Συντριβή για τη Νίκη στα Γιάννινα

συντριβή-για-τη-νίκη-στα-γιάννινα-925352

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το ματς του Βίκου με τη Νίκη στο νέο κλειστό Ιωαννίνων, αφού οι γηπεδούχοι, που είναι πρωτοπόροι του τρίτου ομίλου της Β’ Εθνικής, έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και συνέτριψαν τους Βολιώτες με 39 πόντους διαφορά για την 21η αγωνιστική.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Το τελικό 92-53, που αποτελεί τη βαρύτερη ήττα της Νίκης για φέτος, είναι ενδεικτικό της απόλυτης κυριαρχίας των παικτών του Βίκου, οι οποίοι δεν έκοψαν ρυθμό ως το τέλος και επεδίωξαν την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διαφορά.

Οι Γιαννιώτες είχαν διψήφιο προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο διεύρυναν συνεχώς, με τη Νίκη να μην μπορεί να αντεπεξέλθει σε καμία στιγμή του παιχνιδιού.

Να σημειωθεί ότι ο Νίκος Παπαδόπουλος έπαιξε, χωρίς να έχει προπονηθεί τις τελευταίες μέρες, λόγω της απώλειας του παππού του.

Σε δήλωση που έκανε στο taxydromos.gr ο προπονητής της Νίκης, Ανδρέας Μαύρος, ανέφερε: «Εμείς δεν μπήκαμε ποτέ στο γήπεδο και οι αντίπαλοι δεν χαλάρωσαν ούτε λεπτό. Μας αποσυντόνισαν τελείως και έβαλαν όλα τα σουτ, ενώ όποιος κι αν έμπαινε στο γήπεδο δεν υπήρχε διαφορά στην απόδοση».

Αυτή ήταν η τελευταία έξοδος για τη Νίκη, που μετά τη διακοπή για την 25η Μαρτίου υποδέχεται στο φινάλε τον Ολυμπιακό Βόλου, θέλοντας να κλείσει επιτυχώς το πρωτάθλημα, ενώ μετά θα δοθεί άδεια τριών εβδομάδων για ξεκούραση στους παίκτες, για να επανέλθουν στη συνέχεια για μία μεταβατική περίοδο προπονήσεων. Εξάλλου, η 6η θέση που κατέλαβε η Νίκη της δίνει την απευθείας σωτηρία και δεν παίζει ούτε πλέι οφ ούτε πλέι άουτ.

Δεκάλεπτα: 29-18, 54-29, 68-41, 92-53

ΒΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Κωστόπουλος): Αποστόλου, Γυφτάκης 6 (1), Αναγνωστάκης 11 (3), Μαυρογιάννης 8, Ιωαννίδης 8, Τσιλούλης 11 (2), Πάτρας 6, Δήμος 2, Καλαμπάκας 10 (2), Λαμπρόπουλος, Κοτσάνος 6, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 24 (2)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος): Βρεττάς 11 (1), Κωστούλας 5 (1), Βερτζάγιας, Σιπητάνος 15 (3), Κουτίνας 4, Παπαδόπουλος 12, Δελεντζές 2, Σπανόπουλος, Ιντό, Βλαχογιάννης 4, Τσεσμετζίδης.