Ξεπέρασε το «φράγμα» των 30 γκολ ο Παπαδημητρίου

ξεπέρασε-το-φράγμα-των-30-γκολ-ο-παπαδ-924376

Οκτώ αγωνιστικές απομένουν για την ολοκλήρωση της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣΘ και στην προχθεσινή εμβόλιμη 18η, παρότι δεν ήταν από τις πιο παραγωγικές σε γκολ, φτάσαμε τα 450, ενώ ο Ιάσων Παπαδημητρίου ξεπέρασε το φράγμα των 30 τερμάτων, φτάνοντας με χατ-τρικ τα 32 και πάει να σπάσει τα ρεκόρ της τελευταίας 15ετίας στο σκοράρισμα!

Τα 450 γκολ ως τώρα στην Α’ Κατηγορία έχουν επιτευχθεί από 154 ποδοσφαιριστές, με τις πιο παραγωγικές αγωνιστικές να είναι η 1η, η 5η και η 13η με 31 γκολ, ενώ οι λιγότερο παραγωγικές με 18 γκολ ήταν η 9η, η 14η και η 15η.

Ο Ιάσων Παπαδημητρίου, έχοντας πετύχει τα 32 από τα 67 γκολ της Αγίας Άννας, είναι πρώτος στον πίνακα των σκόρερ με τον περσινό (23 γκολ) σκόρερ Δ. Γάρο να είναι φέτος δεύτερος με 15.

Στα 30 γκολ είχε φτάσει την περίοδο 2018-19 ο Μάνος Πάσχος ως παίκτης του Ρήγα, το 2011-12 ο Λευτέρης Δενελάβας είχε 35 και την προηγούμενη χρονιά (2010-11) σκόραρε με τον Θησέα 37, με τον αείμνηστο Απ. Πλασταρά να έχει 36 γκολ την περίοδο 2008-09 με τον Πρωτεσίλαο…και το ρεκόρ με 39 την περίοδο 2007-08.

Ο Παπαδημητρίου έχει βρει δίχτυα φέτος στα 17 από τα 18 ματς της Αγίας Άννας, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως, όταν δεν σκόραρε, η ομάδα του δεν κέρδισε (έχασε 1-0 στο Βελεστίνο και είχε ισοπαλία 1-1 με τον Πύρασο).

Το ρεκόρ του Παπαδημητρίου στο τοπικό πρωτάθλημα ήταν τα 21 γκολ της περιόδου 10-11 με τον Μαγνησιακό, που όμως τον έφερναν στην 7η θέση πίσω από τους Λευτ. Δενελάβα (37-Θησέας), Κέρι Λόρι (36- Γ.Σ.Α.), Απ. Πλασταρά (31- Γ.Σ.Α.), Δημ. Σατελιάν (24-Κένταυρος), Αντ. Τζοβάρα (23- ΑΕ 2002), Θαν. Κωστούλα (23-Αίας), ενώ παίζοντας σε μεγαλύτερα πρωταθλήματα από την ΕΠΣΘ πέτυχε 85 γκολ!

Στη φετινή περίοδο ως τώρα ο πίνακας των σκόρερ διαμορφώνεται ως εξής:

Οι σκόρερ

32 ΓΚΟΛ: Ιάσων Παπαδημητρίου (Αγία Άννα)

15 ΓΚΟΛ: Δημήτρης Γάρος (Ρήγας Φεραίος)

13 ΓΚΟΛ: Γιάννης Αραπίτσας (Γ.Σ.Α.)

9 ΓΚΟΛ: Γιάννης Κορέτα (Αγία Άννα), Νίκος Παγώνης (Ακρόπολη), Αλέξανδρος Σιώμος (Μαγνησιακός), Ηλίας Βλάχος (Μαγνησιακός)

8 ΓΚΟΛ: Τάσος Τσελεπής (Αγία Αννα), Μάριος Κομπούρας (Αίας), Δημήτρης Παρίσης (ΑΕ 2002), Ροτζέριο Μάρτινς (Πύρασος),

7 ΓΚΟΛ: Δημήτρης Σέττος (Αγία Άννα), Δημήτρης Γκλαβίνης (Σαρακηνός), Γιώργος Αλμασίδης (Θησέας), Γιώργος Δημητρίου (Αίας), Τάσος Μπουμπούκης (Πύρασος),

6 ΓΚΟΛ: Μάριος Φουρκιώτης (Πύρασος), Κώστας Σιόβας (Ρήγας Φεραίος), Βαγγέλης Νικογιάννης (Αίας), Μάνος Πάσχος (Αγχίαλος), Μάνθος Χειλάς (ΓΣΑ).