Μεγάλες εμφανίσεις από τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

μεγάλες-εμφανίσεις-από-τους-δρομείς-τ-907390

Ιδανικά εξελίχθηκε η αγωνιστική παρουσία για το δρομικό κίνημα της Μαγνησίας την Κυριακή 15 Ιανουαρίου, με τους αθλητές μέλη του ΣΔΥ Βόλου να δίνουν εντυπωσιακό «παρών» σε τέσσερις διαφορετικές διοργανώσεις, όλων των τερέν και των απαιτήσεων.

Ο ΣΔΥΒ έτρεξε με νέο ρεκόρ συμμετοχών στον Λέβαδο Trail και πήρε μέρος στον αγώνα του Ολύμπου Rogkas, όπου μάλιστα υπήρξε παράλληλα και η πρώτη εθελοντική προσφορά του έτους από μέλη του.

Η Εύα Δαφνή τερμάτισε τον πρώτο της αγώνα υπεραπόστασης στον Βυζαντινό Αγώνα Δρόμου 50χλμ, ενώ ο σύλλογος βρέθηκε επίσης και στο Άλσος Βεΐκου Αττικής.

Οι δράσεις για τη συνέχεια περιλαμβάνουν την κοπή πίτας του ΣΔΥ Βόλου, που θα γίνει στις 3 Φεβρουαρίου, τις ετοιμασίες για τον 7ο Ημιμαραθώνιο Βόλου, τις εγγραφές και τις εκδρομές για τους σημαντικούς αγώνες της Άνοιξης.

Αναλυτικότερα:

Ο Λέβαδος 2023 έγινε στη Λειβαδιά με 498 συμμετοχές στα 24,2χλμ και 482 στα 10,7χλμ. Οι αγώνες έχουν αφετηρία και τερματισμό την περιοχή των πηγών της Έρκυνας (ΚΡΥΑ). Οι διαδρομές ξεκινούν από υψόμετρο 179 μέτρων και φθάνουν στο υψηλότερο σημείο τα 905 μ. ο πρώτος και τα 580 μ. ο δεύτερος. Η συνολική υψομετρική ανάβαση των αγώνων είναι αντίστοιχα 1.550 και 650 μέτρα.

Ο αγώνας έγινε για 7η χρονιά, με τον ΣΔΥΒ να τρέχει για ισάριθμη φορά, ενώ φέτος με τις 19 συμμετοχές των μελών του ο σύλλογος συνέτριψε τους αριθμούς των προηγούμενων χρόνων.

Στην κύρια απόσταση ο Χαράλαμπος Μαντζίρης ήταν γρηγορότερος, παίρνοντας την 37η θέση με 2:45:00. Ακολούθησε ο Γιάννης Αργύρης, που μάλιστα ήταν 2ος στην κατηγορία και βραβεύθηκε, ενώ η Αντωνία Ελευθεράκη επίσης ανέβηκε στο βάθρο της κατηγορίας, παίρνοντας την 3η θέση.

Ο Γιάννης Παπαδόπουλος με 1:17:05 ήταν ο πιο γρήγορος στα 10,7 χιλιόμετρα. Από το γυναικείο team, η Δήμητρα Πουλούλη τερμάτισε σε 1:32:29 και η Έλενα Κουμπή σε 1:41:37. Στον αγώνα μετείχαν οι τρεις από τους πιο παλιούς δρομείς του ΣΔΥ Βόλου που ξεκίνησαν να τρέχουν από τη δεκαετία του 80: οι Παντελής Σάμιος, Μιχάλης Άκερμαν, Θεόδωρος Στόρτος.

392 Θεόδωρος Στόρτος 1:44:00

Ο Rogkas 2023 έγινε επίσης την Κυριακή 15/1/23 στον Όλυμπο, ένας χειμερινός αγώνας που φτιάχτηκε, για να κινείται στο χιόνι, το οποίο όμως φέτος ήταν ανύπαρκτο. Η διαδρομή είναι απόστασης 27 χιλιομέτρων με συνολική υψομετρική ανάβαση 1.900 μέτρων και ως συνοδοί του τελευταίου δρομέα ως εθελοντές της διοργάνωσης έτρεξαν οι Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης και Γιώργος Τσοκάνης.

Στον παράλληλο αγώνα «Χιονιάς» (18χλμ, 1.200μ υψομετρική) 10ος τερμάτισε ο Χριστόφορος Βάτσας με 2:24:18 και 19η η Κωνσταντία Σπανού με 4:30:12. Μέρος της διαδρομής έτρεξαν οι Λίνα Παπακυριαζή, Λένα Ταμπούρη.

Η Εύα Δαφνή έτρεξε τον πρώτο της αγώνα υπεραπόστασης και τον συνδύασε με ιδανικό ντεμπούτο. Η νέα αθλήτρια του ΣΔΥ Βόλου κατέλαβε τη δεύτερη θέση στην κατηγορία και την 31η στις γυναίκες με χρόνο 6 ώρες 09:36 στον Βυζαντινό Αγώνα Δρόμου 50 χιλιομέτρων, που έγινε στα Μέγαρα Αττικής με 310 συμμετοχές. Ο Θωμάς Μαλιαχόβας έτρεξε προπονητικά μέρος της διαδρομής.

Στο Άλσος Βεΐκου στο Γαλάτσι έγινε το 7ο Veikou Trail και στα 20 χιλιόμετρα ο Νεκτάριος Βερικάκης με χρόνο 2:32:19 πήρε την 33η θέση.

Στις 3 Φεβρουαρίου

η κοπή πίτας του ΣΔΥΒ

Την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου και ώρα 21.00 ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου θα γιορτάσει με την κοπή πίτας, που θα πραγματοποιηθεί στο εστιατόριο ΝΕΑ ΡΕΜΒΗ στον Άγιο Ονούφριο. Οι κάρτες διατίθενται στο κατάστημα Aspirina μέχρι της εξάντλησής τους.

7ος Ημιμαραθώνιος Βόλου

Στις 2 Απριλίου ο Βόλος θα γιορτάσει με τον 7ο Ημιμαραθώνιο της πόλης, που θα φέρει στη Μαγνησία χιλιάδες επισκέπτες με τις οικογένειές τους. Οι εγγραφές γίνονται στο λινκ https://bit.ly/voloshalf2023, ενώ την πλήρη προκήρυξη μπορούν να διαβάσουν οι ενδιαφερόμενοι στο https://voloshalfmarathon.gr/voloshalf2023/. Προς διευκόλυνση για όσους μένουν ή βρίσκονται στον Βόλο, πληρωμές γίνονται επίσης στο κατάστημα Aspirina Δημητριάδος 160 με Γκλαβάνη στον Βόλο.

Εγγραφές για τους

αγώνες της Άνοιξης

Κάθε Τετάρτη από ώρα 18.00 έως 19.00, γίνονται από τον ΣΔΥΒ στο στάδιο ΕΑΚ Βόλου οι εγγραφές για τα μέλη του συλλόγου για τους προσεχείς αγώνες. Για όποιον δεν μπορεί να έρθει στο ΕΑΚ, εναλλακτικά μπορεί να επικοινωνήσει με τη σελίδα του συλλόγου ή στο μέιλ [email protected] ή με τον Κώστα Παλάντζα στο 6993953012. Στο ΕΑΚ και με τους προαναφερόμενους τρόπους, γίνονται επίσης οι εγγραφές νέων μελών. Οι αγώνες που άνοιξαν έως τώρα τις εγγραφές είναι οι εξής:

5 Μαρτίου Katerini Run 2023: Ημιμαραθώνιος 12 ευρώ, 5χλμ 5 ευρώ. Προθεσμία εγγραφών έως 22 Φεβρουαρίου.

12 Μαρτίου 14ος Ημιμαραθώνιος Καλαμπάκα-Τρίκαλα: Τα ποσά που όρισε η διοργάνωση για τις ομαδικές εγγραφές, είναι: Ημιμαραθώνιος 15 ευρώ, 5 χιλιόμετρα 12 ευρώ. Προθεσμία, έως 25 Φεβρουαρίου. Μετάβαση με το λεωφορείο (προαιρετικά) 10 ως 15 ευρώ, ανάλογα με τις συμμετοχές.

19 Μαρτίου 12ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας: Ποσό συμμετοχής 10 ευρώ Ημιμαραθώνιος, επίσης 10 ευρώ τα 5 χιλιόμετρα. Ενισχυμένο πακέτο 30 και 25 ευρώ αντίστοιχα. Προθεσμία εγγραφών ως 15 Φεβρουαρίου.

30 Απριλίου 17ος Διεθνής Μαραθώνιος Δρόμος Θεσσαλονίκης «Μέγας Αλέξανδρος»: Ποσό συμμετοχής, Μαραθώνιος 15 ευρώ, 10 και 5χλμ 8 ευρώ (ενισχυμένο πακέτο συν 25 ευρώ). Προθεσμία εγγραφών έως 29 Μαρτίου.