Πήρε το ντέρμπι η Αγριά, μεγάλο διπλό για Γ.Σ.Α.

πήρε-το-ντέρμπι-η-αγριά-μεγάλο-διπλό-γι-908485

Η Αγριά ήταν η νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ, καταβάλλοντας την αντίσταση της Ανόρθωσης με 78-72 και πήρε τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου στο ΕΑΚ, κατακτώντας το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια, αλλά στο τέλος η Αγριά πήρε ένα μικρό πλεονέκτημα τριών πόντων και με επιμέρους σκορ 5-2 στο τελευταίο λεπτό με 3/4 βολές του Αντωνόπουλου και ένα καλάθι του Αμπάρη έφτασε στο τελικό +6, που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

Ο Καραμήτσος, που τραυματίστηκε στη 2η περίοδο, αλλά επανήλθε, ήταν πρώτος σκόρερ της Αγριάς με 21 πόντους, ενώ ο Ίλτσογλου πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 26.

Να σημειωθεί ότι τραυματίας αγωνίστηκε ο Παρασκευάς των φιλοξενούμενων, που είχε υποστεί διάστρεμμα την Παρασκευή.

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-36, 54-56, 78-72

ΑΓΡΙΑ (Στρατίκης-Τύμπας): Αντωνόπουλος 3, Μοιρώτσος, Καραμανλής 6 (1), Ντάκης 10 (1), Χαντζόπουλος 2, Καραμήτσος 21 (2), Φύκας 18 (2), Σαλεπτσής, Αμπάρης 18 (1), Γκουντόπουλος, Καλαμπόκας

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 10 (2), Τζούμας, Γκοντόπουλος 6, Ίλτσογλου 26 (4), Ζησόπουλος 3 (1), Μπόγδανος, Τσιακλάγκανος, Σταθούρος 3 (1), Σιμάκης 9, Σκαμάγκας, Φιλίππου, Παρασκευάς 15.

Σπουδαίο διπλό για Αλμυρό

Μπορεί να έχανε με τρεις στο ημίχρονο, αλλά ο Γ.Σ. Αλμυρού ήταν καλύτερος στο δεύτερο και με επιμέρους σκορ 30-42 αυτό το διάστημα πέρασε με το διπλό από την έδρα των Ιωαννίνων Σ.Κ. με 61-70, παραμένοντας στην κορυφή μαζί με τις Σοφάδες με την 13η νίκη του. Φοβερή εμφάνιση έκανε ο Πολίτης με 34 πόντους, οι 24 εκ των οποίων με τρίποντα!

Δεκάλεπτα: 16-16, 31-28, 45-49, 61-70

ΙΩΑΝΝΙΝΑ Σ.Κ. (Παπαδόπουλος): Ζώτος 2, Νταβουλτζόπουλος 15, Ξιούρας 17 (2), Βάσης 20 (3), Πολύζος, Mιλάνοβιτς, Μπαρτζώκας 3, Πετσίτης, Δάσκαλος 4

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Μυλωνάς, Μαμούρας 3 (1), Μασούρας, Σερμέτης, Παπούλιας 8, Βαλαμούτης 15 (4), Τσαβές, Πολίτης 34 (8), Τάσσος 10.