Ανατροπή…έπος η Νίκη Βόλου απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας

ανατροπήέπος-η-νίκη-βόλου-απέναντι-σ-700345

Ενα ματς που έμοιαζε για 30 λεπτά χαμένο οι κυανόλευκοι κατάφεραν να το γυρίσουν με μία επική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η Νίκη, που έχανε σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, είδε τον Φίλιππο να κλείνει την 3η περίοδο προηγούμενος με 12 πόντους (48-60), όμως με μία μαγική εμφάνιση στην 4η περίοδο και με επιμέρους 21-6 έφτασε στην μεγάλη νίκη με σκορ 69-66.

Νίκη Βόλου-Φίλιππος Βέροιας 69-66
Οι κυανόλευκοι δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τον επιθετικό ρυθμό των φιλοξενούμενων στην 1η περίοδο η οποία ολοκληρώθηκε με τον Φίλιππο να είναι στο +7 (18-25). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο με τη Νίκη να μην μπορεί να συγκρατήσει την επιθετική δραστηριότητα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι συντηρούσαν μία μικρή διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 38-46. Στην 3η περίοδο η Νίκη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει επιθετικά τον Φίλιππο, ο οποίος της επέτρεψε μόλις 10 πόντους στο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα για να φτάσουμε στο 30’ με το σκορ να είναι στο 48-60. Στην τελευταία περίοδο έγινε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση, έσφιξαν την άμυνά τους η οποία δέχθηκε μόλις 6 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 21-6 έφτασαν σε μία επική ανατροπή για το τελικό 69-66.

Την επόμενη αγωνιστική οι κυανόλευκοι αγωνίζονται εκτός έδρας με τον ΚΣ Γέφυρας.

Δεκάλεπτα: 18-25, 38-46, 48-60, 69-66

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας – Τύμπας): Καραγεώργος 4 (1), Γεωργίου 11 (1), Αναγνωστόπουλος , Τασιούδης 9(1), Κουτίνας 12(2) Τσαβές 4, Βερτζάγιας, Γιωτόπουλος, Τσώλης 9(1), Τάσσος 8, Φρουσκλιάς 12(2), Διγενής.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Παπαδόπουλος 6, Σουτζόπουλος 12, Σισμάνης 6(2), Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 4 , Βαλλιος 2, Κοθράς 21(3), Καβαργύρης , Παραπούρας 10(2), Καντάρκος 5.