Σε Μαδρίτη, Βαρκελώνη, Ρώμη, Λεμεσό έτρεξε ο ΣΔΥΒ

σε-μαδρίτη-βαρκελώνη-ρώμη-λεμεσό-έτρε-929201

Υπέροχη ήταν η Κυριακή 19 Μαρτίου για τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου, με τους αθλητές-μέλη του να τρέχουν σε τρεις διεθνείς Μαραθωνίους σε Βαρκελώνη, Ρώμη, Λεμεσό, να πραγματοποιούν μεγάλες αποστολές στους Ημιμαραθωνίους Κατερίνης με λεωφορείο και Αθήνας διήμερη ή και τριήμερη και να διακρίνονται και σε άλλες διοργανώσεις σε Λάρισα και Πανόραμα Θεσσαλονίκης.

Το Katerini Run, που συμμετείχε ο ΣΔΥΒ ήταν εξ αναβολής από τις 5 Μαρτίου μετά από όσα τραγικά έγιναν στα Τέμπη. 23 δρομείς του συλλόγου έτρεξαν στις αποστάσεις, εκ των οποίων οι 11 στον Ημιμαραθώνιο και οι 12 στα 5χλμ. Συνολικά τερμάτισαν 331 + 376 αθλητές. Δεύτερος στην κατηγορία αναδείχθηκε ο Απόστολος Σαλαμούρας με 1:25:41, και 4η στην κατηγορία η Ευαγγελία Παπαχρήστου με 2:05:51. Η Κρυσταλία Τατόλα έτρεξε τον πρώτο της Ημιμαραθώνιο συνοδευόμενη από τον Γιώργο Γκαβαρδίνα που έχει βοηθήσει τόσους δρομείς επί δεκαετίες στα πρώτα τους βήματα.

353 Δήμος Καπουρνιώτης 48:32

Για 11η χρονιά έγινε ο Ημιμαραθώνιος Αθήνας, μια διοργάνωση που διεξάγεται στα πρότυπα του Αυθεντικού Μαραθωνίου και προσελκύει χιλιάδες κόσμο από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Η Έκθεση στην Τεχνόπολη στο Γκάζι ήταν εξαιρετική, ενώ ακόμη πιο όμορφες ήταν οι εικόνες της Κυριακής με το κέντρο της Αθήνας εντελώς κλειστό και τους δρομείς να τρέχουν στο Σύνταγμα, την Αμαλίας, την Πανεπιστημίου, έξω από το Καλλιμάρμαρο, στην Ομόνοια, έξω από τη Βουλή των Ελλήνων και τόσους ακόμη δρόμους.

5.434 δρομείς τερμάτισαν τον Ημιμαραθώνιο και 6.984 τα 5χλμ. Ο Αλέξανδρος Λουλούδης με 1:43:11 και η Βάνα Σπύρου με 1:51:25 πέτυχαν τους γρηγορότερους χρόνους σε άνδρες και γυναίκες από τον ΣΔΥ Βόλου, ενώ ξεχωρίζει ο πρώτος Ημιμαραθώνιος από την Κωνσταντία Σπανού με 2:23:55.

Κωνσταντία Σπανού 2:23:55

Νικήτρια στην κατηγορία και 4η στη γενική κατάταξη γυναικών αναδείχθηκε η Εύα Δαφνή στον 4ο Πελάσγιο Δρόμο Λάρισας 6.750 μέτρων, με χρόνο 34:23.

Στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης έγινε ο αγώνας Platanakia Ecological Routes με τρεις παράλληλες διαδρομές και με τον Αμβρόσιο Δημητριάδη να αναδεικνύεται νικητής της γενικής κατάταξης στον Natura 3.800m με 26:00.

4η στις γυναίκες και νικήτρια στην κατηγορία ήταν η Κατερίνα Καρακουλάκη με 5:04:28 στον Tour Route 31.500m. 23ος αναδείχθηκε στην ίδια απόσταση ήταν ο Γιάννης Φιλομούζης με 4:52:03 και 9η στις γυναίκες η Ελένη Φιλομούζη με 5:36:43. Στον Ecological Route 12.700m ο Κώστας Παπαγεωργίου πήρε την 38η θέση με 2:40:06 και ο Ντίνος Πεταλωτής την 42η με 2:54:09.

Σε τρεις Μαραθωνίους στην Ευρώπη

Σπουδαίο αγώνα έκαναν στον Μαραθώνιο Ρώμης δύο δρομείς μέλη του ΣΔΥ Βόλου. Ο Γιώργος Δαφνής τερμάτισε σε 2 ώρες 49:15, εξασφαλίζοντας θέση στη λίστα των καλύτερων Ελλήνων μαραθωνοδρόμων 2023. Η Ευδοκία Μαρκά έτρεξε τον 2ο της Μαραθώνιο και πέτυχε χρόνο 4 ώρες 23:36.

Τρεις δρομείς μέλη του ΣΔΥ Βόλου έτρεξαν στον Μαραθώνιο Βαρκελώνης, έναν από πολύ δημοφιλή αγώνα για τους δρομείς από όλο τον κόσμο. Ο Αντώνης Κόπανος τερμάτισε σε 3 ώρες 31:30, ο Χαράλαμπος Στιβαχτής ακολούθησε με 4:00:27 και ο Χρήστος Αλεξανδρίδης σημείωσε χρόνο 4 ώρες 11:34.

Ο 15ος Μαραθώνιος Λεμεσού 2023 έγινε στην Κύπρο και ο ΣΔΥΒ ήταν εκεί με την Αγγέλα Αντωνίου που έτρεξε στον Ημιμαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες 14:11.

Στη Μαδρίτη

Το Σαββατοκύριακο 25-26 Μαρτίου οι δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου έδωσαν στον Ταΰγετο, τα Φάρσαλα, τη Σπερχειάδα και τη Βεργίνα τη συνέχεια στην εγχώρια παρουσία σε αγώνες δρόμου και βουνού, ενώ η Μαδρίτη πήρε σειρά για το σερί των συμμετοχών σε διοργανώσεις ανά την Ευρώπη. Έτσι μετά τις παρουσίες δρομέων του ΣΔΥΒ μία βδομάδα πριν σε Βαρκελώνη, Ρώμη και Λεμεσό, αυτή τη φορά στην ισπανική πρωτεύουσα έτρεξε ο Χρίστος Ρίκος, που τερμάτισε τον Ημιμαραθώνιο της πόλης σε 1 ώρα 59:59.

Σε Ταΰγετο, Φάρσαλα, Σπερχειό, Βεργίνα

Διπλό αγώνα και τριπλή επιτυχία είχε εξάλλου ο Χρήστος Αγνουσιώτης στο 12ο Τaygetos Challenge 2023. Ο αθλητής το Σάββατο έτρεξε στον αγώνα VerticalSpeed 650 μέτρων με θετική υψομετρική 150μ, όπου πήρε την 4η θέση με χρόνο 4:38. Το πρωί της Κυριακής αγωνίστηκε στον Marathon 37KM (υψομετρική 2.154μ), όπου με 4:16:44 τερμάτισε 3ος. Στη συνολική βαθμολογία των δύο αγώνων με την κατάταξη που έγινε για όσους δρομείς έτρεξαν και στις δύο διαδρομές, ο Χρήστος Αγνουσιώτης κατέλαβε τη 2η θέση, ενώ επίσης βραβεύθηκε και ως νικητής της ηλικιακής κατηγορίας.

131 δρομείς έτρεξαν στα Φάρσαλα τον Ορεινό Αγώνα 2ο Μυρμιδόνων Άθλο 21χλμ και στην πρώτη δεκάδα τερμάτισαν τρεις αθλητές του συλλόγου με τον Φιλάρετο Μπούκη να στέφεται νικητής με 1:49:29. Την 9η θέση κατέλαβε με 2:07:08 ο Απόστολος Μπαρμπούλης, ενώ 10ος ήταν ο Θανάσης Χάδος, που σημείωσε χρόνο 2:09:43.

Τον 3ο συνεχόμενο Ημιμαραθώνιο μέσα σε 15 ημέρες έτρεξε η Βάνα Σπύρου και ανέβηκε στο βάθρο ως 3η στη γενική κατάταξη γυναικών και 1η στην κατηγορία στον 6ο Ημιμαραθώνιο Σπερχειού Φθιώτιδας «Αθανάσιος Ακρίδας» με χρόνο 1:54:38. Οι προηγούμενες πρόσφατες συμμετοχές της αθλήτριας του ΣΔΥ Βόλου ήταν στους Ημιμαραθωνίους Καλαμπάκας-Τρικάλων και Αθήνας, πριν ακολουθήσουν τον Απρίλιο οι αγώνες της στον Ημιμαραθώνιο Βόλου, τον Ημιμαραθώνιο Πάτρας και τον Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης Μέγας Αλέξανδρος.

Ο ορεινός αγώνας 4ος Δρόμος των Ανακτόρων έγινε στη Βεργίνα, με τον Αμβρόσιο Δημητριάδη να παίρνει την 5η θέση στη γενική κατάταξη των 8,3 χιλιομέτρων με 45:23 και την 1η θέση στην κατηγορία.

Την Κυριακή ο Ημιμαραθώνιος Βόλου

Ο 7ος Ημιμαραθώνιος Βόλου θα γίνει την Κυριακή 2 Απριλίου και οι εγγραφές ολοκληρώθηκαν. Η Οργανωτική Επιτροπή του 7ου Ημιμαραθωνίου Βόλου ανακοινώνει ότι όπως καθιέρωσε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου από τη διοργάνωση του 2019, ο αγώνας θα έχει φιλανθρωπική χροιά. Για το 2023, μέρος από τις συμμετοχές του αγώνα θα διατεθεί για την ενίσχυση με υλικοτεχνικό εξοπλισμό της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας, που κάθε χρόνο συμβάλλει τα μέγιστα στην υποστήριξη του Ημιμαραθωνίου Βόλου. Στον αγώνα του 2022, η αντίστοιχη προσφορά έγινε προς το Ορφανοτροφείο Βόλου.