. 62-62)

Ηττήθηκαν και οι γυναίκες

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού Βόλου, γνώρισε την ήττα στη Θεσσαλονίκη από την πρωτοπόρο ομάδα του Παναθλητικού με 89-38, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Α2 Εθνικής.

Παναθλητικός-Ολυμπιακός Βόλου 89-38

Δεκάλεπτα: 27-13, 42-24, 65-28, 89-38

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Διαβολεμένου-Γιαννάτση): Χαιριστανίδου 18(1), Αντωνιάδου 7(1), Κιλαζίδου 15(3), Γιαννοπούλου 1, Γράψα 6, Σιδηροπούλου 9, Μυγδαλιά 6, Αθανασιάδου 5(1), Θεοδοσίου 2, Βουζούκου 9, Βαντσιούρη 4, Μπαξεβάνου 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ(Δέρβος): Σπυριδοπούλου 2, Γκρινιά 2, Τζανετοπούλου, Κανελλόπουλου 5, Τεβετζίδου 4, Παρασχάκη 5, Αρτεμισίου 10(2), Σιουμουρέκη, Κωστοπούλου, Ντόβα 10.