Ασύλληπτη ανατροπή απ’ τον Ολυμπιακό, 76-62 τη Μονακό

ασύλληπτη-ανατροπή-απ-τον-ολυμπιακό-7-949835

Με ένα απ’ τα καλύτερα δεκάλεπτα στην ιστορία των φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας, ο Ολυμπιακός διέλυσε τη Μονακό και απ’ το -11 βρέθηκε στο +13 στο τέλος της τρίτης περιόδου!

Το ασύλληπτο επί μέρους 27-2 σε δέκα λεπτά καθόρισε τη μεγάλη νίκη με 76-62 και τη σπουδαία πρόκριση των ερυθρόλευκων στον κυριακάτικο τελικό (21/5, 20.00) του Κάουνας.

Η εξαιρετική ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαλε τρομερή αντίδραση, έπαιξε καταπληκτικά στο β’ ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση και θα διεκδικήσει στον ένατο τελικό της ιστορίας του, την τέταρτη Euroleague μετά τους τίτλους του 1997, του 2012 και του 2013.

Η Zalgirio Arena θύμισε… ΣΕΦ με την παρουσία 4.500 οπαδών του Ολυμπιακού που έδωσαν ώθηση στην ομάδα τους στο β’ ημίχρονο για τη μεγάλη ανατροπή.

Ο πρώτος σκόρερ του ημιτελικού ήταν ο… συνήθης ύποπτος, δηλαδή ο MVP της σεζόν. Ο Σάσα Βεζένκοφ «έγραψε» για άλλη μια φορά τα… γνωστά υψηλά του νούμερα (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Όμως, ο παίκτης – κλειδί της αναμέτρησης, που άλλαξε το μομέντουμ, ήταν ο Κώστας Παπανικολάου. Ο αρχηγός των ερυθρόλευκων οδήγησε την ομάδα του στην 3η περίοδο και τελείωσε τον ημιτελικό με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Μονεγάσκοι τελείωσαν το ημίχρονο στο 29-41 και στη μεγαλύτερη διαφορά (+12) απ’ το ξεκίνημα του ματς. Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν άλλη ομάδα. Παίζοντας …αδιανόητη άμυνα και με ενορχηστρωτή τον Γουόκαπ, κράτησε τη Μονακό στο μηδέν για τη μισή περίοδο και με ένα σερί 14-0 μετέτρεψε το 29-41 σε 43-41.

Συνέχισε όμως μέχρι τέλους κλείνοντας το «τέλειο δεκάλεπτο» στο 56-43 (+13) με επί μέρους σκορ 27-2! Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμα που πήρε και τελείωσε το ματς με άνεση και με διαφορά 14 πόντων πανηγυρίζοντας μια σπουδαία πρόκριση στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάναν 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4, Φαλ 12, Σλούκας 9, Βεζένκοβ 19, Παπανικολάου 15, Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακς 3, ΜακΚίσικ 5 (1).