Η Αργεντινή του μυθικού Μέσι πέρασε στην αιωνιότητα

η-αργεντινή-του-μυθικού-μέσι-πέρασε-στ-875217

Στον καλύτερο τελικό Μουντιάλ όλων των εποχών επικράτησε της Γαλλίας του τρομερού Κιλιάν Μπαπέ με 4-2 στα πέναλτι έπειτα από επικό ματς που έληξε 2-2 στην κανονική διάρκεια και 3-3 στην παράταση!

13.321 ημέρες περίμεναν οι Αργεντινοί για να πατήσουν ξανά στην κορυφή του κόσμου. Από τον θρίαμβο της ομάδας του Ντιέγκο Μαραντόνα στο Μεξικό το 1986, ακολούθησαν πίκρες, αποτυχίες, δύο χαμένοι τελικοί το 1990 και το 2014 και πολλά δάκρυα. Ήρθε όμως το πλήρωμα του χρόνου και η δικαίωση για μια χώρα που ζει και αναπνέει για το ποδόσφαιρο. Το τρίτο Μουντιάλ μετά το 1978 και το 1986, έγινε κτήμα της Αργεντινής το 2022 στο ιστορικό πρώτο χειμερινό Μουντιάλ του Κατάρ.

Παράλληλα, ήρθε και η δικαίωση του κορυφαίου ποδοσφαιριστή που έχει δει το παγκόσμιο ποδόσφαιρο τα τελευταία 30 χρόνια! Στα 35 του ο μέγας Λιονέλ Μέσι έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στον τίτλο της Αργεντινής, ακολουθώντας τα χνάρια του σπουδαίου Μαραντόνα. Δύο φορές δήλωσε ότι αποχωρεί απ’ την εθνική ομάδα αλλά πάντοτε επέστρεφε με την ελπίδα του μεγάλου τίτλου. Και τελικά στο τελευταίο Μουντιάλ της σπουδαίας καριέρας του, οδήγησε την πατρίδα του στο «άγιο δισκοπότηρο» του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.

Ο σπουδαίος Μέσι πρόσθεσε στη συλλογή του, το πιο βαρύ ποδοσφαιρικό τρόπαιο, τον μοναδικό τίτλο που του έλειπε. Αυτόν τον τίτλο που δίχως αμφιβολία πια τον τοποθετεί πλάι στους κορυφαίους των κορυφαίων, τον Πελέ και τον Μαραντόνα! Εκεί βρίσκεται πλέον από κάθε άποψη ο Αργεντινός σούπερ σταρ, μαζί με τους «θεούς» του ποδοσφαίρου.

Το Μουντιάλ 2022 είναι το Μουντιάλ του Μέσι. Εκτός του τίτλου, των δύο γκολ που πέτυχε στον τελικό και του βραβείου του πολυτιμότερου παίκτη της διοργάνωσης, έγινε ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές στην ιστορία της διοργάνωσης (26) ξεπερνώντας τον Λόταρ Ματέους, έγινε κι εκείνος που έχει συμμετοχή σε 20 γκολ Μουντιάλ (12 πέτυχε και 8 μοίρασε), κάτι που ουδείς άλλος έχει πετύχει μετά το 1966. Έγινε και ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που σκοράρει σε όλες τις φάσεις στην ίδια διοργάνωση: στους ομίλους, στους 16, στους προημιτελικούς, στους ημιτελικούς και στον τελικό!

Έκανε τα πάντα ο Μπαπέ

Απέναντι στον Μέσι βρέθηκε ο τρομακτικός Κιλιάν Μπαπέ, ο οποίος έκανε ό,τι μπορούσε για να οδηγήσει τη Γαλλία στη δεύτερη σερί κατάκτηση. Πέτυχε χατ τρικ, τελείωσε το τουρνουά με οχτώ γκολ και έδειξε ότι δίκαια θεωρείται ο επόμενος κυρίαρχος στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο στη μετά Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο εποχή. Για τους Μπλε όμως δεν ήταν γραφτό να ισοφαρίσουν την επίδοση της Βραζιλίας του 1958 και του 1962 και της Ιταλίας του 1934 και του 1938. Ούτε και για τον ομοσπονδιακό τεχνικό Ντιντιέ Ντεσάν, ο οποίος δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει το ανεπανάληπτο δύο στα δύο του Βιτόριο Πότσο της Ιταλίας των 30s.

Aπ’ την άλλη πλευρά, ο Λιονέλ Σκαλόνι στα 44 χρόνια του έγινε ο νεότερος προπονητής που βρέθηκε σε τελικό Μουντιάλ μετά τον Ρούντι Φέλερ το 2002 (ήταν 42), ενώ έγινε ο νεότερος που το σήκωσε μετά τον συμπατριώτη του, Σέσαρ Λουίς Μενότι το 1978, που ήταν 39 ετών.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές

5 κατακτήσεις: Βραζιλία (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)

4 κατακτήσεις: Γερμανία (1954, 1974, 1990, 2014), Ιταλία (1934, 1938, 1982, 2006)

3 κατακτήσεις: Αργεντινή (1978, 1986, 2022)

2 κατακτήσεις: Γαλλία (1998, 2018), Ουρουγουάη (1930, 1950)

1 κατάκτηση: Αγγλία (1966), Ισπανία (2010)

Αργεντινή – Γαλλία 4-2 πέν. (3-3 παρ., 2-2 κ.ά.)

To φιλμ του τελικού

1’ Σέντρα στον μεγάλο τελικό.

10’ Το πρώτο δεκάλεπτο του ματς ανήκε στην Αργεντινή ασκώντας μεγάλη πίεση στη Γαλλία που έβγαλε σημαντικό πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας.

17’ Ωραία συνεργασία των Αργεντινών, σε εξαιρετική θέση ο Ντι Μαρία, που έκανε… τραγικό σουτ.

21’ Δίνει πεναλτι ο Μαρτσίνιακ σε πτώση του Ντι Μαρία απ’ τον Ντεμπελέ. Ο Αργεντινός έκανε τρομερή ντρίμπλα και απέφυγε τον Γάλλο. Αυστηρή απόφαση…

23’ Γκολ! 1-0 Η Αργεντινή με εύστοχη εκτέλεση του Λιονέλ Μέσι!

36’ Γκολ! 2-0 η Αργεντινή με τον Ντι Μαρία με εξαιρετικό τελείωμα έπειτα από μαγική συνεργασία Μέσι – Άλβαρες – Mακ Άλιστερ και ασίστ του τελευταίου.

41’ Διπλή αλλαγή έκανε ο Ντεσάν: Έβγαλε Ζιρού, Ντεμπελέ και έβαλε Τουράμ και Κολό Μουανί.

45’+7’ Τέλος ημιχρόνου με προβάδισμα δύο τερμάτων για την Αργεντινή. Χωρίς τελική προσπάθεια η Γαλλία, που δεν ακούμπησε καν την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή!

46’ Σέντρα του β’ ημιχρόνου δίχως αλλαγές στις ενδεκάδες.

70’ Πολύ πιο ανεβασμένη η Γαλλία, έκανε αισθητή την παρουσία της στο γήπεδο απ’ το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Μεγάλη απειλή όμως και πάλι δεν δημιούργησε.

79’ Πέναλτι για τη Γαλλία σε ανατροπή του Κολό Μουανί απ’ τον Οταμέντι.

80’ Γκολ! 2-1 μειώνει η Γαλλία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαπέ. Έπεσε σωστά ο Μαρτίνες αλλά το σουτ του Μπαπέ ήταν… κεραυνός.

82’ Γκολ! Απίθανη Γαλλία, τρομερός Μπαπέ και 2-2! Μέσα σε δύο λεπτά η Γαλλία φέρνει το ματς στα ίσια με τον σούπερ σταρ της Παρί να εκτελεί με θαυμάσιο σουτ.

90+7’ Τρομερό σουτ του Μέσι απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής, καταπληκτική απόκρουση του Γιορίς!

90+8’ Τέλος της κανονικής διάρκειας. Ο τελικός στην παράταση! Καταπληκτικό παιχνίδι…

91’ Έναρξη της παράτασης…

105’+1’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες σούταρε αλλά με την παρέμβαση του Ουπαμεκανό απετράπη το γκολ.

108’ Γκολ! 3-2 η Αργεντινή με τον Λιονέλ Μέσι… Ο Λαουτάρο σουτάρει, ο Γιορίς αποκρούει και ο Μέσι από κοντά σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα τίτλου στην Αλμπιτσελέστε.

117’ Πέναλτι η Γαλλία! Σουτ του Μπαπέ και χέρι του Μοντιέλ που μπήκε στο γήπεδο λίγο πριν.

118’ Γκολ! 3-3 η Γαλλία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κιλιάν Μπαπέ, ο οποίος πετυχαίνει χατ-τρικ στον τελικό!

123’ Αδιανόητη ευκαιρία για τη Γαλλία και τρομακτική απόκρουση του Εμιλιάνο Μαρτίνες στο τετ α τετ του Κολό Μουανί

124’ Απάντηση της Αργεντινής με κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες που κατέληξε άουτ.

125’ Τέλος και της παράτασης με ισοπαλία (3-3). Η λύση στα πέναλτι…