Με 75-59 επιβλήθηκε η Νίκη του Ολυμπιακού Βόλου

με-75-59-επιβλήθηκε-η-νίκη-του-ολυμπιακού-β-930750

Μπορεί να έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 34 πόντους με σκορ 39-5 και να είχε προβάδισμα 25 πόντων στο ημίχρονο, αλλά τελικά η Νίκη επικράτησε με 75-59 του Ολυμπιακού Βόλου στο τελευταίο ματς της κανονικής διάρκειας του τρίτου ομίλου της Β’ Εθνικής μπάσκετ σε ένα ματς που το κλειστό της Νέας Ιωνίας σχεδόν γέμισε.

Οι κυανόλευκοι είχαν μία άνετη επικράτηση και παρόλο που οι αντίπαλοί τους μείωσαν σε 61-48 στο 34’ ανέβασαν και πάλι ρυθμούς και καθάρισαν μία καλή το ματς.

Στο 3ο λεπτό η Νίκη με τρίποντο του Κουτίνα έφτασε στο 8-2, για να έρθει ο Ιντό με λέι απ μετά από θαυμάσια πάσα του Κουτίνα να ολοκληρώσει σερί 8-0 για τους κυανόλευκους, αναγκάζοντας τον Λάμπρο Πρέκα, που εκτελούσε χρέη κόουτς λόγω της απουσίας του Νίκου Μπουντούρη στην εκδήλωση απόσυρσης της φανέλας του Μπάνε Πρέλεβιτς, να πάρει τάιμ άουτ.

Ο Γουάμπα με μακρινό δίποντο μείωσε σε 10-4, όμως απάντησε ο Βρεττάς (1­2-4), ενώ ο Κουτίνας, πατώντας τη γραμμή των 6.75 έκανε το 14-4, δίνοντας για πρώτη φορά διψήφια τιμή στη διαφορά (+10).

Δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου ο Κουτίνας έκανε κάτω από το καλάθι το 18-5 και ο ίδιος στα 11’’ διαμόρφωσε το 20-5 αυτού του δεκαλέπτου.

Εκτος συνεχόμενος πόντος για τον Κουτίνα στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου έφερε το 22-5, ενώ ο Σπανόπουλος επέτρεψε στη Νίκη να ξεφύγει με +19 στην επόμενη επίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι πολύ νωρίς έφτασαν σε διαφορά άνω των 20 πόντων και συγκεκριμένα στο 7.49’ με δίποντο του Κωστούλα (26-5, +21).

Ο Δελεντζές πήρε το αίμα πίσω στο 13’ για την τάπα που δέχθηκε από τον Νίκολη λίγα δευτερόλεπτα πριν και με γκολ-φάουλ έγραψε το 31-5, για να έρθει ο Ιντό στο 14’ να κάνει το 33-5, με τη Νίκη να είναι πλέον κοντά στο +30 και να το καταφέρνει πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους με γκολ-φάουλ του Κωστούλα. Ο νεαρός γκαρντ έβαλε και τη βολή και έκανε το 36-5, ενώ ο Βερτζάγιας σημείωσε το 38-5, με τη Νίκη να προσφέρει σκορ και θέαμα, παίζοντας με πολύ μεγάλη ένταση, παρόλο που ο Ανδρέας Μαύρος είχε αποσύρει την πρώτη πεντάδα του.

Ο Ολυμπιακός Βόλου δεν βρήκε πόντους ούτε και στις τρεις βολές που εκτέλεσε ο Σ. Μπουντούρης, δείγμα της απογοήτευσης των φιλοξενούμενων.

Στα 3.15’ ο Λογοδότης μετά από δέκα λεπτά χωρίς πόντο για τον Ολυμπιακό Βόλου έγραψε το 39-8 με τρίποντο, μετά τη βολή του Δελεντζέ, ο οποίος είχε δώσει προηγουμένως προβάδισμα 34 πόντων στη Νίκη με (39-5), που ήταν και ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο μέρος, το οποίο έληξε με 41-16.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός Βόλου αντέδρασε και παρά το γεγονός ότι στα 6.47’ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 48-18 με τρίποντο του Βρεττά, μέχρι το 30’ οι ερυθρόλευκοι είχαν μειώσει σε 54-36. Μάλιστα, στο 34’ με σερί 0-6, ο Ολυμπιακός μείωσε μέχρι τους και τους 13 (61-48) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Τότε, η Νίκη σοβαρεύτηκε και μέχρι το 2.22’ πριν το τέλος είχε αποκτήσει διαφορά ασφαλείας 20 πόντων (70-50) με τον Κωστούλα να ολοκληρώνει αιφνιδιασμό σε εκείνο το σημείο.

Πλέον το μόνο που ενδιέφερε ήταν η τελική διαφορά, που ήταν στους 16 πόντους, με το ταμπλό να γράφει στη λήξη το 75-59.

Δεκάλεπτα: 20-5, 41-16, 54-36, 75-59

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος): Βρεττάς 14 (1), Κωστούλας 11, Βερτζάγιας 3, Σιπητάνος 5, Κουτίνας 20 (1), ΔελεΝτζές 4, Σπανόπουλος 2, Γιωτόπουλος, Ιντό 12, Ανδρεόγλου, Βλαχογιάννης 4, Τσεσμετζίδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Νίκολης 7 (1), Γιάκας, Μπουντούρης Κ. 2, Στεφόπουλος 5, Γουάμπα 31 (2), Παρασχάκης, Δημητρόπουλος, Λογοδότης Μ., Λογοδότης Π. 14 (2), Γιαννίκος, Μπουντούρης Σ.