Στέρησαν το διπλό από την Ανόρθωση οι διαιτητές

στέρησαν-το-διπλό-από-την-ανόρθωση-οι-δ-920256

Η Ανόρθωση έφτασε κοντά σε ένα τεράστιο διπλό μέσα στην έδρα του Α.Ο. Τρίκαλα, αλλά οι διαιτητές, και ειδικά ο Παζώλης, την εξανάγκασαν σε ήττα με 101-98 στην παράταση μετά το 89-89 του 40λεπτου.

Ο Γκοντόπουλος ήταν αυτός που ισοφάρισε στο τέλος του κανονικού αγώνα με τρίποντο, στα 7’’ πριν τη λήξη, με την Ανόρθωση να έχει μείνει πίσω με 15 πόντους στο 4.20’, αλλά να επανέρχεται. Στην αρχή της παράτασης χρεώθηκαν ανύπαρκτα φάουλ Σιμάκης και Μπόγδανος, που συμπλήρωσαν πέντε και δεν συνέχισαν, ενώ ενδιάμεσα το καθαρό επιθετικό φάουλ του Λεπενιώτη μετατράπηκε σε αμυντικό. Στην παράταση ο Σούλκο μετά από εύστοχο τρίποντο του Καραγεώργου έγραψε με βολές το τελικό 101-98 και ο Τσιακλάγκανος στα 2’’ αστόχησε σε μακρινό τρίποντο, έχοντας κι αυτός χρεωθεί στο 95-95 ανύπαρκτο φάουλ, υψώνοντας απλώς κάθετα τα χέρια του.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο με βολές τους τελευταίους 18 πόντους τους και εκτέλεσαν συνολικά 42 βολές έναντι 22 της Ανόρθωσης, δείγμα της εύνοιας που είχαν οι Τρικαλινοί.

Δεκάλεπτα: 25-29, 49-47, 64-63, 89-89 (κ.α.), 101-98

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 18 (5), Τζούμας, Γκοντόπουλος 19 (4), Ιλτσογλου 11 (1), Μπόγδανος 22 (1), Τσιακλάγκανος 9 (3), Σιμάκης 8, Σκαμάγκας, Σταθούρος, Φιλίππου, Παρασκευάς 7, Ζησόπουλος 4.