Ντέρμπι-«θρίλερ» με νικήτρια την Ανάληψη στην Α1 ΕΣΚΑΘ

ντέρμπι-θρίλερ-με-νικήτρια-την-ανάλ-908488

Σπουδαίο ματς έγινε στο ΕΑΚ του Βόλου ανάμεσα σε Ανάληψη και Αιολικό για την 15η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ. Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι και κρίθηκε στην παράταση με έναν πόντο διαφορά υπέρ των γηπεδούχων, που στάθηκαν πιο τυχεροί και πήραν την 11η νίκη τους με 71-70.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Από την άλλη ο Αιολικός έπαιξε εξαιρετικά μετά την κακή εμφάνιση με την Α.Ε. Τρικάλων, αλλά δεν μπόρεσε στις λεπτομέρειες να αποφύγει τη δέκατη ήττα του.

Οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Στεργιόπουλου ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κερδίζοντας τα τρία πρώτα δεκάλεπτα, αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Καραγιώργου πήγαν το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Ίλτσογλου ήταν αυτός που ισοφάρισε στο τέλος της κανονικής διάρκειας σε 61-61, με τους διαιτητές να μετρούν το καλάθι ως δίποντο, θεωρώντας ότι ο παίκτης της Ανάληψης πάτησε τη γραμμή των 6.75, την ώρα που σούταρε, ενώ στην τελευταία επίθεση του Αιολικού αστόχησε ο Βαϊόπουλος.

Κατά τη διάρκεια της παράτασης ο Αιολικός έχασε με πέντε φάουλ τον ηγέτη του Αντώνη Σαμαρά, ενώ η Ανάληψη προηγήθηκε ακόμη και με +5 (66-61). Ο Μισαηλίδης, που πέτυχε όλους τους πόντους του Αιολικού στο εξτρά πεντάλεπτο, μείωσε σε 66-64 με τρίποντο, με βολές του Καλαϊτζή έγινε το 68-64, αλλά με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6.75 ο Μισαηλίδης έφερε τον Αιολικό σε απόσταση αναπνοής (68-67).

Τη λύση στην Ανάληψη έδωσε ο Ευαγγελινός, που ήταν μαζί με τον Καλαϊτζή οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας τους, γράφοντας το 71-67, που αρκούσε, όπως αποδείχθηκε, για τη νίκη των κυανέρυθρων.

Ο Μισαηλίδης μετά από φάουλ που κέρδισε σε τρίποντο μπορεί να έβαλε και τις τρεις βολές, αλλά το 71-70 δεν άλλαξε έως τη λήξη, καθώς οι δύο ομάδες είχαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις, με τον Μισαηλίδη πάλι να παίρνει το τελευταίο σουτ του αγώνα, αλλά να αστοχεί.

Ανάληψη-Αιολικός 71-70 (61-61 κ.δ.)

Δεκάλεπτα: 16-23, 28-36, 45-51, 61-61 κ.δ. , 71-70 παρ.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Ιλτσογλου 9 (1), Μπάρτζος, Ευαγγελινός 24 (5), Κοντοβάς, Φαλάγγας, Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 3, Σιρολιάνης, Καλαϊτζής 20, Βούλγαρης, Καρασάββας 1, Χαϊμαντάς 14.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στεργιόπουλος): Μπέας, Ζαρνακούπης 10 (1), Σαμαράς 13 (2), Βόντζος 2, Σταθόπουλος, Μισαηλίδης 33 (5), Κολτσιδόπουλος, Νικομάνης, Νικολαΐδης, Βαϊόπουλος 12, Χαρχαρής, Οικονόμου

Ίωνας-Φοίβος 83-61

Θετικό «ισοζύγιο» νικών-ηττών για τον Ιωνα μετά το άνετο 83-61 επί του Φοίβου Γιάννουλης στο «Β. Παρασκευόπουλος».

Ο Ιωνας, για να φτάσει στο όγδοο ροζ φύλλο αγώνα σε 15 ματς, πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα, καθώς με φοβερή άμυνα, πολύ όμορφο μπάσκετ και ευστοχία στην επίθεση ήταν μπροστά στο 10’ με 29-6. Χαρακτηριστικό είναι ότι αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι έβαλαν έξι τρίποντα, τρία με τον Γιαννιώτη, δύο με τον Καλογερόπουλό και ένα με τον Κορτέση.

Ωστόσο, ο Φοίβος άρχισε σιγά-σιγά να μειώνει και μέχρι το 25’ είχε πλησιάσει στους πέντε. Τότε ο Ιωνας σοβαρεύτηκε και πάλι και μέχρι το 30’ είχε ανεβάσει τη διαφορά στο +14.

Στην 4η περίοδο, με τον Ιωνα να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και άνοιξαν κι άλλο … την ψαλίδα, φτάνοντας ακόμη και στο +25, για να κερδίσουν τελικά με +22.

Δεκάλεπτα: 29-6, 45-29, 63-49, 83-61

ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Καλογερόπουλος 27 (4), Κορτέσης 7 (1), Ζήσης , Παλάσκας 2, Γενιτσαρίδης, Ζήσης 3 (1), Τσώλης 10 (2), Μαστέλλος 6, Χρηστομάνος 3, Γιαννιώτης 13 (3), Χαρχαρής 2, Αγάλου 4, Παππάς 6

ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ (Κυριάκης): Θεοδωρόπουλος 5, Λάιος 13 (2), Ντεντεγκιόνι 2, Μπαρούτας, Δεμίρης, Μπακαρός 11 (1), Καμζέλας 5, Οικονόμου 10, Τριανταφυλλίδης 2, Βησσαρίου 9, Τσιγκρίκης, Ανδρέου, Ρηγόπουλος 4

Α.Ε. Τρικάλων-ΓΣ Βόλου 77-65

Προσπάθησε, ξεκινώντας ιδανικά, αφού προηγήθηκε με εννιά στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν απέφυγε την 14η ήττα του ο Γ.Σ. Βόλου, που έχασε εκτός έδρας από την Α.Ε. Τρικάλων με 77-65.

Οι Τρικαλινοί πήραν σοβαρό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, μετατρέποντας το +6 του ημιχρόνου σε +11 και στη συνέχεια κράτησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα.

Δεκάλεπτα: 8-17, 33-27, 49-38, 77-65

Α.Ε. ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Παπαγιάννης): Μαρινάκης 2, Παπαγιάννης 2, Τσάκαλος 19, Ναλμπάντης 4, Μπαρσάκης 7 (2), Μαραθοκαμπίτης 4, Ντούρβας 3 (1), Ελευθεριάδης 5, Τζόκας 21 (4), Αργυρόπουλος 2, Στάππας 8, Καβανόζης

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Σιδηρόπουλος): Σαμαράς, Τζιώρτζιος 20 (4), Τρασάς 17, Κατσαούνης, Κυνουργιόπουλος, Ζάχος 8, Κέτουλας 7, Πάντος 2, Καλιτζέος 11 (1)