ΤΟΠΙΚΟ

Κλήρωσε για άνοδο και παραμονή – Το πρόγραμμα

κλήρωσε-για-άνοδο-και-παραμονή-το-πρό-85056

Κληρώσεις για τον πρωταθλητή της Α’ ΕΠΣΘ, που θα προκύψει τον Απρίλιο, αλλά και για τις ομάδες που θα κερδίσουν άνοδο από τη Β’ στην Α’ Κατηγορία ΕΠΣΘ και επίσης για την παραμονή πραγματοποιήθηκαν σήμερα σε ΕΠΟ και ΕΠΣΘ.

Στην Αθήνα η ΕΠΟ πραγματοποίησε τις κληρώσεις για όλες τις πρωταθλήτριες των Ενώσεων, που θα διεκδικήσουν την άνοδο στη νέα Γ’ Εθνική της περιόδου 2022-23. Ετσι, ο πρωταθλητής της Α’ ΕΠΣΘ θα συμμετάσχει στο μίνι πρωτάθλημα για την άνοδο, ξεκινώντας το διήμερο 7-8 Μαΐου με αντίπαλο τον πρωταθλητή Γρεβενών.

Η ΕΠΣΘ βρίσκεται στον ίδιο όμιλο (4ο) με τις ΕΠΣ Λάρισας, Τρικάλων, Καρδίτσας, Γρεβενών, Κοζάνης και Φθιώτιδας.

Το πρόγραμμα για τους πρωταθλητές των Ενώσεων έχει ως εξής:

1η αγωνιστική

ΕΠΣ Θεσσαλίας-ΕΠΣ Γρεβενών

2η αγωνιστική

ΕΠΣ Καρδίτσας-ΕΠΣ Θεσσαλίας

3η αγωνιστική

ΕΠΣ Φθιώτιδας-ΕΠΣ Θεσσαλίας

4η αγωνιστική

ΕΠΣ Θεσσαλίας-ΕΠΣ Τρικάλων

5η αγωνιστική

ΕΠΣ Θεσσαλίας-ΕΠΣ Κοζάνης

6η αγωνιστική: Ρεπό

7η αγωνιστική:

ΕΠΣ Λάρισας-ΕΠΣ Θεσσαλίας

Για άνοδο και παραμονή στη Β’

Αργότερα το απόγευμα πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΕΠΣΘ η κλήρωση για τα playoffs και τα playouts της Β’ Κατηγορίας ΕΠΣΘ.

Οκτώ ομάδες θα διεκδικήσουν την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία και άλλες οκτώ θα δώσουν την πολύ δύσκολη μάχη για παραμονή, ενώ ήδη Πηλέας, ΑΕ Διμηνίου και Άνω Λεχώνια θα είναι στη νέα Γ’ Κατηγορία της ΕΠΣΘ.

Οι τέσσερις πρώτες των δυο ομίλων της Β’ ΕΠΣΘ κληρώθηκαν να αγωνισθούν σε playoffs τεσσάρων αγωνιστικών, μόνο με τις αντίστοιχες ομάδες του άλλου ομίλου, που κατέλαβαν τις αντίστοιχες θέσεις, μεταφέροντας και το σύνολο των βαθμών τους, που συγκέντρωσαν μόνο από τα αποτελέσματα των έξι αγώνων που έδωσαν με τις άλλες τρεις ομάδες των ομίλων τους από τις θέσεις 1 έως 4.

Από την ειδική βαθμολογία στο τέλος οι ομάδες που θα καταλάβουν την 1η και 2η θέση θα κερδίσουν την άνοδο στην Α’ Κατηγορία, ενώ μια ακόμη θα περιμένει!

Κι αυτό γιατί αν η πρωταθλήτρια ομάδα της Α’ Κατηγορίας προβιβαστεί στη Γ’ Εθνική Κατηγορία, μέσω της διαδικασίας της ΕΠΟ, τότε και η ομάδα που θα καταλάβει την 3η θέση του ειδικού βαθμολογικού πίνακα προβιβάζεται και αυτή στην Α’ Κατηγορία για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023. Οι υπόλοιπες 5 ή 6 ομάδες θα παραμείνουν στη Β’ ΕΠΣΘ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ PLAYOFFS Β’ ΕΠΣΘ

Θ. Ομάδες Β.

  1. ΕΛ Νηλέας 14
  2. Μαγνησιακός 13
  3. Α.ΠΟ.Β. 12
  4. Ανθιμος Γαζής 10
  5. Ιάσων Α. Μ. 9
  6. Κένταυρος ΝΠ 7
  7. Πανιώνιος 1
  8. Μικροθήβες 1

Το πρόγραμμα-Playoffs ανόδου

1η αγωνιστική (26-27/3)

ΕΛ Νηλέας-ΑΠΟΒ

Μαγνησιακός-Κένταυρος ΝΠ

Μικροθήβες-Ιάσων ΑΜ

Πανιώνιος-Ανθιμος Γαζής

2η αγωνιστική (2-3/4)

ΑΠΟΒ-Μικροθήβες

Ανθιμος Γαζής-Μαγνησιακός

Ιάσων ΑΜ-ΕΛ Νηλέας

Κένταυρος ΝΠ-Πανιώνιος

3η αγωνιστική (9-10/4)

Κένταυρος ΝΠ-ΑΠΟΒ

Ανθιμος Γαζής-Ιάσων ΑΜ

Μαγνησιακός-Μικροθήβες

Πανιώνιος-ΕΛ Νηλέας

4η αγωνιστική (16-17/4)

Ιάσων ΑΜ-Κένταυρος ΝΠ

ΑΠΟΒ-Ανθιμος Γαζής

ΕΛ Νηλέας-Μαγνησιακός

Μικροθήβες-Πανιώνιος

Στα playouts θα αγωνιστούν οι ομάδες των δυο ομίλων που τερμάτισαν από την 5η έως την 8η θέση. Κι εδώ το μίνι πρωτάθλημα είναι τεσσάρων αγωνιστικών, σε έναν γύρο και μόνο με τις αντίστοιχες ομάδες του άλλου ομίλου που κατέλαβαν τις αντίστοιχες θέσεις.

Οι ομάδες που θα καταλάβουν από την 3η έως και την 8η θέση του ειδικού βαθμολογικού πίνακα (από την διαδικασία των playouts) υποβιβάζονται απευθείας στη Γ’ Ερασιτεχνική Κατηγορία και την παραμονή κερδίζουν η πρώτη ομάδα κι εφόσον ανέβει ομάδα από την Α’ ΕΠΣΘ στη Γ’ Εθνική, τότε παραμένει και η δεύτερη της βαθμολογίας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ PLAYOUTS Β’ ΕΠΣΘ

Θ. Ομάδες Β.

  1. Σκόπελος 14
  2. Αθλος 12
  3. Απόλλων Καν. 12
  4. Νέοι Αγ. Άννας 10
  5. Αχιλλέας Αχ. 6
  6. Ελευθεριακός 6
  7. Νέοι Αθλ. Νίκης 4
  8. ΑΕ Χλόη 2

Το πρόγραμμα-Playouts παραμονής

1η αγωνιστική (26-27/3)

ΝΑ Νίκης-Αθλος

Χλόη-Σκόπελος

Ελευθεριακός-Απόλλων Καν.

Αχιλλέας Αχ.-Νέοι Αγίας Αννας

2η αγωνιστική (2-3/4)

Αθλος-Ελευθεριακός

Νέοι Αγίας Αννας-Χλόη

Απόλλων Καν.-ΝΑ Νίκης

Σκόπελος-Αχιλλέας Αχ.

3η αγωνιστική (9-10/4)

Σκόπελος-Αθλος

Νέοι Αγίας Αννας-Απόλλων Καν.

Χλόη-Ελευθεριακός

Αχιλλέας Αχ.-ΝΑ Νίκης

4η αγωνιστική (16-17/4)

Απόλλων Καν.-Σκόπελος

Αθλος-Νέοι Αγίας Αννας

ΝΑ Νίκης-Χλόη

Ελευθεριακός-Αχιλλέας Αχ.

Εγγραφείτε στο Newsletter του Ταχυδρόμου