Μεγάλη νίκη στον πρώτο τελικό για τον Γ.Σ. Αλμυρού με Σοφάδες

μεγάλη-νίκη-στον-πρώτο-τελικό-για-τον-γ-938622

Ο Γ.Σ. Αλμυρού πήρε την πρώτη νίκη στους τελικούς ανόδου για τη Β’ Εθνική μπάσκετ, κερδίζοντας τους Σοφάδες στο χθεσινό πρώτο παιχνίδι στο κλειστό του Αλμυρού και πλέον έχοντας κάνει το 2-1 στη σειρά θέλει άλλη μία νίκη.

Η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη επιβλήθηκε με 66-64 στην έδρα της και έκανε το πρώτο βήμα ανόδου σε ένα ακόμη παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς.

Για τον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής μπάσκετ οι Αλμυριώτες υποδέχθηκαν τους Σοφαδίτες, οι οποίοι ήταν άστοχοι στο φινάλε σε τρίποντο του Αναγνωστόπουλου και πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Καρδίτσα στις 30/4. Για τον ΓΣΑ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Παπούλιας, με τον Βολιώτη γκαρντ να έχει 22 πόντους με 9/16 δίποντα. Από την άλλη ο Τσούκας πέτυχε 21 πόντους για τους φιλοξενούμενους.

Το α’ δεκάλεπτο έκλεισε με 17-15 υπέρ του ΓΣΑ, ο οποίος πάτησε γκάζι στη συνέχεια για να προηγηθεί με 38-29 στο ημίχρονο. Η διαφορά ψαλιδίστηκε από τους Σοφάδες, που μείωσαν στους τρεις και σε 51-48, πριν μπούμε στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία 17’’ και με το σκορ στο 65-64 ο Μαμούρας ήταν εύστοχος σε μία βολή, κάνοντας το 66-64. Οι φιλοξενούμενοι μοίρασαν την μπάλα στη γωνία, όπου ο αμαρκάριστος Αναγνωστόπουλος έχασε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με τρίποντο, με τον ΓΣ Αλμυρού να κατακτά το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη σειρά.

Δεκάλεπτα: 17-15, 38-29, 51-48, 66-64.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 9 (3), Μυλωνάς, Μαμούρας 5 (1), Παπούλιας 22 (1), Μασούρας, Κανατούλας, Σερμέτης, Γώγουλας, Τσαβές, Βαλαμούτης 7 (1), Τάσσος 6, Πολίτης 17 (4).

Γ.Σ. ΣΟΦΑΔΩΝ (Παπαδόπουλος): Παππάς 14 (2), Αποστολόπουλος, Σαλταγιάννης Χ., Ζωιτσάκος, Παπαϊωάννου, Κακλαμάνος, Κασιαρής, Θέος 10 (1), Δίκαρος 3, Τσούκας 21 (2), Αναγνωστόπουλος 11 (1), Τρ. Ζωιτσάκος 5 (1).