Αγωνιστικές εμπειρίες και μετάλλια για τους κολυμβητές του Μαγνησιακού

αγωνιστικές-εμπειρίες-και-μετάλλια-γ-907375

Πιστό στην άποψη των υπευθύνων του κολυμβητικού Τμήματος Γκιτέρσου Θανάση και Σταμάτη Μαρίας ότι η συλλογή εμπειριών είναι πολύ σημαντική στην εξέλιξη της αθλητικής απόδοσης, το κολυμβητικό τμήμα του ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΥ συμμετείχε στους ιδιαίτερα απαιτητικούς αγώνες που διοργάνωσε η ομάδα του ΩΚΕΑΝΟΥ στο ΟΑΚΑ με τη συμμετοχή 900 αθλητών στις προαγωνιστικές και 1150 στις αγωνιστικές κατηγορίες το Σαββατοκύριακο 14-15 Ιανουαρίου.

Δύο μετάλλια κατέκτησε η προαγωνιστική με την Κορώνη Ντέμη και τον Χατζάκο Ανάσταση και τρία μετάλλια η αγωνιστική με την Άρτεμη Γκιτέρσου, τον Σταθόπουλο Βασίλη και τον Γιαννιτσάκη Βασίλη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΚΟΡΩΝΗ ΝΤΕΜΗ: 3η 100 πετ., 9η 200 Μ.Α., 12η 100 πετ.

ΧΑΤΖΑΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ: 2ος 200 ύπτιο, 6ος 50 ύπτιο και 6ος 100 ύπτιο

ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΡΑΣ ΕΥΘΥΜΗΣ: 13ος 50 πρόσθιο, 15ος στα 300 πρόσθιο και 25ος στα 100 ελεύθερο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν η πρώτη τους εμφάνιση σε αγώνες εκτός περιφέρειας και με τόσες πολλές συμμετοχές, ωστόσο ανταποκρίθηκαν άψογα σε αυτή την πρωτόγνωρη εμπειρία και βελτίωσαν τις επιδόσεις τους!

Οσον αφορά την αγωνιστική ομάδα, ήταν ένα πολύ δυνατό τεστ μετά την προετοιμασία των Χριστουγέννων και τα αποτελέσματα έχουν θετικό πρόσημο. Κατέκτησαν συνολικά πέντε μετάλλια.

ΓΚΙΤΕΡΣΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ: 3η 200 πετ., 5η 50 πετ., 8η 200 Μ.Α.

ΚΩΣΤΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ: 31η 50 ύπτιο, 34η 100 ύπτιο, 20η 200 ύπτιο

ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ: 3ος 50 πρόσθιο, 3ος 100 πρόσθιο, 3ος 200 πρόσθιο

ΠΡΙΓΚΟΣ ΝΙΚΟΣ: 10ος 100 πρόσθιο, 7ος 200 πρόσθιο, 10ος 200 Μ.Α.

ΓΙΑΝΝΙΤΣΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ: 5ος 50 ύπτιο, 6ος 100 ύπτιο, 2ος 200 ύπτιο

ΣΥΤΖΑΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ: 5ος 50 ύπτιο, 13ος 100 ύπτιο, 43ος 100 ελεύθερο.

Ο πρόεδρος και το Δ.Σ. συγχαίρουν όλους τους συμμετέχοντες και τους εύχονται υγεία και καλή συνέχεια στην προσπάθειά τους.

Επτά μετάλλια στα Νικητήρια

Στην κατάκτηση αγωνιστικών εμπειριών στοχεύει η ομάδα του ΑΣΒ ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΥ και στις 8 Ιανουαρίου συμμετείχε στα Νικητήρια, που διοργανώθηκαν στον Βόλο. Η ομάδα κατέκτησε συνολικά επτά μετάλλια. Αναλυτικά:

ΚΟΡΩΝΗ ΝΤΕΜΗ: 2η θέση 400 ελεύθ., 1η θέση 50 πετ. και 400 Μ.Α.

ΧΑΤΖΑΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ: 2η θέση 50 ύπτιο και 100 ύπτιο

ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΡΑΣ ΕΥΘΥΜΗΣ: 3η θέση 50 πρόσθιο

ΜΑΥΡΟΦΩΤΗ ΧΡΥΣΑ: 3η θέση 50 πρόσθιο.

Συμμετείχαν επίσης οι Γιαννιτσάκη Ευαγγελία και Παράσχου Μαριάννα, οι οποίες βελτίωσαν τις επιδόσεις τους.

Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση των Καρυωτάκη Στελίνας, Κλήμη Αντώνη και Αγγελή Γιώργου, οι οποίοι, αν και συμμετείχαν για πρώτη φορά σε αγώνες, κολύμπησαν με αρκετά καλό επίπεδο τεχνικής παρά τη μικρή κολυμβητική τους ηλικία.

Ο πρόεδρος και το Δ.Σ. συγχαίρει τα παιδιά για την προσπάθειά τους και τους εύχεται καλή συνέχεια.