Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Δόξα Λευκάδας

δεν-τα-κατάφερε-ο-ολυμπιακός-κόντρα-στ-693254

Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τη Δόξα Λευκάδας ο Ολυμπιακός με τους Επτανήσιους να παίρνουν από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης φτάνοντας με σχετική ευκολία στο τελικό 71-82. Την επόμενη αγωνιστική οι ερυθρόλευκοι έχουν μεγάλη ευκαιρία για ένα σημαντικό διπλό παίζοντας στη Πρέβεζα, κόντρα στην τοπική Νικόπολη, η οποία βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς να έχει κάνει ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολύ γρήγορα επιθετικό ρυθμό με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν να τους ακολουθήσουν και να μην μπορούν να τους σταματήσουν με την 1η περίοδο να κλείνει στο 13-26. Στο 2ο δεκάλεπτο η Δόξα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και τις επιθετικές λύσεις με την κόρνα λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει τον Ολυμπιακό πίσω με 17 πόντους (32-49). Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους οι οποίοι στο 30’ ήταν μπροστά στο σκορ με 49-64. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν περισσότερες επιθετικές επιλογές και λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν όμως αργά για να μπορέσουν να αλλάξουν τα πράγματα στην αναμέτρηση με τη Δόξα να διατηρεί με άνεση διψήφιες διαφορές φτάνοντας στο τελικό 71-82.
Ολυμπιακός Β.-Δόξα Λευκάδας 71-82

Δεκάλεπτα: 13-26, 32-49, 49-64, 71-82
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Γκουγκουτούδης): Στύλλας 13 (2), Μαλαμούλης, Τσόγκας, Ιλτσογλου 10, Κυριακόπουλος 4, Μπόγδανος 19 (1), Αγγελοκοστόπουλος, Μπουσκολίτης 6 (2), Σκαμάγκας 7 (2), Αναστασόπουλος 2, Χαρχαρής, Λουλούδης 10
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Γιάσαρης): Νικολόπουλος 20 (6), Αργυρός, Γερονάτσιος, Τσιαβές 10, Βαγενάς 25 (2), Γεωργάκης, Μαρκόπουλος, Αναγνωστόπουλος 23 (1), Παπαδόπουλος, Τριχόπουλος 4, Ζαμπάκης, Κελαρίου