ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Πέμπτη θέση για την Κτενά

πέμπτη-θέση-για-την-κτενά-413513

Ακόμη μία επιτυχία με το Εθνόσημο σημείωσε η Σοφία Κτενά στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στην πόλη Γιαντάι της Κίνας. Η Βολιώτισσα πρωταθλήτρια, πρώην αθλήτρια του ΝΟΒΑ, που πλέον ανήκει στα Δελφίνια Περιστερίου, κατέκτησε την 5η θέση στα 50μ. άπνοη με χρόνο 16.51. Πρώτη ήταν η Κορεάτισσα Γε Σολ Τζανγκ με χρόνο 15.87, δεύτερη η Κολομβιανή Ρούμπιο Πέρες με 16.31 και τρίτη η Κινέζα Για Κι Λιν με 16.32.

Η χθεσινή επιτυχία της Κτενά, η οποία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη χώρα της Απω Ανατολής, ήρθε να προστεθεί στην 6η θέση των 100μ. υποβρύχιο του περασμένου Σαββάτου με χρόνο 37.38 και στην 11η της περασμένης Κυριακής στα 50μ. επιφάνεια με χρόνο 18.75.

«Χρυσός» και με ρεκόρ ο Χριστοφορίδης

Παράλληλα, όσον αφορά την ελληνική παρουσία κατά τη χθεσινή ημέρα, στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Χρήστος Χριστοφορίδης των Δελφινιών Περιστερίου. Ο Ελληνας πρωταθλητής στα 800 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 6:18.06 κατάφερε να κερδίσει το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους αγώνες, ενώ παράλληλα η συγκεκριμένη επίδοση αποτελεί και νέο Πανελλήνιο ρεκόρ.

Την όγδοη θέση κατέκτησε η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100 ανδρών με χρόνο 2:26.23 αποτελούμενη από αυτούς Καρετζόπουλο, Τσουρουνάκη, Μαρίνο και Χριστοφορίδη.

Η Δέσποινα Μακριά στα 800 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 7:12.76 ήταν ένατη. Ο Βαγγέλης Μαρίνος με χρόνο 15.21 στα 50 μέτρα άπνοη ήταν 17ος.

Ο Λυκούργος Κατσιάρας με χρόνο 6:50.33 στα 800 μέτρα επιφάνεια ήταν δωδέκατος.

Σε δηλώσεις του, ο χρυσός Παγκόσμιος πρωταθλητής, Χρήστος Χριστοφορίδης σημείωσε: «Το μετάλλιο αυτό δικαίωσε τον κόπο και αυτούς θυσίες των τελευταίων χρόνων. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις επιδόσεις μου δεδομένων των συνθηκών που συναντήσαμε, τόσο στη διάρκεια του χρόνου, όσο και στην περίοδο των αγώνων. Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτούς που με βοήθησαν να φτάσω εδώ».