Μετάλλια στην ενόργανη για ΓΣ Βόλου από Κονταξή και Σώκο

μετάλλια-στην-ενόργανη-για-γσ-βόλου-απ-851206

Το περασμένο Σαββατοκύριακο 21-22/5/2022 πραγματοποιήθηκαν στην πόλη της Θεσσαλονίκης οι προκριματικοί αγώνες Ενόργανης Γυμναστικής Βορείου Ελλάδος στις κατηγορίες Παμπαίδων-Παγκορασίδων.

Οι Παμπαίδες του Γυμναστικού Συλλόγου Βόλου κατέκτησαν 5 μετάλλια. Συγκεκριμένα ο 10χρονος αθλητής Κονταξής Ευάγγελος στην κατηγορία παμπαίδων κατέλαβε τις εξής θέσεις:

2η θέση (ασημένιο μετάλλιο) στο άλμα

2η θέση (ασημένιο μετάλλιο) στους κρίκους

3η θέση (χάλκινο μετάλλιο) στο έδαφος.

Ο 9χρονος αθλητής μας Σώκος Νικόλαος στην κατηγορία παμπαίδων κατέλαβε τις εξής θέσεις:

2η θέση (ασημένιο μετάλλιο) στον Πλάγιο Ίππο με λαβές

3η θέση (χάλκινο μετάλλιο) στο Έδαφος.

Συνοδός και προπονητής των παμπαίδων ήταν ο Νίκος Βυζιώτης.

Σε ό,τι αφορά στα αποτελέσματα στην κατηγορία παγκορασίδων με αθλήτριες που συμμετείχαν πρώτη φορά σε αγώνες, την 5η θέση κατέλαβε στο Έδαφος η Σαρούκου Πηνελόπη, ενώ αγωνίστηκαν αφήνοντας άριστες εντυπώσεις οι αθλήτριες: Μουσούλη Ευαγγελία, Μουσούλη Ερασμία, Οικονόμου Κυριακή, Οικονόμου Μέλλω και Βερβέρη Γεωργία. Προπονήτρια και συνοδός ήταν η Βάσω Κορδελά.

Την Ιούνιο ο Γ.Σ.Β. θα συμμετέχει με την ίδια σύνθεση σε Πανελλήνιους αγώνες στην Αλεξανδρούπολη στις 4-5 Ιουνίου. Έφοροι τμημάτων οι Άντα Αλεξίου, Χρόνης Γεωργιτζίκης, Φάνης Λιβογιάννης, Σταυρούλα Χιώτη.