Το ματς της χρονιάς στο Βασδέκειο, Θησέας-Αίας 6-6!

το-ματς-της-χρονιάς-στο-βασδέκειο-θησέ-927928

Ανεπανάληπτα πράγματα στο Βασδέκειο έγιναν ανήμερα της 25ης Μαρτίου στο ματς της 20ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΘ Θησέας Αγριάς-Αίας Σούρπης, με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλα κέφια και να έρχονται ισόπαλες με το εκπληκτικό 6-6.

Μάλιστα ο Θησέας είχε προηγηθεί με 3-0 και 5-2, αλλά βρέθηκε να χάνει με 5-6, ωστόσο κατάφερε και ισοφάρισε, σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος.

Ο Θησέας έφτασε στο 3-0 με τα γκολ των Αλαμάνη (2’, 4’) και Αλεξίου (37’), αλλά ο Αίας μείωσε σε 3-2 χάρη στα τέρματα των Ξηροκώστα (40’), Μπιρμπίλη (43’) με το 3-2 να είναι το σκορ του πρώτου 45λεπτου.

Αλμασίδης (61’) και Κουκούτης (64’) έδωσαν και πάλι προβάδισμα τριών γκολ στον Θησέα (5-2), με τους Αγριώτες να πιστεύουν ίσως ότι τελείωσε το ματς. Όμως, ο Αίας έκανε το απίστευτο να πετύχει τέσσερα γκολ σε περίπου ένα είκοσι λεπτά.

Συγκεκριμένα, με αυτογκόλ έγινε το 5-3 στο 69’, για να έρθουν οι Μπιρμπίλης (74’), Κωστούλας (85’), Δημητρίου (88’) να κάνουν την ολική ανατροπή με 5-6.

Τελικά ο Αλμασίδης στο 90’ με υπέροχη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στη δεξιά γωνία (σ.σ. η μπάλα βγήκε εκτός εστίας, καθώς τα δίχτυα ήταν… τρύπια!) διαμόρφωσε το τελικό 6-6.

ΘΗΣΕΑΣ (Κόφφας): Κοντοστάθης, Λίτσος, Αλμασίδης, Καραλόπουλος, Μίχος (60’ Σιμιτσής), Αλεξίου, Καραμανλής (70’ Μέρο), Χατζησταμάτης, Αλαμάνης, Νάκας (61’ Κόφφας), Σιώμος (61’ Κουκουτής)

ΑΙΑΣ (Ανδρωνάς): Γκόγκος, Φαράντος, Μπιρμπίλης, Ξηροκώστας, Στεφανής, Μπιρτσάι, Κομπούρας (46’ Κωστούλας), Βούλγαρης (67’ Γκιόκα), Θ. Παπαδόπουλος (89’ Χρυσικός), Δημητρίου, Νικογιάννης (55’ Ντούρας)

*Στο άλλο σαββατιάτικο ματς είχαμε Ακρόπολη-Τοξότης 0-0.