Η Γαλατασαράι τη νίκη, η Ρεάλ την πρόκριση

η-γαλατασαράι-τη-νίκη-η-ρεάλ-την-πρόκρι-798852

Η Γαλατασαράι πήρε τη νίκη γοήτρου που επιζητούσε (3-2), η Ρεάλ Μαδρίτης όμως έφυγε από την Κωνσταντινούπολη με την πρόκριση για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ισπανική ομάδα, που είχε εξασφαλίσει την είσοδο στους «4» μετά το 3-0 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», προηγήθηκε στο «Αλί Σαμί Γεν» 1-0 με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 8ο λεπτό.

Στην επανάληψη, όμως, οι παίκτες του Φατίχ Τερίμ «στρίμωξαν» την πρωταθλήτρια Ισπανίας και αφού αρχικά ισοφάρισαν με βολίδα του Εμπουέ στο 57΄, στο 71΄ ο Σνάιντερ (από ασίστ του Αλτιντόπ) έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο επόμενο λεπτό, από γύρισμα του Ολλανδού μεσοεπιθετικού, ο Ντρογκμπά με απίθανο «τακουνάκι» έκανε το 3-1.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ρονάλντο, που έφτασε τα 11 γκολ στη φετινή διοργάνωση και είναι πρώτος σκόρερ. Ταυτόχρονα, με το 49ο τέρμα του στο Τσάμπιονς Λιγκ ξεπέρασε τον Άντρι Σεφτσένκο στην 5η θέση στην ιστορία της διοργάνωσης.