Ανετα η Ανόρθωση, 82-62 την Αμφισσα

ανετα-η-ανόρθωση-82-62-την-αμφισσα-913956

Με τον Μπόγδανο να επιστρέφει έπειτα από σχεδόν δύο μήνες και τον Μιχάλη Καπουρνιώτη να χρησιμοποιεί τους έντεκα διαθέσιμους παίκτες του από το πρώτο ημίχρονο κιόλας, μεταξύ αυτών και τον αμφίβολο Τσιακλάγκανο, η Ανόρθωση κατάφερε να νικήσει σήμερα στο ΕΑΚ του Βόλου την Αμφισσα άνετα με 82-62 σε εξ αναβολής ματς της 16ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά και έχαναν με 16-21 στην πρώτη περίοδο, ενώ η απόσταση των πέντε πόντων επαναλήφθηκε και στο 12’ (19-24).

Ωστόσο, από εκείνο το σημείο έως το 18’ η Ανόρθωση είχε ένα εκπληκτικό διάστημα, κάνοντας φοβερό σερί 15-0 και μετέτρεψε το εις βάρος της 19-24 σε 34-24, για να λήξει το πρώτο μέρος με 36-28.

Ο Παρασκευάς ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του στα μισά του παιχνιδιού με 12 πόντους και ξεκίνησε το δεύτερο 20λεπτο με την κεκτημένη ταχύτητα του πρώτου, παίρνοντας γκολ-φάουλ, ωστόσο έχασε τη βολή, δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα δέκα πόντων στην Ανόρθωση (38-28).

Αυτό επαναλήφθηκε στο 7.30’ με καλάθι του Μπόγδανου, ενώ στο +11 έστειλαν την Ανόρθωση οι βολές του Καραγεώργου στο 5.19’ (43-32) και στο +13 στο 3.52’ το δίποντο του Φιλίππου κάτω από το καλάθι (47-34).

Στη συνέχεια ο Γκοντόπουλος με τρίποντη «βόμβα» στο 3.13’ ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να πάρουν τάιμ άουτ, γράφοντας το 50-36 (+14), ενώ ο Μπόγδανος στο 1.25’ κι αυτός με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 15 πόντων στους Βολιώτες (56-41) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση.

Η διαφορά αυξήθηκε στους δεκαέξι στα 50’’ με νέο σουτ έξω από τα 6.75’ του Καραγεώργου, με το 59-43 να είναι το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι πήγαν στο +17 με τον Μπόγδανο στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (61-44) και στο +18 με τρίποντο του Καραγεώργου στο 6.05’, που ήταν το δεύτερο συνεχόμενο για τον έμπειρο γκαρντ (69-51).

Ο Σιμάκης επέτρεψε στην ομάδα του στο 4.26’ να ξεφύγει με +21 με γκολ-φάουλ (74-53), ενώ η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι ήταν οι 23 πόντοι στο 4.05’ με καλάθι του Παρασκευά (76-53).

Μέχρι το 2.50’ η Αμφισσα, εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα της Ανόρθωσης, έκανε ένα 0-7 και μείωσε σε 76-60, κάτι που ανάγκασε τον Μιχάλη Καπουρνιώτη να πάρει τάιμ άουτ, για να αφυπνίσει τους παίκτες του, οι οποίοι σοβαρεύτηκαν και κέρδισαν τελικά με 82-62, με το τελευταίο καλάθι του αγώνα να είναι το τρίποντο του Ζησόπουλου.

Καλύτερος των νικητών ήταν ο Θωμάς Καραγεώργος με 21 πόντους, οι 18 εκ των οποίων έξω από τα 6.75.

Δεκάλεπτα: 11-16, 36-28, 59-43, 82-62

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 21 (6), Γκοντόπουλος 11 (2), Ίλτσογλου 5 (1), Ζησόπουλος 3 (1), Μπόγδανος 9 (1), Τσιακλάγκανος, Σταθούρος 4, Σιμάκης 9, Σκαμάγκας, Φιλίππου 4, Παρασκευάς 16

ΑΜΦΙΣΣΑ (Γίδας): Τσικνής, Οικονόμου 5, Παπαδής 10, Τσιγγενόπουλος 13 (1), Ξαγάρας 2, Γκιζογιάννης 17 (1), Μαμαρέλης 3, Υμερι 12 (1)